Nagrody Darwina polskiej polityki rozdane - o stworzenie swoistego rankingu najmniej udanych politycznych pomysłów mijającego roku pokusił się tygodnik "Wprost". Zwycięzca: Aleksander Kwaśniewski jako "twarz" kampanii wyborczej LiD. Tuż za nim "polityczny samobójca" Marek Jurek.

Koniec serialu z wadliwie działającą wanną w tle? Raczej nie. Choć warszawska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie niewłaściwie podłączonej do prądu wanny z hydromasażem w domu Zbigniewa Wassermanna, to poseł na antenie TVN24 zapowiedział jej zaskarżenie.

Według Jana Dziedziczaka obecny rząd nie wie jak sprawować władzę, dlatego odwraca uwagę od głównych problemów. - To filozofia Leszka Millera, który zajmował się jedynie rozliczaniem poprzedników - uważa były rzecznik rządu.

- Chcieliśmy ich ratować, ale wszystko zajęły płomienie. Nic nie mogliśmy zrobić - opowiada ciocia dwójki dzieci, które zginęły dziś w pożarze w Białym Dunajcu. Płomienie w domku jednorodzinnym gasiło 12 zastępów.

Donald Tusk przed podróżą do Moskwy może wybrać się z wizytą na Ukrainę - stwierdził w radiu TOK FM Radek Sikorski. Szef MSZ dodał, że sam wybiera się na Ukrainę w styczniu.

- Zamieszanie wokół ograniczenia czasu pracy lekarzy to w dużej mierze "zasługa" PiS-u, który nie miał odwagi żeby podjąć odpowiednie działania ryzykowne politycznie - mówił Bronisław Komorowski w TVN24. Według marszałka, poprzednia ekipa rządząca nie zadbała o finansowe wsparcie przygotowanej reformy.

- Sama zmiana systemu ochrony zdrowia i jego uszczelnienie nie wystarczą bez dodatkowych nakładów finansowych. Dyrektorzy muszą mieć z czego zachęcać lekarzy, żeby zgadzali się pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo - mówił w "Poranku TVN24" były minister zdrowia Bolesław Piecha.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których nie ma żadnych przepisów regulujących prawne i etyczne problemy wynikające ze stosowania zapłodnienia in vitro - pisze "Dziennik". Nie wiadomo, co robić z embrionami pozostałymi po tej metodzie i kto powinien o tym decydować. Posłowie chcą ustawy, która regulowałaby te wątpliwości.

Jednym z najprostszych sposobów na przekroczenie granicy strefy Schengen dla pracowników ze wschodu może okazać się "Karta Polaka" - donosi "Gazeta Wyborcza". W przyszłym roku po dokument może starać się nawet 200 tys. mieszkańców byłej ZSRR.

Niewykluczone, że już wkrótce sklepy, restauracje i puby będą musiały starać się nie tylko o koncesję na sprzedaż alkoholu, ale i papierosów. Nad projektem ustawy pracuje już poseł PO Michał Szczerba - pisze "Życie Warszawy".

Ambasady w Bagdadzie nie chroni już BOR. Powód? Brakuje nie tylko sprzętu dla funkcjonariuszy, ale i ustawy, która regulowałaby działania Biura na terenie objętym walkami - pisze "Rzeczpospolita".

Zamieszany w aferę gruntową biznesmen Ryszard Krauze, któremu prokuratura zamierza postawić zarzuty chce, by pokazywać go bez opaski na oczach. "Oligarcha" nie chce też być już dłużej Ryszardem K. i żąda, by podpisywać go pełnym imieniem i nazwiskiem - pisze "Dziennik".

11 nazwisk znalazło się na liście kobiet polityków, o których było najgłośniej w 2007 roku. Bezkonkurencyjna okazała się Nelli Rokita z PiS, tuż za nią uplasowały się Hanna Gronkiewicz-Waltz i Julia Pitera, obie z PO.

- Tusk pozytywnie mnie zaskoczył swoim brakiem przywiązania do spraw drugorzędnych. Teraz jednak czeka go konfrontacja z problemem służby zdrowia - i to może zetrzeć mu uśmiech z twarzy - oceniła w świątecznym "Magazynie 24" prof. Jadwiga Staniszkis.

Na drodze krajowej nr 1 w Sosonowcu kierowca opla nie zauważył dwojga pieszych przechodzących w nieoświetlonym miejscu. Oboje zginęli na miejscu.

12 górników ze strajkującej kopalni "Budryk" w Ornontowicach zjechało w środę rano na dół, by nie dopuścić do zniszczenia kombajnu górniczego. Maszyna była zagrożona przez długi przestój na ścianie wydobywczej. - Sytuacja jest już opanowana - zapewnił Grzegorz Bednarski ze związku zawodowego "Kadra".

Uczniowie szkoły podstawowej w miejscowości Wierzbowa niedaleko Bolesławca na Dolnym Śląsku nie będą mieli dokąd wrócić po świątecznej przerwie. Spłonął dach budynku szkoły, a dolne kondygnacje zalała w czasie akcji straż pożarna. Mieszkańcy wsi twierdzą, że ktoś celowo wzniecił ogień.

– Zwłoki 24-letniego mężczyzny wyłowiono ze stawu w miejscowości Zbulitów na Lubelszczyźnie. Ciało znajdowało się wewnątrz zatopionego samochodu.

- Odnosi się wrażenie, jak gdyby Europa, reprezentowana przez pewną wpływową część polityków, bała się Jezusa i Jego Ewangelii - to komentarz rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie do Traktatu Reformującego UE.