"Współpraca na nowo". Prezydent Duda w Kijowie

We wtorek rozpoczyna się oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Tego dnia będzie rozmawiał z prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Arsenijem Jaceniukiem. Jak poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski, głównym celem wizyty prezydenta w Kijowie jest "ustanowienie na nowo wektorów współpracy polsko-ukraińskiej".

Obywatel, nie polityk. Krótka historia twórcy KOD-u

Człowiek, który zmobilizował przeciwników tego, co robi PiS - Mateusz Kijowski i jego KOD, czyli Komitet Obrony Demokracji. Jeszcze niedawno była to jedynie facebookowa grupa, a w sobotę pod tym szyldem maszerowało już tysiące ludzi. Spektakularnie, choć dla Kijowskiego to nie pierwszyzna. Aktywista, społecznik, od lat walczy o czyjeś prawa - ojców, nieszczepionych dzieci, gwałconych kobiet. (Materiał "Czarno na Białym")

Ryszard Bugaj: to, co mówi Kaczyński, to są oburzające rzeczy

- Jarosław Kaczyński ma tę przypadłość, że podnosi spór politycznny, normalny, na poziom moralny, co jest niedopuszczalne - mówił w "Faktach po Faktach" Marek Migalski. Odniósł się w ten sposób do słów prezesa PiS o "Polakach gorszego sortu" oraz tego, co mówił o uczestnikach sobotniej demonstracji KOD w Warszawie.

Komorowski: Kaczyński nie potrafi przegrywać, nie umie też wygrywać z klasą

Prawo i Sprawiedliwość chaosem próbuje przykryć to, że przyszło całkowicie nieprzygotowane do władzy - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat były prezydent Bronisław Komorowski. Stwierdził, że "złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek u spódnicy" i tak właśnie jest z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. - Im musi coś przeszkadzać, bo nie mogą się przyznać, że to oni źle tańczą - stwierdził.

Giertych: Kaczyński to kieszonkowy dyktatorek, któremu wydaje się, że może wszystko

- Jeśli chodzi o klasyfikację prawną, to Martin Schulz się myli. Rząd w Polsce został wybrany w sposób demokratyczny - powiedział w "Kropce nad i" Roman Giertych. W ten sposób skomentował wypowiedź szefa Parlamentu Europejskiego, że to, co dzieje się w naszym kraju, "ma charakter zamachu stanu". Zdaniem byłego wicepremiera mamy natomiast do czynienia z próbą obalenia Trybunału Konstytucyjnego.

Tomczyk pyta Łapińskiego: gdzie w konstytucji jest coś o Beacie Kempie?

PiS próbuje deptać konstytucję w sposób zupełnie jawny - powiedział w "Faktach po Faktach Cezary Tomczyk z PO. Odniósł się w ten sposób do sporu o Trybunał Konstytucyjny. Krzysztof Łapiński z PiS zwrócił z kolei uwagę, że mamy sytuację, że w przestrzeni publicznej Trybunał Konstytucyjny jawi się jako "rada mędrców, piętnastu aniołów".

"Każda władza mija". Byli prezydenci, premierzy i marszałkowie w obronie TK

Byli prezydenci, premierzy, marszałkowie sejmu i senatu wydali list otwarty w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. "Wyrażamy niepokój i sprzeciw z powodu podważania autorytetu i niezależności Trybunału Konstytucyjnego" - czytamy w oświadczeniu. Jednym z jego sygnatariuszy jest były prezydent Bronisław Komorowski, który będzie dziś o godz. 20.20 gościem programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

Siemoniak: Kaczyński powinien przeprosić za słowa o niesprawnych umysłowo

- Manifestacja pokazała, że jeśli wszyscy się zjednoczymy, potrafimy pokazać, że są wartości, na których nam bardzo zależy. Pokazała też, że cała opozycja parlamentarna i opozycja pozaparlamentarna, mimo różnic ,może się zjednoczyć i działać razem - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie poseł PO, Tomasz Siemoniak, na temat manifestacji KOD, która odbyła się w sobotę.

Tusk: dobra reputacja ochroną przed atakami, nie straćmy jej

"Budowaliśmy ją (reputację - red.) wspólnie przez 25 lat. Nie traćmy jej, bo znów lat będzie trzeba" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do słów szefa europarlamentu Martina Schulza, który powiedział, że wydarzenia w Polsce "mają charakter zamachu stanu" oraz reakcji polskiego rządu.

Sondaż: coraz więcej Polaków źle ocenia prezydenta

Prezydenturę Andrzeja Dudy negatywnie ocenia 40 proc. badanych (dwukrotnie więcej niż w listopadzie), pozytywnie 43 proc. - wynika z sondażu CBOS. Pracę Sejmu dobrze ocenia 25 proc., a źle 58 proc. ankietowanych. O pracy senatorów z aprobatą wypowiada się 27 proc. respondentów, a krytycznie - 45 proc.

Premier przekonuje, że publikacja wyroku Trybunału nie jest wstrzymywana

Nic nie jest wstrzymywane. Publikujemy akty prawne, ale tylko wtedy, kiedy nie mają wad prawnych - powiedziała w poniedziałek Beata Szydło. W ten sposób szefowa rządu odniosła się do zamieszania z publikacją wyroku TK z 3 grudnia. Dziś mija termin, w którym orzeczenie to powinno się znaleźć w Dzienniku Ustaw. Według informacji TVN24, premier nie wydała zgody na jego publikację, jak również na ogłoszenie drugiego wyroku Trybunału, z 9 grudnia.

Rada Wydziału Prawa UW apeluje o publikację wyroków TK

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przyjęła w poniedziałek uchwałę, w której apeluje o opublikowanie i wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia. Jej zdaniem działania parlamentu, rządu i prezydenta są "dowodem lekceważenia prawa".

Szydło: oczekuję, że szef europarlamentu przeprosi Polskę

Źle się dzieje, jeśli szef europarlamentu wypowiada się w taki sposób o jednym z państw członkowskich - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Szefowa rządu odniosła się w ten sposób do słów Martina Schulza, który powiedział, że ostatnie wydarzenia w Polsce "mają charakter zamachu stanu". Jednocześnie dodała, że oczekuje od niego przeprosin.

PiS szykuje "ustawę naprawczą" dla Trybunału

Trudno podważać prawo większości do naprawiania prawa, które uważamy za złe - powiedziała posłanka PiS Marzena Machałek. Politycy tej partii zapowiedzieli dzisiaj, że projekt "ustawy naprawczej" dla Trybunału Konstytucyjnego może pojawić się jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Schulz: Będzie dyskusja o Polsce. Wydarzenia mają charakter zamachu stanu

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla niemieckiego radia Deutschlandfunk, że wydarzenia w Polsce "mają charakter zamachu stanu". Dodał, że sytuacja w Polsce będzie przedmiotem dyskusji w PE. Jak informuje z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, na razie w harmonogramie rozpoczynającej się właśnie sesji PE nie ma zaplanowanej debaty na temat wydarzeń w Polsce.

Starcia z nacjonalistami podczas antyfaszystowskiej manifestacji

W Szczecinie podczas niedzielnej manifestacji "Solidarność bez granic" doszło do starć jej uczestników z nacjonalistami. Kilkadziesiąt osób zaatakowało kilkunastu uczestników demonstracji, wyrywało im transparenty i odpalało petardy. Osiem osób zostało zatrzymanych. Odpowiedzą za zakłócanie legalnego zgromadzenia.