"Znakiem rozpoznawczym waszych rządów jest kłamstwo"

- Zamienić rząd Mateusza Morawieckiego na rząd niedoszłego premiera Schetyny, to jak zamienić ferrari na trabanta albo na hulajnogę - ocenił podczas debaty w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała. Sejm odrzucił w piątek wniosek Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego. Jak mówiła była premier Ewa Kopacz, "znakiem rozpoznawczym waszych rządów nie była i na pewno nie jest prawo czy sprawiedliwość".

"Rozliczymy PiS z każdej złotówki, z każdego przestępstwa"

- Tylko kłamca zawsze będzie się chował i kluczył, dlatego z tym większym przekonaniem składam dziś wniosek o odwołanie gabinetu Mateusza Morawieckiego - mówił w piątek w Sejmie lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Posłowie zajmowali się w piątek wnioskiem Platformy Obywatelskiej o wyrażenie konstruktywnego wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego. Jak mówił lider Platformy, wykonuje obowiązek opozycji, "jakim jest odwołanie złego rządu".

Rząd Morawieckiego zostaje

W piątek około godziny 22.45 Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego. Tak relacjonowaliśmy obrady Sejmu.

"Jak komuś jest trudno, to się podaje rękę, a nie podstawia nogę"

Im więcej będzie klubów opozycyjnych, tym lepiej. Siła opozycji leży w interesie nas wszystkich - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Komentował dołączenie posła PSL-UED Jacka Protasiewicza do koła Nowoczesnej, dzięki czemu może ono odzyskać rangę klubu.

Premier: Polska gotowa na "twardy brexit", ale ma nadzieję na porozumienie z Wielką Brytanią

Istnieją uzgodnienia bilateralne co do traktowania wzajemnie naszych obywateli, polskich na Wyspach Brytyjskich i brytyjskich w Polsce, na zasadzie wzajemności - zapewnił premier Mateusz Morawiecki po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Podkreślił, że Polska jest gotowa na "twardszą wersję brexitu", czyli wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy, ale dodał, że nadal ma nadzieję na porozumienie.

Resort zapowiada podwyżki dla pracowników sądów. "To po prostu śmieszna kwota"

Pracownicy sądowi otrzymają od 2019 roku po około 200 złotych podwyżki miesięcznego wynagrodzenia - poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że każdy otrzyma też do świąt Bożego Narodzenia około 800 złotych nagrody kwartalnej, a niektórzy - jednorazową nagrodę uznaniową, nawet do 1,5 tysiąca złotych. Związkowców kwoty te nie zadowalają. Argumentują, że są niewiele wyższe od obiecanych im już wcześniej.

"Niech ta Biało-Czerwona łączy nas również w przyszłym roku"

Niech atmosfera Bożego Narodzenia trwa każdego dnia, niech inspiruje do wspólnego budowania dobrej przyszłości Polski - mówił podczas opłatkowego spotkania w Sejmie marszałek Marek Kuchciński. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski apelował, aby Biało-Czerwona łączyła wszystkich w 2019 r.

Sąd: Marek Chrzanowski pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Katowicach rozpoznał w piątek zażalenie na aresztowanie Marka Chrzanowskiego, złożone przez jego obrońców. Sąd zdecydował, że były szef Komisji Nadzoru Finansowego pozostanie w areszcie.

Prokuratura: kobieta wstrzyknęła mężowi insulinę, chciała go zabić

53-letnia kobieta jest podejrzana o podanie swojemu śpiącemu mężowi zastrzyku ze śmiertelną dawką insuliny. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem, ale od tamtej pory pozostaje nieprzytomny. Śledczy są przekonani, że intencją kobiety było zabicie męża, dlatego postawili jej zarzut usiłowania zabójstwa.

"Ludzie nadzorowani przez Kwaśniaka czuli ciężką rękę, ale to była uczciwa ręka"

W czwartek troje byłych prezesów Narodowego Banku Polskiego wydało oświadczenie, w którym skrytykowało nałożenie na zatrzymanych byłych urzędników Komisji Nadzoru Finansowego wysokiego poręczenia majątkowego. Sławomir Neumann (PO) stwierdził, że "to dobry gest ze strony byłych prezesów NBP". Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że "cała sytuacja jest kuriozalna, a PiS zapędziło się w kozi róg". - To nie jest sytuacja, w której ktoś jest w sposób oczywisty winien - przekonywał senator Jan Maria Jackowski (PiS).

71-latek zginął po zderzeniu z karetką. Jej kierowca usłyszał zarzuty

W Ostrowie Wielkopolskim karetka jechała do pilnego zgłoszenia. Na skrzyżowaniu jej kierowca chciał jechać prosto. I wyprzedzał auto, które próbowało skręcić w lewo. Doszło do zderzenia, w którym zginął 71-letni mężczyzna. Teraz kierowca karetki usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku. Bo miał jechać bez włączonych sygnałów dźwiękowych.

"Poczułem, że coś śmierdzi, że dymi. Autobus stanął i pan wjechał we mnie"

- Jechałem po ludzi. Poczułem, że coś mi śmierdzi. Widziałem, że się dymi. Miałem zamiar zjechać z wiaduktu, ale autobus tu mi stanął, bo jest elektryczny i instalacja się rozłączyła. Zanim straż przyjechała, spłonął doszczętnie. Światła pogasły i pan który jechał za mną, nie widział w tym dymie, że autobus stoi. Uderzył we mnie - opowiada kierowca spalonego autobusu.

Ojciec in vitro w Polsce: chciałbym, by pan rzecznik stanął oko w oko z pierwszym dzieckiem poczętym w ten sposób

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas wystąpienia w Senacie stwierdził, że metoda in vitro jest niegodziwa od strony prawno-moralnej. - Myślę, że jest to wypowiedź skandaliczna. Innego określenia nie mam - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" TVN24 prof. dr hab. Marian Szamatowicz z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W 1987 roku dokonał pierwszego w Polsce udanego zabiegu zapłodnienia człowieka metodą in vitro.

Chciała skręcić w lewo. Wjechała wprost pod inne auto

Na krajowej "27" kierująca volkswagenem chciała skręcić w lewo, w boczną drogę. I tak też zrobiła. Wjechała jednak wprost przed jadącego z przeciwka peugeota. Auta zderzyły się, a volkswagen na śliskiej jezdni kilka razy obrócił się wokół własnej osi i uderzył jeszcze w jadącą z tyłu ciężarówkę. Jej kierowca miał zamontowaną kamerę, która nagrała wypadek.

Nowy Rzecznik Praw Dziecka złożył ślubowanie

Mikołaj Pawlak, który w listopadzie został wybrany na urząd Rzecznika Praw Dziecka, złożył w piątek ślubowanie w Sejmie. Od tego momentu może już formalnie rozpocząć pięcioletnią kadencję na tym stanowisku.

Przemoc, próby samobójcze, samookaleczenia. Wstrząsające dane o polskich nastolatkach

Co czternasty polski nastolatek był wykorzystywany seksualnie, co szósty okaleczał się. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę publikuje raport, a w nim przerażające wnioski. Jak mówią psychiatrzy, krzywdy doznane w dzieciństwie odbijają się na całym dorosłym życiu. Konsekwencje można załagodzić terapią, ale nie da się ich całkowicie zlikwidować. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Całą karierę zawodową związał ze SKOK-ami". Teraz ma je nadzorować

Filip Czuchwicki, nowy dyrektor Komisji Nadzoru Finansowego odpowiedzialny za kontrolę SKOK-ów, z kasami związany jest przez całą swoją karierę zawodową. Do KNF przeszedł wprost ze SKOK-ów. - To zawsze budzi wątpliwości, gdy osoba bezpośrednio z danego sektora przechodzi do nadzoru i ma na niego wpływ - komentuje anonimowo były pracownik Komisji. Materiał "Czarno na białym".

Były ksiądz Piotr Szeląg: pomnik księdza Jankowskiego powinien zniknąć

Jeżeli rzeczywiście chodziłoby o dobro ofiar, ale i też dobro Kościoła, to moim zdaniem trzeba było wyjść poza procedury kanoniczne i spróbować wyjaśnić sprawę - powiedział w "Kropce nad i" były ksiądz, konsultant filmu "Kler" Piotr Szeląg. Odniósł się do sprawy księdza Henryka Jankowskiego, któremu zarzuca się wykorzystywanie seksualne nieletnich. Zdaniem Szęląga, jego pomnik w Gdańsku powinien zniknąć.