74 lata temu Armia Czerwona otworzyła bramy obozu Auschwitz

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było tam jeszcze około siedmiu tysięcy - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.

"Trzeba być człowiekiem mocnej wiary, by sądzić, że między tymi dwoma siłami zapanuje pokój"

Jestem daleki, by mówić, że morderca Pawła Adamowicza był silnie powodowany politycznie, natomiast jest faktem, że ta tragedia będzie miała skutki polityczne - ocenił w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Zemke, europoseł SLD. Piotr Strzembosz z Prawicy Rzeczpospolitej przekonywał, że wpisywanie zabójstwa prezydenta Gdańska w polityczne analizy jest "zupełnie nieuczciwe".

Huebner: mam wrażenie, że sprawa szubienic została trochę zapomniana

Jeszcze to nie jest sprawa umorzona, ale może zmierza w tym kierunku - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 eurodeputowana PO i była unijna komisarz Danuta Huebner. - Mamy wrażenie, że sprawa została trochę zapomniana - zaznaczyła. W ten sposób skomentowała śledztwo w sprawie powieszenia wizerunków polityków na szubienicach. - Nazwać to happeningiem wydawało mi się jednak zbyt dużym nadużyciem - dodała.

"Ta śmierć nie może być końcem. Musi stać się początkiem budowania wspólnoty od nowa"

Jeśli chcemy stworzyć coś stałego i dobrego, musimy zrobić to razem: kobiety i mężczyźni, absolutnie na równych prawach - mówił podczas sobotniej konwencji "Kobieta, Polska, Europa" szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Przedstawiając "wizję nowej Polski", nawiązał do tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. Podkreślił, że "każdego dnia głośno będziemy nazywać kłamstwo kłamstwem, podłość podłością, a zbrodnię zbrodnią".

"Huk był taki, że zatrzęsło naszymi domami", płomienie było widać z kilkudziesięciu kilometrów

Mieszkańców zbudził wielki huk, a za oknami zobaczyli olbrzymie jęzory ognia. Uciekali tak jak stali. - Nie da się zapomnieć o takich wydarzeniach, tych obrazów nikt nie wymaże – mówi burmistrz Murowanej Gośliny (woj. wielkopolskie) Dariusz Urbański. Rok temu doszło tam do rozszczelnienia gazociągu i do pożaru. Poszkodowanych zostało ponad 20 rodzin. Śledztwo w sprawie wybuchu nadal trwa.

"Nasze społeczeństwo jest podzielone, podział jest ostry"

Dokonujemy przyspieszenia gospodarczego, socjalnego, społecznego, dokonujemy go z wielkimi sukcesami w sferze społecznej, socjalnej - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji "Zasady prowadzenia polityki rozwoju w Polsce". Jednak, jak dodał, "nasze społeczeństwo jest podzielone". - Ten podział jest ostry, prowadzi do wydarzeń, które nie powinny mieć miejsca - stwierdził.

Już czterech kandydatów na prezydenta Gdańska

Grzegorz Braun, Piotr Walentynowicz i Andrzej Kania zapowiedzieli swój start w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska. Swoją kandydaturę wcześniej zgłosiła także p.o. prezydenta Aleksandra Dulkiewicz. Kandydaci nie są jeszcze oficjalnie zarejestrowani. Muszą najpierw zebrać po trzy tysiące podpisów mieszkańców. Listę poparcia trzeba dostarczyć do 6 lutego. Wybory odbędą się 3 marca.

Zmarł Michel Legrand, słynny kompozytor muzyki filmowej

Michel Legrand, słynny francuski kompozytor filmowy, zmarł w nocy z piątku na sobotę w Paryżu w wieku 86 lat - poinformował w sobotę jego rzecznik prasowy. Był autorem muzyki, m.in. do filmów "Parasolki z Cherbourga" i "Panienki z Rochefort".

100 lat temu odbyły się pierwsze wybory w niepodległej Polsce

100 lat temu, 26 stycznia 1919 r., o ósmej rano rozpoczęły się pierwsze w polskiej historii powszechne wybory parlamentarne. Ich stawką był nie tylko ustrój odrodzonej Polski, lecz i pozycja państwa na arenie międzynarodowej. Głosowanie poprzedziła zacięta kampania wyborcza.

Były szef KNF wyszedł na wolność

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski, podejrzany o przekroczenie uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim, w sobotę rano opuścił areszt śledczy w Katowicach. Spędził w nim ostatnie dwa miesiące.

Platforma zaprasza na konwencję, Lubnauer odmawia

Platforma Obywatelska w sobotę organizuje konwencję "Kobieta, Polska, Europa". To ma być sposób na nowe otwarcie przed tegorocznymi wyborami i znalezienie pomysłów, którymi można by przekonać elektorat. Będzie jednak o to trudno, bo partie opozycyjne nawet w tej sprawie nie potrafią się ze sobą dogadać.

Tak telewizja państwowa przedstawiała Pawła Adamowicza

Oszust majątkowy, sugestie, że promował nazizm i komunizm, współautor afery Amber Gold - to tylko niektóre niczym niepoparte zarzuty telewizji państwowej wobec prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Tak wynika z analizy portali Onet i OKO.press, które przyjrzały się kilkunastu wydaniom programów informacyjnych TVP. Telewizja nie zgadza się z krytyką.

"Jeżeli to miała być zagrywka PR-owa premiera, to naprawdę szybko to wyjdzie"

To było pierwsze spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Ale co się musiało wydarzyć? Musiał zginąć człowiek, żebyśmy przynajmniej podjęli próbę normalnej dyskusji - zauważył w "Faktach po Faktach" Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL komentował spotkanie szefa rządu, ministrów i posłów z klubów i kół parlamentarnych. - Jeżeli to miała być jednokrotna zagrywka PR-owa premiera, to naprawdę szybko to wyjdzie - dodał.

"Widać wyraźnie jakiś rozdźwięk między premierem a ministrem sprawiedliwości"

Minister Ziobro nie jest zbyt chętny do tego, żeby te postępowania wznawiać - powiedział w piątek Sławomir Neumann, wracając do sprawy postępowań na wniosek osób pokrzywdzonych w wyniku incydentów związanych z mową nienawiści. Jak dodał, "widać wyraźnie jakiś rozdźwięk między premierem a ministrem sprawiedliwości". Szef klubu PO-KO komentował spotkanie przedstawicieli klubów i kół z premierem i ministrami. Podkreślił, że nie zakończyło się przełomem.

"Uznaliśmy, że najpierw o tym muszą rozmawiać eksperci, a później politycy"

Jeżeli istotnie jest chęć rozmowy i partia rządząca chce tę sprawę załatwić ponad podziałami, to zaproponowaliśmy grupę naszych ekspertów - mówił w "Tak jest" poseł PSL Piotr Zgorzelski po spotkaniu z premierem dotyczącym propozycji zmian legislacyjnych po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Wiceszef partii Porozumienie Zbigniew Gryglas dodał, że "jest wola z strony opozycji, by współpracować nad wypracowaniem dobrego rozwiązania".

"Udało nam się w wielu aspektach porozumieć". Premier po spotkaniu w Sejmie

Mam nadzieję, że po tym spotkaniu wypracujemy razem z opozycją wspólną wersję odpowiednich regulacji prawnych, które będą miały zapobiegać w przyszłości takim sytuacjom, jak ta w Gdańsku, a więc doprowadzą do podniesienia bezpieczeństwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Udało nam się w wielu aspektach porozumieć, a w niektórych pozostaliśmy przy swoich zdaniach - dodał. O propozycjach zmian legislacyjnych po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza premier rozmawiał w Sejmie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych.

Kibolskie porachunki w barze w centrum miasta. Nagranie z monitoringu

Dwóch uzbrojonych napastników napadło na bar w podkrakowskich Myślenicach. Mieli maczetę oraz prawdopodobnie nóż i gaz. Na nagraniu, do którego dotarł portal tvn24.pl, widać, jak atakują gości lokalu. To kolejna odsłona porachunków między kibolami krakowskich klubów piłkarskich. Jednym z napastników był tak zwany mały świadek koronny, który wyszedł na wolność w zamian za obciążenie swoich kolegów. W piątek został zatrzymany.