"Wyborcza": gdański "urzędnik Sawicz to zaginiony ksiądz" z zeznań Birgfellnera

Gerald Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50 tysięcy złotych w gotówce, w kopercie, przeznaczonych dla księdza z rady fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna - ujawniła w piątek "Gazeta Wyborcza". W sobotę opublikowano nieoficjalne ustalenia, że ksiądz Rafał Sawicz, którego kuria uznaje za zaginionego, jest teraz urzędnikiem w Urzędzie Miasta w Gdańsku.

SLD przystępuje do Koalicji Europejskiej

Po długiej dyskusji podjęliśmy dzisiaj decyzję o odpowiedzeniu na apel premierów i przystąpieniu do Koalicji Europejskiej - oświadczył po sobotniej konwencji Sojuszu Lewicy Demokratycznej lider tej partii Włodzimierz Czarzasty.

"Doskonale wiedział, jak bardzo warto być ponad podziałami"

Jan Olszewski był ginącym gatunkiem polityków, którzy jednak byli troszeczkę ponad podziałami - wspominał zmarłego byłego premiera Grzegorz Długi z Kukiz'15. - To na pewno wybitna postać, jeżeli chodzi o adwokaturę, o osobowość - ocenił Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

"Żegnamy wiernego syna Polski i Kościoła"

Jestem głęboko przekonany, że Jan Olszewski już teraz modli się, by Matka Najświętsza pukała do serc Polek i Polaków, by wyrzekli się złych postaw. Nigdy nie można nawet pomyśleć o tym, aby Polska walczyła z Polską - powiedział w homilii podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego biskup Antoni Dydycz.

Macierewicz: wiemy, kogo nazywano "olszewikami" i oszołomami

Wiemy, kogo nazywano "olszewikami" i oszołomami, wiemy, jak i dlaczego narodził się język nienawiści, mający wyeliminować formację niepodległościową, której twórcą był Jan Olszewski - mówił w sobotę podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Marihuana warta ponad milion w stodole

Ponad 500 krzaków konopi indyjskich i 15 kilogramów świeżo ściętych liści marihuany policjanci znaleźli w stodole na terenie gminy Świdwin (Zachodniopomorskie). Łączna wartość narkotyków na czarnym rynku to około 1,1 miliona złotych. 43-latek podejrzany o uprawę usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

"Prawdziwy symbol, człowiek wiary i solidarności"

W osobie i życiu świętej pamięci Jana Olszewskiego – jak w soczewce – skupiło się wszystko to, co polskie, wszystko to, co patriotyczne i demokratyczne - napisał w liście kondolencyjnym odczytanym w sobotę podczas mszy żałobnej w warszawskiej archikatedrze, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

"Zawsze odważnie występował w obronie ludzi"

Żegnamy wielkiego Polaka, człowieka, który nie miał żadnych wątpliwości, że trzeba występować przeciwko władzy komunistycznej, mimo że wiele wtedy ryzykował - mówił w TVN24 o zmarłym Janie Olszewskim opozycjonista w czasach PRL Jerzy Borowczak. - Ma niebywale piękną kartę, jeśli chodzi o swoje działania jako adwokat, który bronił właściwie wszystkich wybitniejszych w owym czasie opozycjonistów - ocenił były szef MON Janusz Onyszkiewicz. W sobotę odbywają się uroczystości pogrzebowe byłego premiera.

"Rzucał psem o ścianę i bił go pięściami"

Kiedy policjanci weszli do mieszkania, skąd dochodziły dźwięki domowej awantury, zastali mężczyznę, który pięściami bił siedmiomiesięcznego psa. Jak później ustalili, gehenna zwierzęcia trwała od października. 41-latek usłyszał już zarzuty.

"Sukces, jakim była konferencja, został przesłonięty przez nieakceptowalne wypowiedzi"

Wypowiedzi o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust nie budują klimatu współpracy i przesłaniają sukces, jakim była konferencja bliskowschodnia w Warszawie – ocenił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak, który przebywa obecnie na konferencji w Monachium. Polski minister spotkał się tam także z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem, z którym omówił m.in. kwestię zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Premier i obrońca opozycjonistów. Portret Jana Olszewskiego

"Jeden z najpiękniejszych życiorysów w Polsce", "jedna z najważniejszych postaci polskiej opozycji demokratycznej" i "przykład tego, jak można być niesłychanie przyzwoitym człowiekiem, a jednak funkcjonować w polityce" - to Jan Olszewski we wspomnieniach ludzi, którzy znali go jako adwokata i polityka. Były premier zmarł w wieku 88 lat. W PRL bronił działaczy "Solidarności", w tym Lecha Wałęsę i Zbigniewa Romaszewskiego, reprezentował rodzinę księdza Jerzego Popiełuszki w procesie oskarżonych o jego zabójstwo. Z ludźmi, którzy byli świadkami między innymi tych wydarzeń, rozmawiał Dariusz Kubik.

Najważniejsze to uniknąć "twardego brexitu". Morawiecki rozmawiał z May

W piątkowej rozmowie telefonicznej zapewniłem premier Wielkiej Brytanii Theresę May, że Polska opowiada się za rozwiązaniem w sprawie brexitu, które będzie dobre i dla Unii Europejskiej, i dla Wielkiej Brytanii - przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Najważniejsze to uniknąć "twardego brexitu" - podkreślił.

"My wszyscy jednym głosem mówiliśmy o tych wydarzeniach sprzed 30 lat"

- Zebraliśmy się nie tylko jako prezydenci 12 dużych miast, ale byli z nami przedstawiciele także innych korporacji samorządowych. My wszyscy jednym głosem mówiliśmy o tych wydarzeniach sprzed 30 lat - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, komentując piątkowe spotkanie samorządowców w Warszawie. Zapadły na nim decyzje dotyczące organizacji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca.

"Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA.

Giertych: Jarosław Kaczyński podporządkował sobie wszystkie organy państwa

Jak mogliśmy dopuścić do sytuacji, w której mamy tego typu bezkarność osób i całkowite lekceważenie krzywdy ludzkiej przez organy państwa? - pytał w "Tak jest" mecenas Roman Giertych. Jest on jednym z pełnomocników austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, który złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"Prawo zamienia się w narzędzie tresury". Raport o "naciskach wobec sędziów i prokuratorów"

Komitet Obrony Sprawiedliwości opracował raport opisujący przypadki - jak twierdzą autorzy - nacisków stosowanych wobec sędziów i prokuratorów. - Wybiera się konkretne osoby, które są znane w środowisku, piętnuje się je publicznie. To powoduje, że pozostali sędziowie zaczynają się zastanawiać, czy warto z władzą zadrzeć - ocenił w rozmowie z TVN24 profesor Marcin Matczak. Sędzia Igor Tuleya wyraził obawę, że za rok raport będzie "pięć albo dziesięć razy grubszy".

Awaryjne lądowanie myśliwca MiG-29. Samoloty uziemione

Samolot MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku lądował awaryjnie w piątek po południu na macierzystym lotnisku. Loty wszystkich samolotów MiG-29 zostały wstrzymane do czasu rozpoczęcia pracy przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

"Wjechał we mnie, mam wypadek!". Kierowca był pijany, dwie osoby zginęły

Był pijany, ale nie przeszkodziło mu to usiąść za kierownicą. Doprowadził do wypadku, w którym zginęło dwóch jego przyjaciół. Kierowca uderzył najpierw w tył prawidłowo jadącego samochodu osobowego, a potem wpadł pod samochód dostawczy. Moment wypadku widać na nagraniu, które - ku przestrodze - udostępniła nam prokuratura.

Mazurek: publikacją "Gazety Wyborczej" zajmują się prawnicy

Rozpaczliwe próby skompromitowania Jarosława Kaczyńskiego, które podejmuje "Gazeta Wyborcza" budzą politowanie i zażenowanie - oświadczyła rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. Odniosła się do piątkowej publikacji dziennika, który przytoczył zeznania Geralda Birgfellnera w prokuraturze. Wicemarszałek Sejmu poinformowała, że publikacją zajmują się już prawnicy.