PO wycofuje się z niektórych zapisów ustawy medialnej, które nie podobały się opozycji. Minister skarbu nie będzie powoływał członków władz mediów publicznych. A szefa Urzędu Kontroli Elektronicznej, który ma przejąć część kompetencji KRRIT ma powoływać Sejm, a nie premier, jak jest teraz.
O tych poprawkach poinformował na konferencji prasowej szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. - Już nikt nam nie zarzuci, że robimy skok na media. Nasza ustawa porządkuje sytuację w mediach publicznych i odsuwa od nich polityków - stwierdził Chlebowski.
Początkowo Platforma chciała, by to minister Skarbu Państwa w porozumieniu z KRRiT organizował konkursy na członków zarządów i rad nadzorczych publicznej telewizji i radia. Ostro skrytykowali to politycy PiS i LiD. Platformie zależy na przychylności LiD-u, ponieważ bez głosów lewicy nie uda się odrzucić prezydenckiego weta do ustawy.
- Wykreślamy wszystkie zapisy mówiące o kompetencjach ministra skarbu, które wzbudzały tyle kontrowersji. Pozostawiamy je Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji - powiedział Chlebowski. - Chcemy też, by szefa Urzędu Kontroli Elektronicznej powoływał Sejm, a nie premier.
Politycy LiD przekonywali, że ustawa medialna umożliwia premierowi kontrolowanie mediów publicznych i prywatnych. Zgodnie bowiem z projektem PO kompetencje KRRiT zostaną ograniczone na rzecz UKE. To szef tego urzędu będzie przyznawał koncesje, kontrolował nadawców (z wyjątkiem kontroli programowej), przyznawał lub odbierał status nadawcy społecznego.
Jednej z propozycji lewicy PO jednak nie zaakceptuje. - Nie ma mowy, by Platforma zgodziła się na pomysł, by kandydaci do KRRiT nie mieli rekomendacji, i by zasiadali w niej politycy - oświadczył Chlebowski.
Szef klubu PO przekonywał, że oficjalnie LiD nie zgłaszał żadnych poprawek do ustawy medialnej.
Abonament do likwidacji
Chlebowski poinformował również, że w przyszłym tygodniu PO złoży prawdopodobnie projekt ustawy likwidującej obowiązek płacenia abonamentu RTV dla emerytów i rencistów. - Chcemy wprowadzić tę zmianę, jak najszybciej - powiedział. I dodał: - Ale pracujemy też nad kompleksowym rozwiązaniem związanym z likwidacją abonamentu w ogóle, być może od stycznia 2009 roku.
mac //tr
Źródło: tvn24.pl, CNN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24