Złapali trzech cmentarnych złodziei

- Wziął 50 centymetrowy znicz, zdmuchnął ogień i chciał pójść szukać kolejnych łupów - relacjonuje Janusz Łuczak z łódzkiej straży miejskiej. W piątek wieczorem strażnicy zatrzymali trzech cmentarnych złodziei.

"Każdy ma tutaj kogoś bliskiego". Historia Cmentarza Osobowickiego

Ma prawie 150 lat, zajmuje 50 hektarów i mieści 100 tysięcy grobów - Cmentarz Osobowicki to największa nekropolia we Wrocławiu. Przetrwała dwie wojny światowe, ale jej najstarsza część została zrównana z ziemią po 1945 roku. W okresie Wszystkich Świętych odwiedza ją ponad 200 tysięcy osób.

"Urna, która da pewność życia po życiu". Z prochów wyrośnie drzewo

- Zamiast zimnego nagrobka, śladem po naszej obecności na Ziemi może być dowolne drzewo - przekonuje Marcin Dziembaj, który razem z żoną opracował wzór biodegradowalnych urn. W ich środku umieszcza się sadzonki, które korzystają z prochów zmarłego jak z nawozu. Mimo że zaprojektowali je Polacy, takich urn nie będzie można dostać w naszym kraju.

Chciał porozmawiać o przestępczości. Został zatrzymany

Sąd aresztował 20-letniego mężczyznę, który według śledczych dokonał rozboju w jednej z restauracji w Ochabach (woj. śląskie). Domniemany napastnik został namierzony i zatrzymany przez policjantów ze Strumienia, ponieważ zadzwonił do dyżurnego policji. Teraz grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

Straż miejska do likwidacji? W Łodzi zebrali prawie 8 tys. podpisów

Przez 9 miesięcy tysiące osób podpisały się pod obywatelskim projektem uchwały o likwidacji łódzkiej straży miejskiej. Lista trafiła już do prezydenta miasta. Teraz urzędnicy stwierdzą, czy nie ma na niej błędów. Jeżeli ich nie będzie - o dalszym losie strażników zadecydują radni. Ich zdania są podzielone.

Sokół i Marysia Starosta tłumaczą: "Nie masz kilku żyć. Wyloguj się". Jak rozpoznać uzależnienie od sieci?

Ponad 80 proc. nastolatków codziennie korzysta z internetu dla przyjemności, a prawie jedna trzecia bez powodzenia próbuje ograniczyć czas spędzany w sieci. Problem uzależnienia od internetu nie dotyka jednak tylko młodzieży. O tym, jak rozpoznać, że spędzamy przed komputerem zbyt wiele czasu opowiedział w programie "Wstajesz i weekend" psycholog Tomasz Kozłowski o akcji "Wyloguj się do życia". Kampania ruszyła w tym tygodniu, a promują ją muzycy - Sokół i Marysia Starosta.

Gdy życie przenika się ze śmiercią 

Fascynująca opowieść o realizacji własnych marzeń i przenikaniu się życia ze śmiercią. Nasz reporter Artur Zakrzewski po raz pierwszy spotkał się z Agnieszką Kucharek, gdy miała 21 lat i marzyła o pracy w policji. Zanim jednak wstąpiła w szeregi tej służby, postanowiła nabrać dystansu do życia i zatrudniła w zakładzie pogrzebowym. Jej opowieść o życiu i pracy sprzed trzech lat jest naprawdę wyjątkowa - pełna pogody, mądrości i refleksji nad ulotnością i nietrwałością życia. Dziś pani Agnieszka założyła rodzinę, pracuje już w policji, ale jedno się nie zmieniło: w dalszym ciągu naprawdę warto jej posłuchać.

O. Maciej Zięba: Kościół musi być przezroczysty

- Zdarzają się trudne okresy i one też mają swój sens, bo jakoś oczyszczają, zmuszają do reformowania - mówił w "Piaskiem po oczach" o sytuacji w polskim Kościele ojciec Maciej Zięba. - Jak Kościół jest pieszczony i jest mu za dobrze, to nie jest tak wcale świetnie - dodał dominikanin. - Jeśli Kościół i ludzie Kościoła chcą mówić o normach, chcą nauczać, to muszą być przezroczyści - stwierdził, odnosząc się do doniesień o przypadkach pedofilii wśród polskich księży.

Olechowski o problemach w PO: To jest dzisiaj problem dla państwa

- To jest dzisiaj problem dla państwa - powiedział o problemach Platformy Obywatelskiej jeden z założycieli partii, Andrzej Olechowski. - Jest ileś spraw, którymi się powinna zajmować, a będzie się zajmować sama sobą. Coraz bardziej rodzi się nastrój, że może będą wcześniejsze wybory, które dzisiaj są używane jako straszak wewnątrzpartyjny - ocenił były szef MSZ. - Ale ludzie słuchają. To się nazywa, o ile ja pamiętam, destabilizacja państwa - dodał.

Wszystkich Świętych w jaskini. Goprowcy zapalają znicze

W jaskiniach i na skałkach co roku zapalają znicze, by uczcić pamięć grotołazów i wspinaczy. - To jest podsumowanie, z całą pokorą, tych chwil, kiedy nam się nie udało ocalić czyjegoś życia - mówi TVN24 Piotr Van Der Coghen, naczelnik jurajskich ratowników GOPR.

Dominikana wysyła, Polska nic nie wie. Co z materiałami ze sprawy ks. Gila?

- Kopie akt ze sprawy ks. Wojciecha Gila przekazaliśmy stronie polskiej już kilka dni temu - potwierdza tvn24.pl rzecznik dominikańskiej Prokuratury Generalnej. Ale materiałów, bez których polskie śledztwo stoi w miejscu, w Warszawie nikt nie widział. Nasi prokuratorzy nie mają na ich temat żadnej informacji, a MSZ "nie może o nich mówić". Tymczasem, jak twierdzi dominikańska prokuratura, przesłane dokumenty są "mocne oraz jednoznaczne". I wylicza co się w nich znajduje.

Kard. Nycz: życie w świętości jedyną drogą do nieba

Świętość, do której wszyscy jesteśmy powołani, nie jest obok życia, obok naszych codziennych problemów, ale świętość jest w centrum naszego życia - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim.

Bp Dydycz mówi o pedofilii w Kościele i krytykuje media

"Tylko Kościół nikogo nie potępia, dopóki ktoś żyje. Tylko Kościół patrzy na grzech z perspektywy świętości i nadziei na zbawienie" - pisze bp Antoni Dydycz w liście do wiernych, który w piątek odczytywany jest w kościołach diecezji drohiczyńskiej.

Małgorzata Tusk: życie z moim mężem przypomina ostry rajd z przeszkodami

"No to już po tobie, człowieku" – grobowym głosem odparł Lech Wałęsa i złapał się za głowę. Tak zareagował, gdy kilka miesięcy temu Donald Tusk pożalił się mu, że jego żona Małgorzata pisze autobiografię. Czy po burzy, jaką dwa lata temu wywołała książka "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsowej, premier boi się powtórki z historii z powodu "Między nami" autorstwa jego żony? Wałęsie ponoć wówczas odpowiedział: "Pamiętaj, wyłącznie prawda jest ciekawa".

Ludzie polityki, kultury, nauki. Odeszli w ciągu minionego roku

Sławomir Mrożek, Margaret Thatcher, kardynał Józef Glemp, Jadwiga Kaczyńska, Teresa Torańska - to tylko niektóre z wielkich postaci, które odeszły w ciągu ostatniego roku. Z okazji Wszystkich Świętych i dnia Zadusznego przypominamy sylwetki tych, których już z nami nie ma.