Załoga porwanego statku uwolniona. "Wszyscy marynarze, w tym ośmiu Polaków"

Członkowie załogi statku Pomerenia Sky, porwani pod koniec października 2018 roku u wybrzeży Nigerii, zostali uwolnieni - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. MSZ zaznaczyło także, że "wszyscy marynarze, w tym ośmiu Polaków, są w bezpiecznym miejscu i oczekują na powrót do rodzin".

Przeszukano "pewną część Gdańska" w związku z zaginięciem Iwony Wieczorek

Gdańska policja potwierdziła, że w związku z zaginięciem Iwony Wieczorek w 2010 roku we wtorek przeprowadzono kolejne poszukiwania. Wiązały się one z ustaleniami, jakich w ostatnim czasie dokonali funkcjonariusze. Szczegółów nie ujawnili. Z informacji, do jakich dotarła PAP, wynika jednak, że nie znaleziono nic, co mogłoby pomóc w ustaleniu losów zaginionej.

Prokuratura umarza sprawę hasła z billboardów kampanii "Sprawiedliwe sądy"

"Sąd w Świdnicy wypuścił na wolność pedofila. Po wyjściu z więzienia mężczyzna skrzywdził kolejne dziecko" - ponad trzydzieści billboardów o takiej treści - jesienią 2017 roku - zawisło na terenie kraju. Jeden z mieszkańców miasta stwierdził, że doszło do zniesławienia sądu. Sprawę zbadała Prokuratura Rejonowa w Świdnicy. I umorzyła postępowanie.

"Tak dalej być nie może". Nauczyciele rozpoczynają akcję protestacyjną

Rozpoczynamy ogólnopolską akcję protestacyjną. Popieramy działania nauczycieli, którzy udają się na zwolnienia lekarskie. Jesteśmy przekonani, że tak dalej być nie może - oświadczył we wtorek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Zapewnił jednocześnie, że ZNP chce rozmawiać z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Komisja Europejska odpowiada na podpisanie ustawy o Sądzie Najwyższym

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości fakt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Ustawa musi zostać jeszcze opublikowana - zwróciła uwagę jej rzecznika, Mina Andreewa. W środę, na ostatnim posiedzeniu Komisji Europejskiej jednym z tematów będzie kwestia praworządności w Polsce.

Urodziny Hitlera. "Każdy, kto by przechodził, mógłby to zobaczyć albo usłyszeć"

Adam B. twierdził początkowo, że trafił na urodziny Hitlera prawie przypadkiem, przechodząc przez las. Organizatorzy zapraszali przypadkowe osoby i w ogóle się nie kryli. Bawili się w parku rekreacyjnym, widoczni z daleka i głośni. Natomiast udział dziennikarzy w opisanym wydarzeniu "miał charakter działalności pod tzw. przykryciem, stanowił element pracy nad tworzeniem reportażu poruszającego temat aktywności w Polsce środowiska neonazistów" - wynika z aktu oskarżenia przeciwko jednemu z uczestników słynnych urodzin Hitlera.

Koniec problemów praworządności w Polsce? Sędzia Laskowski: zdecydowanie nie

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski ocenił we wtorek, że podpisana dzień wcześniej przez prezydenta nowelizacja ustawy o SN "rozwiązuje jeden wycinek, jeden problem", a wszystkie inne pozostają do rozwiązania. - Tę ustawę traktuję jako akt wyraźnego wskazania, że rząd dostosowuje się do orzeczenia europejskiego trybunału - zauważył Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

"Nadużycie", "złamanie konstytucji". Zarzuty prezydenta pod adresem sędziów

Podjąłem decyzję o podpisaniu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Podobnie jak Sejm i Senat uznałem, że wykonanie orzeczenia TSUE jest potrzebne - tłumaczył we wtorek Andrzej Duda. Grupie sędziów Sądu Najwyższego prezydent zarzucił złamanie konstytucji. - Mamy sytuację, w której pewna grupa elity sędziowskiej uważa się za bezkarną i za taką, której polskie prawo nie obowiązuje - powiedział Duda.

"PiS odbudowuje układ w KNF-ie, żeby to nadzorować, żeby mieć swoich ludzi"

Widać, że prezydent przyznał się: Zdzisław Sokal nie powinien reprezentować go w KNF-ie - powiedziała Marta Golbik (PO-KO), komentując zmianę przedstawiciela prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. - Dziwi mnie to, że ani prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński się do wyjaśnień nie kwapi, ani premier. Jest cisza - zauważył Jakub Stefaniak (PSL).

Marszałek Karczewski: jakieś zmiany w rządzie będą potrzebne

Ponieważ wygramy wybory do Parlamentu Europejskiego, taką mam nadzieję, więc w przypadku startu ministrów jakieś zmiany w rządzie będą potrzebne - powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Zastrzegł, że w jego środowisku politycznym nie jest rozważane ani przeprowadzenie teraz rekonstrukcji gabinetu, ani rozpisanie przedterminowych wyborów.

Kolców jeszcze nie ma, ale szałowa grzywka już jest

Wygląda jak duży szczur z kolcami i ma "szałową grzywkę". Najlepiej czuje się w nocy. Oto kolejna jeżatka afrykańska, która urodziła się w poznańskim zoo. Nie wiadomo jeszcze, czy to on, czy ona. - Pewne jest, że to przeurocze zwierzątko - mówi Małgorzata Chodyła, rzecznik poznańskiego zoo.

Incydent podczas występu Chóru Aleksandrowa. Umorzone postępowanie

Prokuratura w Bydgoszczy umorzyła postępowanie w sprawie incydentu, do którego doszło podczas występu rosyjskiego Chóru Aleksandrowa. Aktywiści wbiegli wówczas na scenę, krzycząc "Łapy precz od Ukrainy". Przebieg zdarzenia zarejestrowali współpracownicy portalu OKO.press. Następnego dnia policja pojawiła się w domach dziennikarzy.

Józef Skrzek przekaże medal od prezydenta. "Szczere było przyjęcie czy oddanie?"

Trzeba się zastanowić, jakie czynniki wpłynęły na to, że osoba, która była wyraźnie zadowolona i wyraźnie dziękowała panu prezydentowi, oddaje medal - stwierdził w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Chodzi o muzyka Józefa Skrzeka, który zapowiedział, że przekaże jednej ze szkół Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, otrzymany od głowy państwa.

"Pan prezydent chyba bardzo się przywiązał do swojej ustawy o Sądzie Najwyższym"

Decyzja odwlekana niemal do końca konstytucyjnego terminu. Niewygodna, bo całkiem niedawno prezydent podpisał ustawę o całkowicie innej treści. Tyle, że Prawo i Sprawiedliwość pod wpływem nacisku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoją decyzję zmieniło, więc i Andrzej Duda nie miał innego wyjścia. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

"Nadal uważamy, że mamy wiele racji w sporze z Komisją Europejską"

- Podkreślaliśmy od początku, że będziemy uznawać wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówił w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyznał też, że "spodziewał się takiej decyzji". W jego opinii, podpisaniem ustawy "spełniliśmy wszystkie warunki, które Trybunał określił w zabezpieczeniu".

Sikorski: Plan PiS jest oczywisty. Głupi, kto się da nabrać

Jest to kompletnie niewiarygodne po trzech latach takiej jazdy na Unię Europejską - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do proeuropejskiego zwrotu Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

"Niepokoi próba zamknięcia nam ust". Dziennikarze stanęli w obronie koleżanki

"Wszelkiego rodzaju polityczne naciski (...) uważamy za łamanie wolności słowa i tłumienie uczciwości i rzetelności dziennikarskiej. Chcemy być radiem prawdziwie publicznym, a nie partyjnym" - napisali dziennikarze Polskiego Radia Rzeszów w liście, który opublikowała "Gazeta Wyborcza". Stanęli w obronie redakcyjnej koleżanki. Grażyna Bochenek została ukarana za dopuszczenie do głosu słuchacza, który nazwał prezydenta Andrzeja Dudę "figurantem".