"Wzrost wyraźnie wolniejszy niż byśmy chcieli"

- Ciągle mówimy o wzroście gospodarczym, ale jest on wyraźnie wolniejszy niż byśmy chcieli i niż on był w niedalekiej przeszłości - mówił w piątek na Politechnice Białostockiej premier Donald Tusk. Dziś GUS przekazał, że PKB w III kwartale wzrósł o 1,4 proc., a nie 1,8 proc. jak przewidywali analitycy.

Odwołany dyrektor: Arłukowicz to najgorszy minister zdrowia

Zostałem skrzywdzony, moje odwołanie było niesłuszne. Nie szantażowałem pacjentów, występowałem w ich obronie - tłumaczył w RMF FM odwołany dyrektor Instytutu Reumatologii Andrzej Włodarczyk. Jego zdaniem, został zdymisjonowany, bo Arłukowicz uważa go za człowieka Kopacz. - Zazdrości jej, że była lepszym ministrem. Arłukowicz to najgorszy minister zdrowia w odrodzonej Polsce. Jest niekompetentny, nie ma pomysłów - stwierdził Włodarczyk.

Kierowca zasłabł za kierownicą. Uratowany

Gdyby nie funkcjonariusz pabianickiej policji, na środku drogi w samochodzie mógłby umrzeć starszy mężczyzna, który zasłabł w samochodzie. Stojącego na skrzyżowaniu na środkowym pasie mijały inne pojazdy. Zatrzymał się dopiero jadący samochodem policjant.

Dostają nagrody, bo przychodzą do pracy

Niemal wszyscy członkowie korpusu służby cywilnej dostali już w tym roku premię za to, że przyszli do pracy - donosi "Rzeczpospolita". Rekordzistą jest Ministerstwo Obrony Narodowerj, gdzie nagrodzono 98 proc. pracowników.

7 ton niebezpiecznych odpadów

Odpady medyczne niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców i środowiska odnaleziono w miejscowości Szczuplinki w woj. kujawsko-pomorskim. W związku ze sprawą policja zatrzymała dwie osoby, które usłyszały już zarzuty.

Boni: Nie będzie cenzury ani inwigilacji

Do świąt powstanie rządowa rada przeciw mowie nienawiści, ksenofobii oraz agresji i dyskryminacji w życiu publicznym - zapowiedział w programie "Jeden na jeden" minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Minister zapewnił, że nie będzie się ona zajmować cenzurą, inwigilacją ani ograniczaniem swobód obywatelskich.

Prywatne firmy pomogą urzędom pracy?

O urzędach pracy mówi się, że to ostatnie miejsce, z pomocą którego można pracę znaleźć. Tzw. pośredniaki zamiast faktycznie pośredniczyć między pracodawcą a potencjalnym pracownikiem, zajmują się głównie biurokracją związaną z zasiłkami dla bezrobotnych, których w Polsce jest coraz więcej. Co ciekawe, sens istnienia takich urzędów podważa samo ministerstwo pracy, które chce, by pracy dla Polaków szukały teraz prywatne firmy.

Setki milionów strat. Stal bez podatku

Blisko 300 milionów złotych co roku traci budżet państwa na wyłudzonym przez nieuczciwych importerów metalowych prętów zbrojeniowych podatku VAT. Skala tego procederu jest tak duża, że polskie huty nie są w stanie z nimi konkurować.

Polska wśród wątpiących. Wstrzymała się

Polska wstrzymała się od głosu w czwartkowym głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ws. przyznania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa obserwatora. - Jesteśmy za powstaniem dwóch demokratycznych państw (Palestyny i Izraela - red.) żyjących obok siebie w bezpiecznych granicach, ale uważamy, że środkiem do tego są bezpośrednie negocjacje - powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Senat decyduje o losach GMO

Senat będzie dziś głosował nad prezydencką ustawą o nasiennictwie. Dotyczy ona m.in. rejestracji i obrotu nasionami zmodyfikowanymi genetycznie.

Zmarł Jacek Woźniakowski

W wieku 92 lat zmarł czwartek w Warszawie Jacek Woźniakowski - historyk sztuki, pisarz, publicysta, współzałożyciel Wydawnictwa Znak, były prezydent Krakowa. Informację tę potwierdził redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski.

"Globalny myśliciel" Sikorski

- To jest docenienie roli Polski i tego, że głos Polski jest słyszalny w sprawach nie tylko naszego regionu, i nie tylko w Europie, ale okazuje się, że także tu w Waszyngtonie - powiedział minister Radosław Sikorski, komentując fakt włączenia jego osoby na listę "największych globalnych myślicieli" opracowaną przez magazyn "Foreign Policy".

Abp Michalik wyjdzie ze szpitala za kilka dni

- Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik za kilka dni opuści zakopiański szpital, gdzie trafił w środę po zasłabnięciu podczas rekolekcji biskupów - poinformował rzecznik Episkopatu Episkopatu ks. Józef Kloch.

Cimoszewicz: Rada rządowa przeciw dyskryminacji "niestosowna"

Propozycja ministra Boniego jest co najmniej niestosowna, bo to oznacza, że członkowie ekipy rządzącej będą recenzowali innych - tymi słowami skomentował pomysł Michała Boniego Włodzimierz Cimoszewicz w "Kropce nad i". Minister administracji i cyfryzacji zapowiedział utworzenie rady przeciwdziałającej ksenofobii i dyskryminacji w życiu publicznym, w której skład wejdą członkowie rządu.

Trzy scenariusze PSL. Jarubas, Kalinowski, Piechociński?

Piechociński, Kalinowski, czy Jarubas - kto wejdzie do rządu i kto obejmie tekę wicepremiera? Janusz Piechociński rozważa trzy scenariusze zmian w rządzie - dowiedziała się TVN24. Według pierwszego wicepremierem i ministrem rolnictwa miałby zostać Jarosław Kalinowski a ministrem gospodarski - Adam Jarubas, według drugiego sam Piechociński miałby objąć tekę wicepremiera i ministra gospodarki. Trzecia opcja jest tajemnicą i lider ludowców nie chce jej zdradzać.

Zmiana wyroku ws. agencji "Grosik". Nie muszą naprawiać szkód

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zmienił w czwartek wyrok w sprawie dotyczącej działalności agencji finansowej "Grosik" i uchylił obowiązek naprawienia szkody przez skazanych członków zarządu tej nieistniejącej już spółki. Orzeczenie jest prawomocne.

Szef MON prosi Seremeta o nadzór nad sprawą sierż. Żebryka

Interwencja ministra obrony po publikacji tvn24.pl. Tomasz Siemoniak zwrócił się do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta "o objęcie szczególnym nadzorem postępowania w sprawie gróźb kierowanych pod adresem st. sierż. Jacka Żebryka". W czwartek napisaliśmy, że żołnierz, który walczy z internautami obrażającymi jego kolegów, otrzymał kilkadziesiąt listów z groźbami pozbawienia życia "w imię Allaha".

"Zagrożenie dla żydowskiego sposobu życia". Po decyzji polskiego Trybunału

"Jewish Cronicle" - jedno z najstarszych i najbardziej szanowanych pism żydowskich wydawane na Wyspach Brytyjskich alarmuje, że zakaz uboju rytualnego w Polsce może zagrozić dostawom mięsa koszernego i mięsa halal do szeregu państw. Polska jest jednym z największych dostawców takiego mięsa spożywanego przez wyznawców judaizmu i islamu w Europie, Izraelu oraz Turcji.

182. rocznica Powstania Listopadowego

Dziś 182. rocznica powstania listopadowego.Zryw niepodległościowy skierowany był przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. W Belwederze w Warszawie o godz. 17 rozpoczęły się uroczystości rocznicowe z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

SDP protestuje: Zwolnienie Lisickiego oznacza likwidację "Uważam Rze"

Protestujemy przeciwko zwolnieniu redaktora naczelnego tygodnika "Uważam Rze" Pawła Lisickiego - napisało w oświadczeniu Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W ocenie zarządu głównego SDP zwolnienie Lisickiego "oznacza likwidację tytułu" - drugiego najchętniej czytanego w Polsce tygodnika opinii.