Śnieg nadrabia zaległości. Będzie biało i zimno

Do końca tygodnia zima nie odpuści. Codziennie będzie dostarczać świeżą porcję śniegu. Nie zapomni także o mrozie, z którym pogodzić się muszą zwłaszcza mieszkańcy Polski wschodniej. Na zachodzie nieco cieplej, ale za to pochmurno i mokro.

Na Podhalu sypie. Utrudnienia na drogach

Intensywne opady śniegu ponownie nawiedziły Podhale. Znacznie pogorszyły się warunki drogowe. Na jezdniach zalega śnieg, a samochody poruszają się z minimalną prędkością.

Wojsko mogło stracić setki milionów złotych

- Poznańska prokuratura wojskowa prowadzi obecnie śledztwa w sprawach, w których ewentualne straty mogą być liczone w setkach milionów zł - poinformował płk Jakub Mytych z Wojskowej Prokuratury Okręgowej. Chodzi m.in. o zakup rakiet do okrętów typu "Orkan", a także budowę i zakupu systemu walki dla korwety "Gawron".

"Są dowody, że generał Błasik był w kokpicie"

- Według stanu wiedzy na dzień dzisiejszy nic nie podważyło naszych ustaleń - tak wyniki prac krakowskich biegłych dot. katastrofy Tu-154 skomentował Maciej Lasek, członek komisji Jerzego Millera, badającej przyczyny smoleńskiej tragedii. Jego zdaniem - zgodnie z tym, co znalazło się w raporcie - gen. Andrzej Błasik był w kokpicie, ale nie wywierał presji na załogę, był biernym obserwatorem.

"To było całe pasmo wykrętów"

- Ta cała konferencja prasowa to było całe pasmo wykrętów, ogólników, unikania bardzo konkretnych odpowiedzi na wszelkie konkretne pytania. – powiedział TVN24 Jacek Świat, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej Aleksandry Natalli-Świat, odnośnie nowych faktów przedstawionych podczas konferencji Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Jak podkreślił, „dwa lata się zbliżają, a my jesteśmy ciągle w lesie”. Według Marka Karpiniuka, ojca zmarłego posła Sebastiana Karpiniuka, powinniśmy "dać jeszcze czas prokuraturze".

"Nie wiem, które dane są prawdziwe"

- Teraz mamy trzeci odczyt, gdzie nic nie ma. Ja nie wiem, które dane są prawdziwe - komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 Edmund Klich przedstawione w poniedziałek przez prokuraturę wyniki odczytów nagrań, gdzie w gronie 17 osób, których głosy wyodrębniono, nie ma gen. Andrzeja Błasika. Przyznał też, że żałuje, że zdecydował się zostać akredytowanym przy MAK, który nadzorował smoleńskie śledztwo.

Prokuratura nie wyklucza kolejnych ekshumacji

Wojskowi prokuratorzy nie wykluczają, że odbędą się kolejne ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Przekazali również, że eksperci obecnie badają zgodność dokumentacji medycznej dwóch ofiar katastrofy, porównując dokumenty sporządzone w Polsce przed katastrofą z ekspertyzami dostarczonymi przez stronę rosyjską.

Straty po sztormie: kilka milionów złotych

Urząd Morski w Słupsku (Pomorskie) wstępnie szacuje straty wyrządzone przez weekendowy sztorm i cofkę na kilka milionów złotych. Na Żuławach liczenie strat dopiero się rozpoczęło. Wojewoda warmińsko-mazurski zapowiada pomoc finansową.

"Źródła tej tragedii tkwią w Warszawie"

-To, o czym była mowa podczas konferencji prokuratorów, z pewnością wymaga finalnego wyjaśnienia, jest ważne dla rodzin ofiar, ale nie stanowi dowodów, zmieniających przyczyny katastrofy opisane w raporcie Millera - powiedział Andrzej Halicki (PO), odnosząc się do poniedziałkowej konferencji ws. smoleńskiego śledztwa. Podobnego zdania jest Janusz Palikot, dla którego nowe fakty "nie mają żadnego politycznego znaczenia". Ustalenia krakowskich biegłych niewiele zmieniają także dla Leszka Millera (SLD).

Pieczątki znikną z recept

Pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ" od wtorku nie na receptach, ale w dokumentacji medycznej pacjenta - takie rekomendacje przekazał lekarzom zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Biskupi bronią TV Trwam

O przyznanie Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym zaapelowała w poniedziałek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. "Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa" - piszą hierarchowie w specjalnym oświadczeniu.

"Nie mam za co przepraszać"

- Nie mam za co przepraszać. To nie ja badałem zapisy "czarnych skrzynek". Mówiąc o obecności gen. Andrzeja Błasika w kokpicie opierałem się na ustaleniach polskich ekspertów, współpracujących ze stroną rosyjską - mówi w rozmowie z tvn24.pl płk Edmund Klich. Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych podkreśla, że po publikacji nowych stenogramów "wiemy mniej niż wiedzieliśmy". - Było dużo szumu i politycznego mętliku. To wszystko - ocenia b. polski akredytowany przy MAK.

Wybuchu w samolocie nie było. Może sprawdzą brzozę

Wybuchu na pokładzie Tu-154M nie było - hipotezę o eksplozji wykluczył na poniedziałkowej konferencji płk Ireneusz Szeląg z Wojskowej Prokuratury Okręgowej. Śledczy mogą przeanalizować natomiast moment zderzenia samolotu z brzozą. - Kwestia przebiegu całego lotu jest przedmiotem badań zespołu biegłych - stwierdził Szeląg.

Komisja wznowi prace? "Nie ma podstaw"

Czy po ujawnieniu nowych stenogramów z kokpitu TU-154 rządowa komisja badająca przyczyny katastrofy wznowi działalność? Eksperci wskazują, że premier ma prawo to nakazać w przypadku pojawienia się nowych, istotnych faktów. Czy za takie można uznać wyniki prac biegłych z Krakowa? Płk Edmund Klich twierdzi, że "absolutnie nie". Przedstawiciele rządu na razie milczą.

Będzie przegląd współpracy z Rosją

W lutym rosyjscy i polscy śledczy prowadzący odrębne postępowania ws. katastrofy smoleńskiej spotkają się w Warszawie. Mają wtedy dokonać przeglądu dotychczasowej współpracy - poinformował w poniedziałek prokurator generalny Andrzej Seremet.

Sprawa Art-B. Gąsiorowski bez listu żelaznego

Były współwłaściciel spółki Art-B Andrzej Gąsiorowski, ścigany przez Polskę międzynarodowym listem gończym m.in. za oszustwa, nie dostanie od sądu listu żelaznego. Dawałby mu on gwarancję, że nie zostałby aresztowany, jeśli przyjechałby z Izraela do kraju.

Chciał zarobić na ataku na Stratfor

Policja zatrzymała 24-letniego mieszkańca woj. warmińsko-mazurskiego, który robił zakupy internetowe, posługując się danymi innych osób, wykradzionymi przez hakerów z amerykańskiej firmy doradztwa w dziedzinie bezpieczeństwa Stratfor.

Seremet rozmawiał z szefem MON o Parulskim

Czy minister Tomasz Siemoniak przychyli się do odwołania szefa NPW generała Krzysztofa Parulskiego? Dzisiaj rozmawiał o tym z Andrzejem Seremetem, Prokuratorem Generalnym. Rzecznik MON stwierdził tylko, że na spotkaniu były poruszane "sprawy personalne". Nieoficjalnie wiadomo, że Prokurator Generalny na skutek konfliktu ze swoim podwładnym chce jego dymisji.

Biskupi ostrzegają przed księdzem Natankiem

Rada Stała Konferencji Episkopatu przestrzegła katolików przed popieraniem idei głoszonych przez suspendowanego ks. Piotra Natanka. Rada zwraca uwagę, że sprawowane przez niego msze święte są świętokradzkie, a udzielane rozgrzeszenia - nieważne.

"Zostaliśmy zniesławieni"

- Należy się domagać od Donalda Tuska, by wymógł przeprosiny od Rosji pod adresem rodziny gen. Błasika i Polski, bo wszyscy zostaliśmy zniesławieni - stwierdził Zbigniew Ziobro. Solidarna Polska wezwała też polski rząd do przeprowadzenia kampanii informacyjnej w mediach polskich i zagranicznych, by "odkłamać" fałszywe tezy z raportu MAK i zwrócić honor dowódcy Sił Powietrznych i polskiemu mundurowi.

Cztery lata dla 86-letniego byłego ubeka

Bił, przypalał, skuwał na noc, zamykał w karcerze - warszawski sąd skazał na cztery lata więzienia byłego oficera UB Jerzego K. Pion śledczy IPN żądał kary 3,5 roku. Obrona zapowiada apelację.

Ruch Palikota proponuje: Aborcja do 12. tygodnia

Klub Ruchu Palikota złożył w Sejmie projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, który liberalizuje przepisy dotyczące przerywania ciąży. Według projektu, aborcja byłaby legalna do 12. tygodnia ciąży.

Kaczyński żąda decyzji personalnych. I pyta: "A przepraszam?"

- Mamy do czynienia z taką sytuacją, w której w jakiejś mierze wszystko powinno rozpocząć się od początku. Skoro pan prokurator Seremet uznał to za najważniejsze śledztwo, wziął za to bezpośrednią odpowiedzialność, to powinien też wyciągnąć wnioski personalne - w ten sposób Jarosław Kaczyński skomentował nowe informacje ws. katastrofy smoleńskiej.

"W pierwszej kolejności powinien przeprosić Tusk"

Przeprosiny to za mało. Były osoby, które formułowały takie tezy, a mają możliwości, żeby wyjaśnić, dlaczego doszło do takiej sytuacji, że mamy daleko idące rozbieżności w informacjach. Dlaczego doszło do tego, że rzetelnie przygotowane stenogramy wykluczają tezy, formułowane przez raport MAK i polską komisję Jerzego Millera - mówił w rozmowie z TVN24 mec. Bartosz Kownacki, pełnomocnik Ewy Błasik. Jak podkreślił, "w pierwszej kolejności przeprosić powinien premier Donald Tusk".

Kto podawał wysokość? Różnice w stenogramach

Stenogramy rozmów w kabinie pilotów, którymi posługiwała się komisja Jerzego Millera zawierały w ostatniej fazie lotu trzy wypowiedzi, które przypisano gen. Andrzejowi Błasikowi. To na tej podstawie zbudowano tezę, że dowódca Sił Powietrznych prawidłowo czytał pilotom wysokość na jakiej znajdowała się maszyna. W nowych stenogramach wypowiedzi te przypisano jednak drugiemu pilotowi mjr. Robertowi Grzywnie. Głosu generała nie zidentyfikowano.

"Rzetelna transkrypcja. Rozwieje wiele wątpliwości"

To bardzo precyzyjnie, rzetelnie zrobiona transkrypcja, zwierająca mnóstwo szczegółów - komentował na gorąco w TVN24 Michał Setlak z "Przeglądu Lotniczego", przeglądając stenogramy czarnych skrzynek Tu-154 ujawnionych w przez prokuraturę. - Cieszę się, że ten stenogram został upubliczniony, to dobrze świadczy o podejściu prokuratury do transparentności śledztwa. To rozwieje wiele wątpliwości - podkreślił Setlak.

PiS: Bez  kar dla aptekarzy

Usunięcie zapisu dotyczącego karania aptekarzy - proponuje PiS w swoim projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej, który został przedstawiony w poniedziałek.

Gen. Błasik w kokpicie? Nie ma na to dowodów

Taśma z rejestratora Tu-154M jest w bardzo dobrym stanie, ale biegłym nie udało się rozszyfrować wszystkich zarejestrowanych głosów. W gronie 17 osób, których głosy wyodrębniono nie ma gen. Andrzeja Błasika – poinformował płk Ireneusz Szeląg z Wojskowej Prokuratury Okręgowej. Prokurator dodał ponadto, że opinia biegłych z Krakowa nie daje odpowiedzi, co było przyczyną katastrofy i nie spowodowała "pojawienia się nowych wersji śledczych".

Ministerstwo: WOŚP może przekazać pompy insulinowe

Pompy insulinowe mogą zostać przekazane szpitalom przez WOŚP w formie darowizny - oświadczyło Ministerstwo Zdrowia w reakcji na doniesienia "Rzeczpospolitej". Gazeta napisała w poniedziałek, że ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmować darowizn, które odnoszą się do leków refundowanych. Dotyczy to m.in. pomp insulinowych.

Wypadek busa. 11 osób w szpitalu

11 osób trafiło do szpitala po wypadku, do którego doszło w miejscowości Słupno pod Płockiem (Mazowieckie) na drodze krajowej nr 62 Włocławek-Warszawa. Przewożący 16 pasażerów bus uderzył w tył cysterny, wiozącej ciekły azot.