W kopalni "Wujek-Śląsk" na sto procent doszło do wybuchu, a nie zapalenia metanu - potwierdziła to pierwsza wizja lokalna Wyższego Urzędu Górniczego. Jak twierdzą pracownicy WUG czujniki metanu były w kopalni zamontowane prawidłowo. Prezes urzędu Piotr Litwa zapewnia: - Ta feralna ściana była regularnie kontrolowana. Dlaczego doszło do wybuchu i czy były zaniedbania, tego WUG na razie stwierdzić nie potrafi.
Ministerstwo Środowiska (podlega mu WUG) chce zainstalować kamery w kopalniach o dużym zagrożeniu metanowym. Ma to pozwolić na skuteczniejszy nadzór i zapobiec fałszowaniu czujników.
Do dwóch niebezpiecznych wypadków doszło przed południem na polskich drogach. Co najmniej sześć osób zostało rannych, w tym trzy ciężko, w zderzeniu czterech pojazdów na drodze krajowej nr 4 w miejscowości Modlniczka (wyjazd z Krakowa na Olkusz). Natomiast na autostradzie A4 zderzyły się trzy osobówki.
Polski rząd czeka na pisemne szczegóły dotyczące nowego amerykańskiego systemu obronnego - powiedział szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak. Dodał, że według ustnych zapowiedzi Amerykanów nowa oferta dotyczy systemów mobilnych: nawodnego i naziemnego, a część instalacji mogłaby się znajdować w Redzikowie. Oficjalna propozycja z USA ma pojawić się wkrótce.
Przeszła - w wersji lekko złagodzonej - chemiczna kastracja pedofilów. Przymusowe leczenie będzie obligatoryjne dla gwałcicieli dzieci poniżej 15 roku życia i kazirodców - zdecydował Sejm. Posłowie uchwalili zarazem tzw. dużą nowelizację kodeksów karnych.
Piłkarzom z Białorusi, którzy w środę wieczorem pobili dwóch mieszkańców Iławy, nie zostaną postawione żadne zarzuty, a sprawa zostanie umorzona. Powód? Polacy trafili do szpitala na mniej niż tydzień, do tego sami prowokowali Białorusinów.
Wyprodukowane w Szwecji w latach 80-tych mięso w puszkach trafiło na polskie stoły. - Z punktu widzenia świadomego konsumenta jest to produkt szkodliwy dla zdrowia - mówi prof. Zbigniew Hałat, Prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów. Sanepid podkreśla, że w przebadanych próbkach nie znaleziono szkodliwych bakterii.
- Jest bardzo poważna przesłanka, żeby te wybory odbyły się przed terminem, na wiosnę 2011 roku - przyznał Sławomir Nowak. Szef gabinetu politycznego premiera zastrzegł jednak, że decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.
Policyjne komputery Komendy Głównej Policji nie mają zaktualizowanych programów antywirusowych. Około 1000 komputerów narażonych jest na skuteczne ataki cyberprzestępców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Przyczyną takiej sytuacji jest zły stan finansowy policji.
Do Romana Giertycha czasem dzwonię poradzić się w sprawach prawnych - przyznaje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" odwołany przez nową radę nadzorczą p.o. prezesa TVP Piotr Farfał. Sam decyzji rady nie uznaje, czeka na KRS. Do tego czasu z Woronicza się nie ruszy.
Weronika Marczuk-Pazura od dłuższego czasu była podsłuchiwana. CBA przekazała prokuraturze ponad dziesięć tomów tajnych akt, z czego pokaźną część stanowią stenogramy rozmów osób zamieszanych w korupcyjny proceder, w tym Pazury - informuje "Rzeczpospolita". W piątek prokuratura podejmie decyzję, co do dalszego losu znanej celebrytki.
Kopia ikony Matki Boskiej Częstochowskiej trafi do Ostaszkowa. Zabiorą ją tam prawosławni duchowni z Rosji, którzy obraz w czwartek wieczorem odebrali na Jasnej Górze. Przedstawiciele polskiego Kościoła katolickiego całą sprawę komentują jednoznacznie: to piękny gest, a być może także ważny krok ku pojednaniu polsko-rosyjskiemu.
Mimo że Lech Kaczyński jest sceptyczny wobec międzynarodowych planów Baracka Obamy, to zapewnia: Polska chce obecności USA na swoim terytorium. O swoich wątpliwościach i obawach polski prezydent mówił w czwartek w nowojorskim Metropolitan Club.
Na polskie stoły trafia szwedzkie mięso sprzed 20 lat. Szwedzki producent twierdzi, że ludzie nie powinni go jeść, ale polski Sanepid jest zdania, że jest zdatne do spożycia. - Nie było ani jednego zgłoszenia o zatruciu - mówiła w programie "24 Godziny" Anna Armatys z małopolskiego Sanepidu.
Importerem kilkudziesięcioletniego mięsa ze Szwecji jest spółka Inex z Krakowa - wynika z dokumentów, do których dotarli reporterzy "Uwagi" TVN. Firma kupiła je od szwedzkiego pośrednika - Bengta Lindortha. Ten jednak zaprzecza, że podpisał umowę z Polakami.
Polsko-norweska grupa De Press wydaje nowy krążek. Wydarzenie to o tyle niezwykłe, że robi to wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego. Płyta nosi tytuł "Myśmy rebelianci" i opowiada o żołnierzach, którzy w 1945 roku nie złożyli broni i stawiali czoło Armii Czerwonej. - Musimy pokazać prawdę, która była - mówił w magazynie "24 godziny" basista zespołu Dariusz Budkiewicz.
Politycy nie wróżą sukcesu nowej partii Ludwika Dorna. - Żeby zbudować partię potrzeba mnóstwo pracy. Ludwik Dorn, jak go pamiętam, to nie jest facet, który wstanie o piątej i pójdzie spać po zakończeniu prac - ocenia Krzysztof Janik z SLD. Z kolei Janusz Palikot uważa, że jeśli Dorna nie poprze Tadeusz Rydzyk, to "nie ma on wielkich szans".
- Nie lubię feministek, bo one nie lubią kobiet. Feministki to kobiety niespełnione w normalnych rolach – ocenił Janusz Kochanowski. Jego zdaniem sprawa Alicji Tysiąc jest politycznie wykorzystywana zarówno przez feministki, jak i drugą stronę. A w Strasburgu jej proces z "Gościem Niedzielnym" miałby inny finał niż w Polsce.
Wszystkie cztery projekty ustawy o in vitro złożone w Sejmie są niezgodne z prawem Unii Europejskiej i zostaną zwrócone autorom. Błędy wychwyciło Biuro Analiz Sejmowych. W piątek ekspertyzy trafią do szefów sejmowych klubów.
To chlor był przyczyną zatrucia pracowników przetwórni ryb w Dąbrowie Chełmińskiej k. Bydgoszczy. Do szpitali trafiło 49 osób. Większość z nich wróciła już do domów.
Ludwik Dorn nie przejmuje się krytyką, którą kierują pod adresem tworzonej przez niego partii politycy. - Kiedyś stwierdzono, że trzmiel jest za ciężki, by mógł latać. A jednak lata. Moja partia będzie takim trzmielem, który lata wbrew wszystkim - powiedział w "Faktach po Faktach" Dorn. Wymienił też kilka nowatorskich pomysłów na sukces - na przykład szukanie sponsorów przez internet.
Kilkanaście osób zostało rannych w wypadku, do którego doszło w czwartek na drodze krajowej nr 8 w Kobierzycach (woj. dolnośląskie). Autobus PKS zderzył się z ciężarówką. Kierowca autobusu jest w ciężkim stanie.
Prokurator, przedstawiciele nadzoru górniczego i eksperci specjalnej komisji wyjaśniającej przyczyny zapalenia i wybuchu metanu w kopalni "Wujek-Śląsk" rozpoczęli w czwartek wizję lokalną w rejonie katastrofy. Akcję ratowniczą formalnie zakończono. Prokuratura ustala listę świadków do przesłuchania w śledztwie - będzie to co najmniej kilkaset osób.
Wziąć się w garść i żyć dalej – to dewiza 13-letniego Radka, u którego cztery lata temu wykryto guza mózgu. Leczenie pomogło, ale chłopak stracił wzrok. Znalazł jednak nową pasję: jazdę konną.
Zabawki, ubrania, przybory szkolne, a także pieniądze – cała szkoła pomaga Agnieszce, 10-latce z Celestynowa, której dziadek zastrzelił ojca i babcię. - Bardzo tęsknimy i chcemy, żeby do nas wróciła – mówią koleżanki dziewczynki.
Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił zawieszenie w czynnościach służbowych i dozór przełożonego wobec ostatnich oskarżonych o zabicie cywilów w rejonie wioski Nangar Khel w Afganistanie. W czwartek przesłuchano także kolejnego świadka w sprawie.
- Buspasów z czasem będzie więcej - zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak mówi prezydent Warszawy, w stolicy jest teraz tylko połowa z zaplanowanych dróg przeznaczonych wyłącznie dla transportu publicznego. Według planów stworzonych ma zostać jeszcze 15 kilometrów.
Dwaj Czeczeni podejrzani o kierowanie przemytem ludzi zostali w czwartek aresztowani przez białostocki sąd okręgowy. Przemytnicy nielegalnie przerzucili ze Wschodu do Niemiec ponad 500 osób. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.