Inwazja Rosji na Polskę? Szef BBN: teoretycznie taka możliwość istnieje

- Inwazja Rosji na Polskę teoretycznie jest możliwa - stwierdził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. W Kontrwywiadzie RMF FM powiedział, że gdyby Rosja zdecydowała się na taki krok, oznaczałoby to, że "jest w narożniku i nie ma innego wyjścia". W jego ocenie Rosjanie "doskonale" wykorzystują swoją broń jądrową, by "straszyć i szantażować".

"Kobieta nie wie, co się z nią dzieje". Notariuszki i tak zmieniły testament na rzecz sąsiadki?

89-letnia pani Janina oddała wszystko, co miała swojej sąsiadce z klatki: prawo do zarządzania należącymi do siebie mieszkaniami, prawo do pobierania emerytury i reprezentowania przed urzędami. Kobieta notarialnie zmieniła też testament tak, że sąsiadka stała się jej jedyną spadkobierczynią. Śledczy nie mają wątpliwości: starsza pani nie wiedziała, co podpisuje, bo ma demencję i najpewniej padła ofiarą oszustwa. Zarzuty w sprawie usłyszały trzy osoby pracujące w kancelarii notarialnej oraz 61-latka, na którą został przepisany majątek starszej kobiety.

Palikot nagrał wideo dla Biedronia. "Coś Ci powiem. Zawiodłem się"

- Robert, coś ci powiem, zawiodłem się na tobie - tymi słowami Janusz Palikot zwrócił się do Roberta Biedronia w opublikowanym przez siebie filmie. Lider Twojego Ruchu zareagował tak na wypowiedź prezydenta Słupska w "Faktach" TVN, w której Biedroń radził, by jego były szef udał się na odpoczynek. Poszło też o Leszka Millera.

"Byłam dzieckiem, które najdłużej żyło w Auschwitz"

Pamiętam, że do baraku dziecięcego weszli nagle żołnierze z czerwoną gwiazdą na czapkach, a nie ekipa Mengelego, którego panicznie się bałyśmy. Dali mi pajdę chleba z margaryną. Jej smak do dziś pamiętam – wspomina była więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz Lidia Maksymowicz.

Precyzyjni "organizatorzy śmierci". Kim byli kaci z Auschwitz?

Próba ucieczki z obozu karana była śmiercią, stosowano także odpowiedzialność zbiorową - rozstrzeliwano grupowo innych więźniów. A była to tylko jedna z precyzyjnie opracowanych zasad zabijania w KL Auschwitz. Zasad, które wymyślali i stosowali funkcjonariusze III Rzeszy - komendanci obozu, wykonawcy egzekucji, czy obozowi lekarze. Materiał "Czarno na białym".

Najpierw byli Polacy. Pierwszy transport dotarł 14 czerwca 1940 r.

Auschwitz to symbol zagłady Żydów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. zamordowano w nim 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. 90 proc. ofiar to Żydzi.

"Podjechaliśmy pod rampę, za którą była wolność. Ja wyciągnąłem pistolet"

To symbol ludobójstwa i niepojętego terroru. Obóz koncentracyjny Auschwitz - wyzwolony siedemdziesiąt lat temu. Zamordowano w nim co najmniej milion sto tysięcy osób, głównie Żydów, a także między innymi Polaków i Romów. Próbę ucieczki z tego miejsca zagłady podjęło około dziewięciuset osób. Uciekło sto osiemdziesiąt. Do dziś żyje w Polsce jeden z uciekinierów z centralnego obozu Auschwitz Birkenau. ("Czarno na białym")

Opóźnione pigułki "dzień po". Kiedy będzie można je kupić?

Ministerstwo Zdrowia nadal nie jest w stanie określić, dla kogo i na jakich warunkach ma być dostępna w Polsce pigułka "dzień po”, która według unijnej dyrektywy ma być dostępna bez ograniczeń i bez recepty. Przepychanka z trwa już dwa tygodnie, a pacjentki są zdezorientowane. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Senyszyn o prezesie TK: zawsze stawał po stronie Kościoła. Niesiołowski broni: to zaszczyt nosić krzyż od Ojca Świętego

- Prof. Andrzej Rzepliński zawsze stawał po stronie Kościoła, a nigdy po stronie państwa i to jest bardzo groźne - powiedziała w "Kropce nad i" Joanna Senyszyn. Posłanka SLD krytykowała przyjęcie przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego papieskiego odznaczenia. Sędziego bronił Stefan Niesiołowski (PO), który podkreślał, że nie ma w tym nic złego.

"Daily Mail" pisze o "polskim obozie zagłady"

Określenie "polskie obozy zagłady" ponownie w mediach. Tym razem mylnego określenia używa portali brytyjskiego tabloidu "Daily Mail", opisując historię ostatniego żyjącego uciekiniera z obozu w Treblince, Samuel Willenberga.

"PO układa termin pod kalendarz obecnego prezydenta". Spór o datę wyborów

Do 6 lutego marszałek Sejmu ma czas, by ogłosić termin wyborów prezydenckich. W grę wchodzą trzy daty: 3, 10 i 17 maja. Środkowy termin wydaje się najbardziej prawdopodobny, ale wzbudza też największe kontrowersje. Dla PiS jest to data zbyt bliska uroczystościom 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W mediach - obawiają się politycy tej partii - będzie w związku z tym więcej Bronisława Komorowskiego niż pozostałych kandydatów.

"Niemiec mówił, że z Auschwitz wychodzi się tylko przez komin"

- Otworzyły się drzwi wagonów i zobaczyliśmy ogromne płomienie ognia znad jakichś kominów. I niesamowity duszący smród. Nie wiedzieliśmy, że palą się ludzie - mówi w rozmowie z reporterem "Faktów po południu" Bogdan Bartnikowski, były więzień Auschwitz-Birkenau. We wtorek odbędą się uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu.

"Patrzę: okien nie mam. Widzę, jak szyby wylatują"

- Usłyszałam straszny huk. Na początku myślałam, że obok się budowa zawaliła. Byłam pewna, że legł w gruzach budynek, który tam budują - relacjonowała pani Anna, mieszkanka warszawskiej kamienicy, gdzie tuż przed godziną 13 doszło w poniedziałek do wybuchu. Wielu innych lokatorów i sąsiadów także z przejęciem opowiada o zdarzeniu.

"Zobaczyłem jedno wielkie pobojowisko"

- Z jednego okna widziałem wydostający się dym. Myślałem, że to początek pożaru - opisuje pan Adam, świadek wybuchu w kamienicy w centrum Warszawy. Jak mówi, lokatorzy zaczęli uciekać z budynku, a zniszczenia, które zobaczył, były ogromne. W wyniku wybuchu poszkodowanych zostało pięć osób. Na miejscu pracuje kilkudziesięciu strażaków i policjantów.

"Podmuch tak silny był, że zmiotło wszystko, co było na przystanku"

- Słysząc wołanie o pomoc rzuciłam torebkę, wbiegłam w krzaki, wdrapałam się (pod okno - red.) i zobaczyłam przygniecioną kobietę. W kilka sekund czterech mężczyzn wyciągnęło starszą kobietę, która całkowicie była przygnieciona - relacjonowała w rozmowie z TVN24 kobieta, która była świadkiem wybuchu w kamienicy w centrum Warszawy. W wypadku poszkodowanych zostało kilka osób.

Prezes TK z papieskim odznaczeniem. "To stawia znak zapytania nad jego bezstronnością"

- To szokujące. Dziwię się, że prezes przyjął to odznaczenie, a szczególnie, że przyjął je jako urzędujący prezes - tak odznaczenie dla profesora Andrzeja Rzeplińskiego skomentował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego na UW. Prezes Trybunału Konstytucyjnego otrzymał papieskie odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice za zasługi dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce.

Zrób zdjęcie, otaguj i podaj dalej. "Ciągle jest sporo do zrobienia"

- Przeszczepów jest mało, bo ludzie nie mają świadomości, że mogą pomóc. Boją się, że po przeszczepie będą musieli zwolnić, zmienić tempo życia - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Przemysław Saleta, który oddał nerkę chorej córce. Były bokser przypomniał, że 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

Kwiatkowski: nie życzę Twojemu Ruchowi politycznego pogrzebu

Poszło o politykę i różną ocenę tego, co powinniśmy robić - mówił we "Wstajesz i wiesz" Robert Kwiatkowski, tłumacząc swoje odejście z Twojego Ruchu. Wyjaśnił, że nie zgadzał się z Januszem Palikotem m.in. w sprawie jego startu w wyborach prezydenckich.