Są efekty akcji policji, która szkoli pracowników banków, jak uchronić ich klientów przed kradzieżami "na wnuczka". Dzięki dwóm kasjerkom starsze osoby nie straciły w sumie 140 tysięcy złotych. ("Fakty" TVN)
"Na wnuczka" lub "na policjanta" - tak najczęściej okrada się ludzi w podeszłym wieku. I to już nie tylko z tego co mają w domu, ale i z tego co ulokowali w bankach. Przestępstw jest tak dużo, że policja zaczęła specjalne szkolenia.
Pani bardzo zdenerwowana
Dzięki czujności bankowców można uratować dorobek życia wielu ludzi przez niewypłacenie im pieniędzy, jeśli transakcja jest podejrzana. Tak właśnie zachowały się dwie pracownice banków. Odmówiły wypłat, bo domyśliły się, że starsze osoby są ofiarami oszustów.
Klient Doroty Ćwiek, z Banku PEKAO S.A., był obserwowany przez oszustów, którzy chcieli od niego wyłudzić 40 tysięcy złotych, rzekomo dla wnuczka. Pracownica domyśliła się tego z rozmowy ze starszą osobą.
Z kolei Renata Henc, z PKO Banku Polskiego, nie wypłaciła swojej klientce 80 tysięcy złotych, które rzekomo miały być wypłacone dla kuzynki na zatuszowanie sprawy wypadku drogowego.
- Ta pani była bardzo przestraszona i zdenerwowana. Cały czas obracała się wkoło siebie, czy ktoś za nią nie idzie lub nie słyszy naszej rozmowy - opowiada pani Renata.
Wyłudzili tak 13 milionów złotych
W zachowaniu pracowników banków nie ma przypadku. Aby uniknąć wyłudzeń "na wnuczka" przechodzą prowadzone przez policję szkolenia. Uczą się na nich jak rozpoznawać potencjalne ofiary oszustów i jak w takich sytuacjach reagować. Mają się przede wszystkim w delikatny sposób dopytać na jaki cel będą przeznaczone pieniądze, czy takie kwoty na pewno są potrzebne i czy nie można zrobić transakcji znacznie pewniejszym przelewem. Dzięki szkoleniom coraz częściej udaje się pomóc nie tylko klientom, ale i policji.
- Dzięki sygnałom od bankowców udało się zatrzymać część przestępców na gorącym uczynku - mówi asp. szt. Mariusz Mrozek, z Komendy Stołecznej Policji. - Stało się to w momencie, kiedy oczekiwali pod bankiem na starszą osobę, gdy ta opuszczała placówkę i miała im przekazać pieniądze. Wówczas dochodziło do zatrzymania - relacjonuje. Mimo takich akcji skala problemu jest coraz większa. W tym roku tylko w Warszawie starsze osoby dały się oszukać przestępcom na ponad 13 milionów złotych.
Autor: dasz/tr / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN