Większość Polaków to "ludzie pracy"

Większość z nas chce obchodzić Święto Pracy, a 78 proc. Polaków uważa, że 1 maja to najlepsza data, by ją uczcić - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Kaczyński: grillowanie to nasze dzieło

- Grillowanie to nasze dzieło, a poza tym Polska może grillować, a mimo to się zmieniać - tak Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" odpierał argumenty, że PiS proponuje wyborcom rewolucję, a PO - spokój i odprężenie. Jego zdaniem ta diagnoza jest błędna, bo za rządów Donalda Tuska panuje "miękki totalitaryzm".

Wielka konferencja na piąte urodziny Polski w EU

Z okazji piątych urodzin Polski w Unii Europejskiej w czwartek w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja. Nie obyło się jednak bez zgrzytów o to, kto ma zabrać głos. Ostatecznie przemówią zarówno m.in. prezydent Lech Kaczyński i były premier Leszek Miller. Nie będzie za to byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

"Jednoręcy bandyci" sięgali ministerstwa

Sprawa niejasnych interesów wokół branży jednorękich bandytów zatacza coraz szersze kręgi. Jak dowiedzieli się reporterzy "Uwagi!" TVN i "Gazety Wyborczej", macki gangsterów rządzących hazardowym biznesem sięgały Ministerstwa Finansów i Centralnego Biura Śledczego.

Za 50 lat Polska się wyludni?

W 2060 r. na trzech pracujących przypadać będzie przynajmniej dwóch emerytów, a liczba mieszkańców Polski spadnie prawie o jedną piątą - taka prognozę Eurostatu przywołuje czwartkowy "Parkiet".

Mieszkanka Ostrołęki trafi na obserwację

Ostrołęczanka, która niedawno wróciła ze Stanów Zjednoczonych zgłosiła się do lekarza z objawami zapalenia płuc. W czwartek ma się zgłosić do szpitala. Lekarze zweryfikują czy zaraziła się wirusem A/H1N1, zwanego wcześniej wirusem świńskiej grypy - wynika z informacji "Tygodnika Ostrołęckiego". To trzeci przypadek podejrzenia choroby na Mazowszu.

Znamy autora listu z Auschwitz

Znamy już autora tajemniczej notki z butelki zamurowanej w Auschwitz. Jest nim jeden z wymienionych mężczyzn - Bronisław Jankowiak - twierdzą jego córka i znajoma.

"Tusk znów dostał świecidełka"

"Świecidełkiem" dla Donalda Tuska nazwał Michał Kamiński możliwość zorganizowania przez Warszawę Kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Według kandydata PiS do europarlamentu kilku przywódców znów "poklepało na nim premiera po plecach", ale spotkanie nie przyniosło niczego dobrego choćby polskim stoczniowcom.

"Prezydent jest zmęczony"

Lech Kaczyński może nie kandydować po raz kolejny na prezydenta, bo wydaje się, że jest zmęczony – oceniła w programie "Kropka nad i" socjolog, Jadwiga Staniszkis. Według niej, obecnie prezydent powinien bardziej skoncentrować się na sprawach Polski, współpracować z rządem i namawiać PiS, by dołączyło do Europejskiej Partii Ludowej.

Rząd nie boi się stoczniowców

- To my próbujemy naprawić system stoczniowy i robić to, czego nie zrobiły poprzednie rządy - zapewniał Sławomir Nowak kilkadziesiąt minut po tym jak policja siłą uspokajała protestujących w stolicy stoczniowców. Akcja funkcjonariuszy nie poraziła szefa gabinetu politycznego premiera. - Każdy ma prawo protestować, ale nikt nie może łamać prawa - zaznaczał w "Faktach po Faktach".

Kolejna grupa leci z Meksyku

Kilkadziesiąt osób, które spędziły wakacje w Meksyku wyląduje w czwartek na warszawskim lotnisku. Jak zaznacza rzecznik Okęcia, nie ma bezpośredniego lotu z Meksyku do Warszawy, więc pierwsze kontrole turyści prawdopodobnie przejdą w Zurichu i Dusseldorfie, gdzie będą się przesiadali.

Jak strażacy zostali parobkami

Rąbali drzewo, wozili żonę i dzieci komendanta, a w przerwach - gasili pożary. Tak jeszcze niedawno wyglądała praca strażaków z Powiatowej Straży Pożarnej w Lipnie, zmuszanych przez szefa do usługiwania jemu i jego rodzinie. Kiedy strażacy wreszcie się zbuntowali i skierowali sprawę do sądu, ich szef zaczął się na nich mścić. Obecnie komendant jest już na emeryturze, ale proces wciąż trwa. Swoją historię wysłali też na platformę Kontakt TVN24.

"Kończymy podział na nową i starą Europę"

Równo o godzinie 17 rozpoczęły się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie obrady kongresu Europejskiej Partii Ludowej. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że kończymy podział na nowych i starych. Z kongresu, przywódcy największych partii politycznych wyjadą z przekonaniem, że jest już tylko jedna Europa. Tu zaszczepimy nowej Europie nasz optymizm - mówił premier Donald Tusk podczas otwarcia.

W czwartek rodzina będzie mogła zabrać ciało geologa

Rodzina, przedstawiciele firmy Geofizyka Kraków oraz delegacje polskiego i pakistańskiego MSZ złożyli hołd Piotrowi Stańczakowi - polskiemu geologowi zamordowanemu przez talibów w Pakistanie. Na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie wylądował samolot, który do kraju przywiózł trumnę z ciałem ofiary. - Bliscy będą mogli odebrać je, kiedy tylko wyrażą taką wolę - zadeklarował przedstawiciel prokuratury.

Pawlak: projekt Pitery to powrót do metod PiS-u

Waldemar Pawlak ostro krytykuje Julię Piterę za projekt ustawy antykorupcyjnej i żali się na minister do premiera. Na biurku szefa rządu jest już list, w którym szef PSL-u wytyka Piterze wszystkie błędy - ustalił tvn24.pl. - Ta propozycja oparta jest o bardzo ryzykowne założenia zmierzające do tego, że wszyscy są podejrzani. To powrót do koncepcji PiS - twierdzi wicepremier.

Córka "polskiego Fritzla" zeznaje. Ojciec wyprowadzony

Przed białostockim sądem zakończyła się druga rozprawa w procesie 46-letniego Krzysztofa B. z okolic Siemiatycz (woj. podlaskie). Mężczyzna oskarżony jest m.in. o wielokrotne gwałty na córce i znęcanie się nad rodziną. Swoje zeznania - w obecności psychologa - składała Alicja B., córka oskarżonego. Jej ojciec został wtedy wyprowadzony z sali rozpraw.

Abp Nycz: Podziękujemy za papieża i niepodległość

7 czerwca pod hasłem: "Dziękujmy za wolność" obchodzony będzie II Dzień Dziękczynienia. - Mamy ważne, kościelno-narodowe motywy do wdzięczności Bogu i ludziom - ocenił metropolita abp Nycz. Wśród nich wymienił 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 20. rocznicę odzyskania niepodległości w 1989 roku i 10. rocznicę wizyty papieża w polskim parlamencie.

"Nie ma poklepywania po plecach"

- Szkoda, że PiS zamiast docenić wysiłki polskiej dyplomacji, bardzo stara się zaszkodzić wizerunkowi Polski - tak Paweł Graś komentuje najnowszy spot Prawa i Sprawiedliwości, w którym partia krytykuje rząd za politykę zagraniczną polegającą na "poklepywaniu po ramieniu". - Aż przykro oceniać to, co wygaduje PiS - podsumowywał rzecznik.

Okradła pocztę na 150 tys. zł

44-letnia pracownica Urzędu Pocztowego w Łańcucie przyznała się do kradzieży 150 tys. zł. Pieniądze miały pochodzić ze sprzedaży znaczków pocztowych i winiet drogowych. Kobiecie grozi do pięciu lat więzienia.

W Polsce nie stwierdzono świńskiej grypy

W Polsce nie ma na razie chorych na świńską grypę. U chorego z Elbląga wykluczono obecność groźnego wirusa. Trwają jeszcze badania próbek pobranych od chorych z Warszawy. Na Okęciu trwa akcja informacyjna - podróżni informowani są przez megafony, dostają ulotki, mogą zgłosić się do punktu sanitarnego.

Były senator PO "jedynką" Libertasu

Krzysztof Zaremba, były senator Platformy Obywatelskiej, będzie "jedynką" na liście Ruchu Libertas w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim. Zaremba potwierdził, że propozycję startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego złożył mu sam twórca ruchu Libertas - irlandzki milioner Declan Ganley.

Nowatorskie orędzie prezydenta

Dość wpadek przy okazji publicznych wystąpień. Prezydent poszedł w ślady premiera i przy produkcji swojego najnowszego orędzia skorzystał z pomocy prywatnej firmy. Ma być nowatorsko, dynamicznie i optymistycznie - zachwala Kancelaria Prezydenta. Całość ma kosztować 10 tys. zł.

PiS do Tuska: W Europie trzeba się szanować

W dniu, kiedy do Warszawy zjechali najwięksi przywódcy Europy, PiS wytacza w stronę partii Donalda Tuska ciężkie działa. W najnowszej reklamówce wyborczej, nie pozostawia wątpliwości, że Tusk nie potrafi załatwić ważnych spraw dla Polski, a tylko poklepuje się z europejskimi przywódcami. - Polska przegrywa, bo nie rozmawia jak równy z równym - przekonuje lektor.

IPN wstrzymuje publikację o TW "Alku"

W maju nie będzie publikacji o TW "Alku". Instytut Pamięci Narodowej przesunął termin publikacji materiału na temat domniemanej współpracy Aleksandra Kwaśniewskiego z komunistyczną SB - podaje Radio ZET.

PO nie odpowie na spoty PiS

- Nie będziemy odpowiadać na spoty PiS-u. W wystarczający sposób zrobił to Szymon Majewski. PiS sam skazał się na polityczną satyrę - stwiedził w TVN24 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Pobili księdza, okradli zoo

Sześciu mężczyzn z Łodzi usłyszało zarzuty kradzieży z włamaniem i rozboju. Grupa ma na swoim koncie m.in. pobicie księdza i obrabowanie plebanii - ale także ogrodu zoologicznego. Grozi im do 15 lat więzienia. Policja zatrzymała ich po czterech latach od czasu gdy dokonywali zarzucanych im przestępstw..

Dowódca akcji w domu Blidy odmawia zeznań

Dowódca grupy funkcjonariuszy ABW, którzy w kwietniu 2007 roku mieli zatrzymać Barbarę Blidę, odmówił zeznań przed sejmową komisją śledczą. Grzegorz S., oskarżony niedawno przez prokuraturę o niedopełnienie obowiązków służbowych podtrzymał, że nie przyznaje się do zarzutu.

Zientarski w formie, teraz zbadają go biegli

Maciej Zientarski, któremu lekarze dawali małe szanse na powrót do zdrowia po wypadku samochodowym, jest w świetnej formie. Czy to oznacza, że wkrótce stanie przed sądem? Najpierw biegli ocenią, czy będzie mógł być przesłuchany - pisze "Fakt".

"Krakowiak" skazany. Posiedzi 12 lat

Katowicki sąd skazał na 12 lat więzienia "Krakowiaka". Zdaniem prokuratury, gang Janusza T. był jednym z najgroźniejszych grup przestępczych w kraju.

Podarek Stalina ugości Merkel i Berlusconiego

Śmietanka europejskich polityków zjawi się w Warszawie na kongresie Europejskiej Partii Ludowej. Wśród nich - kanclerz Niemiec Angela Merkel, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący PE Hans-Gert Poettering. Czy dzięki nim Jerzy Buzek stanie na czele europarlamentu?