- Jestem przekonany, że Polska, Czechy, a także cała Grupa Wyszehradzka i UE będą mówiły ws. Ukrainy jednym głosem, który będzie oznaczał brak zgody na łamanie integralności Ukrainy, na działania agresywne wobec tego kraju - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu ze swoim czeskim odpowiednikiem, Bohuslavem Sobotką. Szef rządu Czech przyznał, że naruszenie suwerenności Ukrainy jest "nie do przyjęcia".
Premier zaznaczył na początku konferencji po spotkaniu z Sobotką w Warszawie, że ich rozmowy zdominował temat Ukrainy.
Szef rządu zaznaczył, że w jego ocenie "wspólnota zachodu, w tym państw Unii Europejskiej, zdaje egzamin". - Mimo ryzyk, napięć, poważnych interesów ekonomicznych staramy się mówić jednym głosem - podkreślił. - Uzgodniliśmy bardzo podobne stanowiska na najbliższą, jutrzejszą Radę Europejską. Polska, Czechy, jestem przekonany, że dotyczyć to będzie całej Grupy Wyszehradzkiej i mam nadzieję wszystkich państw UE - będziemy mówili jednym głosem, a ten głos będzie oznaczał brak zgody na łamanie integralności Ukrainy, na działania agresywne, na destabilizację na całej Ukrainie, a w szczególności na Półwyspie Krymskim - podkreślił.
Zdaniem premiera to wspólne stanowisko "świadczy o tym, że w Europie dojrzewa decyzja o działaniach oczywiście rozsądnych odpowiedzialnych, ale równocześnie stanowczych, na tyle, na ile UE jest gotowa".
Podobnego zdania był Sobotka, który podkreślił, że w sprawie Ukrainy powinny być podejmowane skoordynowane działania na forum Grupy Wyszehradzkiej, UE czy NATO. - Tak samo jak dla rządu polskiego, jest dla nas nie do przyjęcia naruszenie suwerenności Ukrainy, naruszanie umów międzynarodowych i jednoznacznie domagamy się podjęcia takich działań dyplomatycznych, które doprowadzą do tego, że takich naruszeń nie będzie - oświadczył.
Wyzwania między sąsiadami
Szef czeskiego rządu mówił również o priorytetach współpracy bilateralnej z Polską. Wśród nich wymienił m.in. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i połączenie rynku energetycznego państw Grupy Wyszehradzkiej i UE. - Ten temat widzimy dzisiaj z zupełnie innego punktu widzenia, w sytuacji napięcia na Ukrainie. Projekty, które będą zwiększały bezpieczeństwo energetycznego i niezależność energetyczną powinny mieć priorytet, jeśli chodzi o finansowanie z funduszy europejskich - zaznaczył. Kolejnym priorytetem - według premiera Czech - jest połączenie infrastruktury drogowej - autostrad i dróg szybkiego ruchu - Polski i Czech. Trzeci ważny temat to zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska na Północnych Morawach, na Śląsku i w Małopolsce. - Staramy się podjąć kolejne działania w tym kierunku - zaznaczył.
Zaproszenie na rewizytę
Sobotka, który po raz pierwszy był z oficjalną wizytą w naszym kraju ocenił, że stosunki Czech i Polski są bardzo dobre. Poinformował, że zaprosił przedstawicieli polskiego rządu do Czech; wizyta miałaby się odbyć w drugiej połowie roku, po wyborach samorządowych w obu krajach.
Autor: AP/jk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: PAP