12 osób rannych, zderzyły się busy

Dwa busy przewożące pracowników budowlanych zderzyły się rano w Żywcu (woj. śląskie). Rannych jest dwanaście osób, stan trzech określany jest jako ciężki. Droga była zablokowana przez kilka godzin.

Szef komisji ds. służb: ABW to agencja papierkowej roboty

- Powinniśmy doprowadzić do tego, aby była to agencja sensu stricte kontrwywiadowcza, a nie tak jak teraz: wielki moloch, który przekłada papierki z jednej strony na drugą - mówił w "Jeden na jeden" o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nowy szef komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła. Komentując bezpieczeństwo Polski w kontekście zamachów w Paryżu ocenił, że służby poszczególnych krajów nie wymieniają się wystarczająco informacjami.

"To, co się wydarzyło z TK, można nazwać tragedią w dwóch aktach"

- W kurniku lis próbuje tłumaczyć kurom i kogutom, że ich prawa są zagrożone i będzie ich teraz bronił - skomentował w programie "Kawa na ławę" krytykę dotyczącą nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym Joachim Brudziński, poseł PiS. - Państwo Prawa i Sprawiedliwości, które tworzycie, zmierza prostą drogą, nawet nie kluczy, do państwa totalitarnego - kontrował europoseł PO, Adam Szejnfeld.

Kukiz znów atakuje PSL. Sawicki: może sam stoi na czele grupy przestępczej

"Mnie przez myśl by nie przeszło, by skarżyć się Niemcom na polską władzę" - napisał w nocy z soboty na niedzielę Paweł Kukiz, po raz kolejny w ostatnich dniach atakując Polskie Stronnictwo Ludowe. Tym razem swój komentarz w mediach społecznościowych odniódł do zapowiedzi władz PSL dot. poddania kwestii zawirowań wokół Trybunału Konstytucyjnego pod debatę w Parlamencie Europejskim. W programie "Kawa na ławę" w TVN24 Marek Sawicki z PSL i Stanisław Tyszka z Kukiz'15 komentowali m.in. to oświadczenie.

"To jest szambo, a nie teatr". Awantura przed premierą, 12 osób stanie przed sądem

12 osób próbujących zablokować wejście do Teatru Polskiego we Wrocławiu, w którym w sobotę odbyła się premiera spektaklu "Śmierć i dziewczyna", zostało zatrzymanych przez policję. Nie chcieli przyjąć mandatów, więc staną przed sądem. W sztuce na podstawie prozy noblistki Elfriede Jelinek grają m.in. aktorzy porno, co oburza m.in. Krucjatę Różańcową. Widzom sztuka się podobała, aktorów nagrodzili owacją na stojąco. Bilety na wszystkie spektakle do końca roku zostały już sprzedane.

Co dalej z Trybunałem? "Jest możliwy kompromis"

- Z tej sytuacji jest dobre wyjście, tylko wymaga odpowiedzialności ze strony polityków - powiedział w "Faktach po Faktach" Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) na temat konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Ja nie widzę dobrej woli po stronie większości rządzącej - odpowiadał mu Jacek Protasiewicz (PO).

Protest mieszkańców. Uchodźców nie będzie

Jeden z ośrodków wypoczynkowych w Koszelówce pod Płockiem (Mazowieckie), który planował przyjęcie uchodźców w ramach ich unijnej relokacji, wycofał się z tego zamiaru. Powodem był sprzeciw okolicznych mieszkańców. Zaprotestował też samorząd tamtejszej gminy Łąck.

"Dzisiaj jest sprzątanie po masakrze na Trybunale"

"Zamach na Trybunał został dokonany w czerwcu. Wtedy zabrakło głosów ekspertów i autorytetów prawniczych". W ten sposób prezydencki minister Krzysztof Szczerski odniósł się do krytycznych głosów wobec uchwalonej w ekspresowym tempie nowelizacji ustawy o TK. Opozycja z kolei twierdzi, że PiS dokonało "skoku na Trybunał".

Szczecin: policja zabezpieczyła 7 kg marihuany

Funkcjonariusze szczecińskiego CBŚP wspólnie z celnikami zatrzymali mężczyznę, który transportował na terenie regionu duże ilości narkotyków. Zabezpieczyli w sumie ponad 7 kg marihuany. Podejrzany usłyszał już zarzuty i decyzją sądu trafił do aresztu.

"Ze współpracą służb w Europie nie jest najlepiej"

Informacje nie są wymieniane pomiędzy poszczególnymi krajami i to trzeba naprawić - mówił w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak, przekonując, że pomiędzy europejskimi służbami specjalnymi nie ma dziś należytej współpracy. Zaprzeczył też, by unijni szefowie MSW rozważali wprowadzenie "ministrefy Schengen", w której zabrakłoby Polski.

Prof. Safjan: kadencja trzech sędziów TK już trwa

Trójka z pięciu powołanych przez poprzedni Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego już rozpoczęła swoją kadencję z dniem 8 listopada. To są osoby, które dysponują dzisiaj mandatem. Pierwszy dzień, w którym kończyła się kadencja poprzednika był pierwszym dniem, kiedy nowy sędzia Trybunału zaczynał swoją, tak to zawsze liczono – powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Prezes TK: Kryzys konstytucyjny? Sądzę, że władza się zatrzyma

- Czuję się jak ktoś po nocnej zmianie - powiedział prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego w programie "Piaskiem po oczach". - Damy radę - dodał, odnosząc się do nowelizacji ustawy o TK przeprowadzonej przez PiS. Jego zdaniem zmiana w ustawie ma doprowadzić do rozbicia Trybunału Konstytucyjnego od wewnątrz.

Nowi wiceministrowie w resorcie kultury

Jarosław Sellin, Magdalena Gawin, Wanda Zwinogrodzka oraz Jacek Kurski będą nowymi wiceministrami w resorcie kultury - podało biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Białoruskie standardy". PiS: to Platforma pierwsza zamachnęła się na Trybunał

Większość sejmowa będzie jak walec jechała i wymieniała absolutnie wszystkich i wszędzie - tak w "Faktach po Faktach" były wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski (PO) ocenił wprowadzone przez PiS zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. - To wy stosowaliście białoruskie standardy przez osiem lat - ripostował nowy wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin (PiS).