Organizacje prowadzące hospicja nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa. Ponadto dodatkowe ubezpieczenia szpitali będą obowiązkowe dopiero od 2014 roku - to założenia nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, którą w czwartek uchwalił Sejm.
Za nowelą opowiedziało się 385 posłów, przeciw był jeden, a 38 wstrzymało się od głosu. Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 roku (a 1 lipca br. mija okres przejściowy na dostosowanie się do nowych przepisów -red.) został zgłoszony przez grupę posłów PO i jest zbieżny z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia, które jest w trakcie konsultacji społecznych, jednak nie miał szans na wejście w życie przed 1 lipca.
Podobną nowelę zgłosiło PiS, ale komisja zdrowia jako wiodący wybrała projekt PO. Nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa Instytucje prowadzące hospicja zgłaszały, że od 1 lipca nie będą mogły legalnie współpracować z wolontariuszami, ani korzystać z pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z 1 proc. podatku, ponieważ w myśl ustawy placówki medyczne będą traktowane tak, jak instytucje prowadzące działalność gospodarczą. Zgodnie z nowelizacją organizacje pożytku publicznego mają nie być objęte przepisami o prowadzeniu działalności gospodarczej, co oznacza, że nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa. W ocenie autorów ustawy powinno to rozwiać wątpliwości, dotyczące interpretacji przepisów w sprawie hospicjów. W noweli przewidziano również, że ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych ma być obowiązkowe dopiero od 1 stycznia 2014 r., choć początkowo miało obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku.
Dodatkowe polisy są konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie. Suma ubezpieczenia wynosiłaby nie mniej niż 300 tys. zł (z uwagi na to, że jest to maksymalna wysokość świadczenia w przypadku śmierci pacjenta) i byłaby uzależniona od liczby łóżek w szpitalu i sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka, która wynosi nie mniej niż 1 tys. zł.
Autor: dp/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24