We Francji wzrosła liczba wniosków o azyl

Według najnowszych danych francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w minionym roku pozwolenie na pobyt we Francji wydano 227 550 osobom, azyl przyznano 26 351 uchodźcom, a obywatelstwo uzyskało prawie 89 tysięcy osób.

"Będziemy kontrolować imigrację". May przedstawiła cele Brexitu

Wielka Brytania będzie państwem uczciwym "dla wszystkich żyjących i pracujących tu ludzi" - powiedziała premier Theresa May, przedstawiając we wtorek cele związane z wyjściem jej kraju z Unii Europejskiej. - Wychodzimy z Unii, ale nie z Europy - tłumaczyła, mówiąc, że Londyn zawsze będzie dbał o bezpieczeństwo kontynentu i pozostanie wierny wartościom demokratycznym. Dodała, że ostateczną decyzję ws. Brexitu podejmie parlament.

Sondaż: Obama ustępuje z wysokim poparciem

Prezydent USA Barack Obama kończy swoją drugą kadencję z poparciem 58 proc. Amerykanów - informuje instytut Gallup. To jeden z najlepszych wyników prezydenta od tzw. honeymoon period, czyli pierwszego roku urzędowania, kiedy głowie państwa zazwyczaj oszczędza się krytyki.

Zaczęły się tajne głosowania. Tajani najbliżej fotela szefa PE

Kandydat Europejskiej Partii Ludowej mający też poparcie Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy - Antonio Tajani - wyraźnie wygrał pierwsze tajne głosowanie w drodze do zdobycia fotela przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - napisała agencja Reutera, publikując oficjalne wyniki głosowania w PE. Socjalista Gianni Pitella zajął drugie miejsce.

Zatrzymany Uzbek przyznał się do sylwestrowej masakry w Stambule

Napastnik, który w sylwestrową noc zastrzelił w jednym z klubów w Stambule 39 osób, został zatrzymany - poinformował gubernator Stambułu, Vasip Sahin. Potwierdził on, że to 34-letni Uzbek i poinformował, że zatrzymany przyznał się już do winy. W czasie trwającej ponad dwa tygodnie obławy zatrzymano w sumie 50 osób.

Córka Martina Luthera Kinga skrytykowała Trumpa

Na odbywających się w poniedziałek w Atlancie w stanie Georgia obchodach dnia Martina Luthera Kinga jego córka ostro skrytykowała prezydenta elekta Donalda Trumpa, wspierając afroamerykańskiego demokratycznego członka Izby Reprezentantów, Johna Lewisa.

Pytanie z biura kanclerz Niemiec. Prezydent spotka się z Angelą Merkel

Wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego - poinformował szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Według niego, w agendzie wizyty pojawi się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział z kolei we wtorek, że z kanclerz Merkel spotka się Andrzej Duda.

Zmarł człowiek, który jako ostatni chodził po Księżycu

Były amerykański astronauta Eugene Cernan, który wraz z naukowcem-geologiem Harrisonem Schmittem uczestniczył w grudniu 1972 roku w ostatnim załogowym lądowaniu na Księżycu w ramach misji Apollo 17, zmarł w poniedziałek w wieku 82 lat - poinformowała NASA.

Austria chce organizować pomoc dla Donbasu

Nie widać końca konfliktu między Rosją a Ukrainą, więc trzeba przynajmniej poprawić sytuację humanitarną na wschodzie Ukrainy - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem w Kijowie szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz.

Jedna z największych tajemnic w historii nie została wyjaśniona. Koniec poszukiwań

Podwodne, oceaniczne poszukiwania zaginionego w 2014 r. malezyjskiego boeinga zostały zakończone. We wtorek trzy kraje próbujące rozwikłać jedną z największych tajemnic w historii lotnictwa poinformowały, że nawet wykorzystanie pełni możliwości, jakie oferuje dzisiejsza nauka, nie pozwoliło odnaleźć wraku samolotu, który zaginał niemal trzy lata temu, 8 marca.

Po raz czwarty od ponad wieku. Ekrany na Picadilly Circus wyłączone

Wielkie ekrany na Picadilly Circus w Londynie zostały wyłączone po raz pierwszy od 20 lat. Działające od ponad 100 - wcześniej musiały zgasnąć tylko w czasie niemieckich bombardowań w trakcie II wojny światowej, a potem wyłączano je po śmierci Winstona Churchilla i księżnej Diany. Teraz było to konieczne, bo ekrany trzeba było wymienić na nowsze. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Martin Luther King wciąż dzieli Amerykanów

Rocznica urodzin Kinga jest świętem federalnym w USA od lat 80., czyli prezydentury Ronalda Reagana. Dzień ten jest zwyczajowo wolny od pracy - urzędy państwowe, szkoły oraz banki nie działają. Amerykanie gromadzą się wtedy, żeby upamiętnić manifestację sprzed dokładnie 54 lat: marsz na Waszyngton w obronie praw czarnoskórych mieszkańców. I jego najsłynniejszy moment - przemówienie Martina Luthera Kinga "I have a dream". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Europarlament wybierze swojego szefa. Wynik może zdecydować o losach Tuska

We wtorek Parlament Europejski wybierze swojego nowego przewodniczącego, który zastąpi ustępującego Martina Schulza. Kandydatów na to stanowisko jest siedmioro, jednak największe szanse mają dwaj Włosi: chadek Antonio Tajani i socjalista Gianni Pittella. Polski europoseł Bogusław Liberadzki może z kolei zostać drugim wiceprzewodniczącym PE z naszego kraju. [materiał programu "Polska i Świat"]

Waszczykowski spotkał się z Le Pen

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski poinformował, że w niedzielę spotkał się w Paryżu z kandydatką na prezydenta Francji Marine Le Pen, liderką skrajnie prawicowego Frontu Narodowego.

Kerry wrócił do miejsca, w którym zabił człowieka. Dowiedział się, kim był

W 1969 r. amerykańska łódź patrolowa dowodzona przez 26-letniego wtedy Johna Kerry'ego została zaatakowana oddział Wietkongu. Kerry, mimo ostrzału, wydostał się na brzeg i zastrzelił żołnierza z granatnikiem. 48 lat później ustępujący sekretarz stanu USA ponownie odwiedził miejsce, w którym doszło do ataku. Spotkał się tam ze swoim dawnym wrogiem, który opowiedział mu, kim był zabity przez niego mężczyzna.

Pożegnali ofiary katastrofy Tu-154

Kilkadziesiąt osób, które zginęły w katastrofie samolotu Tu-154 Ministerstwa Obrony Rosji nad Morzem Czarnym, zostało pochowanych w poniedziałek. Wśród nich - członkowie załogi, wojskowi, artyści Chóru Aleksandrowa. Większość spoczęła w Mytiszczach pod Moskwą.

Upadł gabinet, Irlandię Północną czekają wybory

Brytyjski minister do spraw Irlandii Północnej James Brokenshire ogłosił, że przedterminowe wybory parlamentarne powinny odbyć się tam 2 marca. Tydzień temu do dymisji podał się wicepremier Irlandii Północnej Martin McGuinness.

Prezydent z wizytą w Izraelu i Palestynie

Prezydent Andrzej Duda, wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, rozpoczął kilkudniową wizytę w Izraelu i Palestynie. W poniedziałek wylądowali na lotnisku w Tel Awiwie. Duda spotka się z prezydentem i premierem Izraela oraz z prezydentem Palestyny. Odwiedzi też Instytut Yad Vashem.

Wypełniają zobowiązania, odrzucają pomysł Trumpa: jeśli zerwie umowę, my ją spalimy

Iran wypełnił zobowiązania podjęte w lipcu 2015 roku i zdemontował setki używanych do wzbogacania uranu wirówek w kompleksie Fordow - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Jednocześnie Teheran dał do zrozumienia, że samo porozumienie atomowe wynegocjowane z mocarstwami dwa lata temu nie podlega renegocjacji, co sugeruje prezydent elekt USA Donald Trump.