Sejm - przez aklamację - przyjął uchwałę w sprawie solidarności z Ukrainą, w której podkreślił nienaruszalność terytorialną Ukrainy, a polityczno-wojskowe działania Rosji wobec Ukrainy uznał za naruszające prawa suwerennego państwa.
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę ws. solidarności z Ukrainą, w której podkreślił nienaruszalność terytorialną Ukrainy, a także ocenił, że polityczno-wojskowe działania Rosji wobec Ukrainy, a zwłaszcza Krymu, są naruszeniem praw suwerennego państwa.
Zmiany na Ukrainie są uznane przez demokratyczny świat i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Odczytywanie tekstu projektu uchwały w sprawie solidarności z Ukrainą.
Janusz Palikot: panowie - skończcie tę wojnę polsko-polską!
Do słów Donalda Tuska odniósł się Jarosław Kaczyński: nie chciałem podważyć morale polskich żołnierzy.
- Nie mam wątpliwości, że gdyby przyszło do chwili próby, to polski żołnierz jest lepszy niż najnowocześniejszy sprzęt jakim dysponuje - podsumował Donald Tusk.
Donald Tusk: 25 lat polskiej niepodległości okazało się marszem we właściwą stronę. Dzisiaj możemy to docenić.
Donald Tusk: Dzisiaj, ze szczególna mocą, trzeba podkreślić wspólnotę całego Zachodu. Tylko wspólnota Zachodu jako całość jest w stanie skutecznie działać.
- Spróbujmy opisać źródło naszego bezpieczeństwa - apeluje premier.
Donald Tusk dziękuje za "niestandardową solidarność" w tak trudnym momencie.
Jacek Żalek: granica zła przesuwa się pod nasze granice.
Jacek Żalek: Walczymy o przywrócenie mocy międzynarodowemu prawu. Prymat praw nad rachunkiem zysków i strat ekonomicznych.
Jacek Żalek: Powinniśmy przekonywać do długofalowych, gospodarczych sankcji wobec Rosji. Inaczej Polska doświadczy ich ze strony Rosji.
- Gwarancje Stanów Zjednoczonych są równie ważne co te sprzed 20 lat? - powątpiewająco pytał Jacek Żalek.
- Jeszcze parę dni temu mogliśmy liczyć, że relacje między państwami są regulowane prawem międzynarodowym. Ale tak, według posła Jacka Żalka, nie jest.
- Wiemy co znaczy być zdradzonym przez sojuszników - przypomniał o 1939 roku poseł niezrzeszony Jacek Żalek podkreślając, że scenariusz II wojny światowej powtarza się i pytając - Co damy Ukrainie?
Jarosław Gowin: Mam nadzieje, że nowa Ukraina jest propolska. Musimy budować relacje z nowymi elitami Ukrainy. Wydarzenia ostatnich tygodni pokazały atuty "soft power"
Jarosław Gowin: musimy zagwarantować bezpieczeństwo polskich przedsiębiorców na Ukrainie.
Jarosław Gowin: Polska racja stanu wymaga, by być razem. Polska Racja stanu wymaga Ukrainy z Krymem. Dla mnie to unikalne, że mogę zgodzić się z moimi przedmówcami.
Kończąc, Ludwik Dorn powiedział, że Rosja uderzy w nas. To będzie uderzenie gospodarcze. My płacimy za nasze zaangażowanie na Ukrainie. Ale te koszty powinna ponieść też Unia Europejską.
Ludwik Dorn zgadza się z premierem, że Europa powinna oprzeć się na własnych zasobach energii. Ale - zapytał - jakie są te europejskie zasoby energii?
Ludwik Dorn postuluje, by zastanowić się, czy Polska ma wspierać przywódczą rolę Niemiec w Europie.
Ludwik Dorn: kwestia sankcji "rozmyła się", ale na Krymie nadal trwa agresja.
Ludwik Dorn: trzeba jasno powiedzieć, że Polska traktuje obecną sytuację jako test, test wspólnoty.
Ludwik Dorn: Ja będę mówił o tym, o czym premier nie mówił. Po pierwsze - jest dużym sukcesem zwołanie Rady Europejskiej, ale wiedzmy, że konkluzje nie będą dla nas zadowalające.
Ludwik Dorn: sens ma zachowanie jedności, ale nie mówienie jednym głosem.
Ludwik Dorn podkreśla "legalność obecnych władz Ukrainy".
Przewodniczący SLD życzył Ukrainie więcej "terapii bez szoku". - Więcej Kołodki, a mniej Balcerowicza. Inaczej znowu zbierze się Majdan z innymi hasłami i innymi pretensjami. Będzie wymierzony w tych, którzy zapomnieli o ludziach.
Leszek Miller: teraz jest okazja, żeby podzielić się naszymi spostrzeżeniami na temat polskiej transformacji.
Leszek Miller: Oferta finansowa USA i Johna Kerry'ego, nie jest szczodra. Leszek Miller zwrócił się do ambasadora USA, obecnego na posiedzeniu, o jej zweryfikowanie.
Leszek Miller: trzeba podpisać umowę stowarzyszeniową, ale ważna jest jej treść.
Leszek Miller wyraził nadzieję, że inwestycje na Ukrainie, są inwestycjami w nowoczesny kraj.
Leszek Miller: Celem pryncypialnym jest zachowanie suwerenności Ukrainy
Leszek Miller: trudno nie podzielić tez premiera nawet, jak się jest w opozycji.
Janusz Piechociński: w imię wspólnoty działań, PSL poprze prezentowaną uchwałę.
Janusz Piechociński: rosyjska gospodarka ma zadyszkę.
Janusz Piechociński: Polskie scenariusze są mniej tragiczne niż te, na wschód od Polski. Przestrzeganie wspólnych wartości, budujących siłę wspólnoty narodowej. Apeluję, nie licytujmy się w kolejnych inicjatywach. Polaka polityka i dyplomacja powinna być razem i razem szukać skutecznych rozwiązań.
- Musimy postawić na dalszą integrację europejską. Nie należy oglądać się na to, co było, ale na to, co będzie. Euro, wysokie technologie, wspólny system energetyczny, waluta i armia - to są wyzwania - powiedział Janusz Palikot.
Traktaty nie dają poczucia bezpieczeństwa. Według Janusza Palikota trzeba zadbać o bezpieczeństwo ekonomiczne Polski.
Według Janusza Palikota tak, jak niepopularne były reformy Balcerowicza, tak niepopularny jest pomysł wprowadzenia euro. - Wymagam więcej odwagi w wprowadzeniu realnych zmian. Bezpieczeństwo zapewni nam wprowadzenie euro, a nie armia - apeluje szef TR.
Janusz Palikot: Przestańmy udawać, że jesteśmy Mesjaszem Narodów.
Janusz Palikot: To zmiany wprowadzone przez Balcerowicza, są niedocenione. Gdyby Ukraina 20 lat temu dokonała tych samych zmian, co Polska, to nie byłoby dzisiaj problemu. Jeśli dzisiaj Polskę uchronią nakłady na armię, to jesteście w błędzie.
Jarosław Kaczyński: Postawa heroizmu. Stawianie oporu - to przyjecie postawy heroicznej. Stąd pytanie o naszą świadomość, świadomość Polaków. Musimy odbudowywać nasz patriotyzm. Musimy mieć nowoczesna armię, ale też żołnierzy, którzy są gotowi poświęcać się dla ojczyzny. Musimy być silniejsi w sferze moralnej. Mam nadzieję, że ostatnie dni przekonały nas, iż ta potrzeba istnieje.
- Wydarzenia, które mają miejsce w ciągu ostatnich dni i tygodni, stawiają pod znakiem zapytania, całkowicie kwestionują obraz świata, który był przez bardzo wielu przyjmowany, w którym różnego rodzaju niebezpieczeństwa przeszły już do historii. Dziś wiemy z całą pewnością, że do historii nie przeszły i Polska powinna się do tego przygotować - powiedział Jarosław Kaczyński, który twierdzi, że musimy umacniać nasze siły zbrojne w sposób możliwie nie obciążający naszego społeczeństwa.
- Zasada jedności jest zdecydowanie najważniejsza, a spory o szczegóły nie mają znaczenia. Dlatego PiS poprze wniosek w sprawie Ukrainy - powiedział Jarosław Kaczyński.
Nasze stanowisko jest jednoznaczne - do Europy przez Warszawę - popieramy tę formułę - zapewnił prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- Zawsze będziemy po stronie solidarności i wolności - Grzegorz Schetyna.
Grzegorz Schetyna: Dla Ukrainy trzeba zrobić wiele. Popieramy działania rządu, które pokazują, że Polska nadaje ton w rozmowach w sprawie Ukrainy.
- Dzisiaj przyjmujemy trzecią uchwałę wyrażająca solidarność z Ukrainą - w ten sposób udało nam się pokazać jedność polskiej klasy politycznej. Grzegorz Schetyna zapewnia: Mówiliśmy jednym głosem. Byliśmy i jesteśmy zgodni. Tylko wspólny głos będzie słyszalny i będzie wzmacniał nas w rozmowach na temat Ukrainy. Wspólne działania dają szansę na skuteczność
Grzegorz Schetyna: Byliśmy orędownikami Partnerstwa Wschodniego i umowy stowarzyszeniowej - musimy powtarzać, że to ciągle jest aktualne.
Grzegorz Schetyna: Po tym, co stało się na Majdanie, świat już nie będzie taki sam. A my musimy wspierać Ukraińców. Dzisiaj nie wystarczy być ambasadorem Ukrainy, ale obrońcą.
Grzegorz Schetyna: Władze Rosji doprowadziły do aktu agresji. Suwerenność i integralność Ukrainy została zachwiana. Nasza reakcja, reakcja wolnego świata, musi być jednoznaczna, zdecydowana. To największe wyzwanie dla Europy i reszty świata.
Zaczynają się 10-minutowe wystąpienia przedstawicieli klubów.
Kryzys za naszą wschodnią granicą będzie trwał długo. Pamiętajmy o majowych wyborach, o kalendarzu politycznym na Ukrainie. Musimy być przygotowani na długotrwałą niestabilność.
Potrzebna będzie możliwość dozbrajania polskiej armii. Chcemy przeprowadzić szybko pakiety ustaw dotyczące służb specjalnych. Polska i USA wzmacniają współpracę militarną.
Donald Tusk: Od czasu kiedy Polaka odzyskała niepodległość, tak krytycznej sytuacji jeszcze nie było.
Premier zapewnia, że poziom polskiej niezależności gazowej jest wystarczający. "Polska już dziś nie jest wrażliwa na sankcje wschodniego sąsiada".
Donald Tusk: Dzisiaj świat dostrzega jak wielką wartością jest polityczna, gospodarcza i militarna wspólnota Zachodu.
Donald Tusk: próba zachowania suwerenności Ukrainy jest krokiem w stronę pokoju, a nie konfliktu.
Donald Tusk: Pokoju i stabilizacji nie można kupić przez ustępstwa. Tylko stanowcza postawa i twardy opór, daje szanse na pokojowe rozwiązanie dylematu Ukrainy. Celem jest pokój i stabilizacja w tym regionie. Będę apelował - szukajmy metod adekwatnych do problemów. Uzyskajmy najważniejszy cel - zachowanie pokoju przy poszanowaniu suwerenności Ukrainy, która dzisiaj jest zagrożona.
Donald Tusk: Przyszłość Ukrainy jest w rękach Ukrainy. I to do niej należą decyzje. W pełni niezależne.
Problem Ukrainy to także problem Unii Europejskiej i gospodarki opartej na własnych zasobach energii; Polska zrozumiała to już dawno - podkreślił premier.
Postulujemy działania dające niezależność energetyczną Ukrainie.
Donald Tusk: Niezależnie od presji i agresji na Krymie, nasza praca musi przynieść finał - umowę stowarzyszeniową. Polska będzie wspierała z całych sił wniosek o podpisanie umowy stowarzyszeniowej. Ukraina potrzebuje teraz pomocy. Także finansowej.
Donald Tusk: Musimy pamiętać o celu, w jakim Ukraińcy oddali życie na Majdanie. Tam ludzie oddali życie za idee integracji europejskiej.
Donald Tusk: Jedynym prawomocnym rządem Ukrainy jest rząd Jaceniuka. Od tych słów powinna zaczynać się każda dyskusja na temat konfliktu za naszymi wschodnimi granicami.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała, że na sali obrad Izby znajduje się ambasador Ukrainy Markijan Malski.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz powitała ambasadorów Ukrainy i USA w Polsce.
Po informacji szefa rządu zaplanowane są wystąpienia przedstawicieli wszystkich klubów.
"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża solidarność z narodem ukraińskim, łączy się w bólu z bliskimi i rodzinami poległych w czasie ostatnich walk na Majdanie" - zapisano w projekcie uchwały ws. sytuacji na Ukrainie. W projekcie podkreślono, że "Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem i że jej terytorialna integralność nie może być naruszona i kwestionowana". Demokratyczne przemiany na Ukrainie - zaznaczono - "są uznawane i wspierane przez demokratyczny świat".
"Sejm RP deklaruje poparcie dla suwerennych wysiłków narodu ukraińskiego na rzecz kontynuowania demokratycznej transformacji. Jest przekonany, że nowy rząd w Kijowie, będący legalną władzą na Ukrainie, będzie takie wysiłki podejmował" - napisano.
Uchwała Sejmu
W uchwale Sejm apeluje do rządu RP o podjęcie "niezwłocznych wysiłków na rzecz politycznego i ekonomicznego wsparcia ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej". Szczególne znaczenie - wskazano - ma tu szybkie opracowanie i wdrożenie pakietu stabilizacyjnego dla gospodarki Ukrainy oraz wprowadzenie ułatwień wizowych dla obywateli tego kraju.
W projekcie zapisano też, że Sejm RP apeluje do parlamentów państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie inicjatyw, które doprowadzą do "poparcia demokratycznych aspiracji narodu ukraińskiego oraz do wyrażenia solidarności z Ukrainą w działaniach zmierzających do utrzymania jej suwerenności i integralności terytorialnej".
Od kilku dni Rosja prowadzi na Krymie zbrojne działania, co spotkało się z potępieniem społeczności międzynarodowej i groźbą sankcji ze strony UE i USA. W Brukseli na temat sytuacji na Krymie obraduje Rada Północnoatlantycka. Na czwartek zaplanowano nadzwyczajny szczyt UE.
Autor: jk/kwoj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24