Nowacka o Biedroniu: On buduje swój projekt. Ja trochę inaczej myślę o polityce

Ja troszeczkę inaczej myślę o polityce. Myślę o niej jednak jako o sposobie na współpracę, a nie tylko wykorzystywanie szans partykularnych - powiedziała Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl, pytana o nowy ruch polityczny Roberta Biedronia. Nie zgodziła się jednak ze stwierdzeniem, że ich drogi "dramatycznie się rozeszły".

"W koalicji jesteśmy po to, żeby bronić przed atakiem Prawa i Sprawiedliwości"

W koalicji jesteśmy po to, żeby bronić przed atakiem Prawa i Sprawiedliwości na ostatnią redutę wolności - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" Barbara Nowacka, przewodnicząca Inicjatywy Polska. - Nie chodzi tylko o to, jaka będzie cyferka, ale o symboliczny gest, czyli pokazanie, że w polityce liczy się coś więcej niż partykularyzmy, walka o logo - a wspólne wartości - wskazywała, odnosząc się do nadchodzących wyborów samorządowych.

"Bezpieczeństwo kontynentu gwarantuje obecność amerykańska"

Obecność militarna USA jest kluczowa dla bezpieczeństwa naszej części Europy - uważają eksperci, którzy debatowali we Wrocławiu o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. - Jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa, to ona w dalszym ciągu w Europie jest zbudowana w oparciu o zasadę, że bezpieczeństwo kontynentu gwarantuje obecność amerykańska - podkreślał Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Proboszcz nakłaniał wiernych do głosowania na kandydata PiS

"Popieranie wrogów Ojczyzny i Kościoła jest poważnym nieporządkiem moralnym" - taki komunikat wydał ksiądz proboszcz z Tarnowa, który z ambony doradził wiernym, aby głosowali na kandydata PiS. Na ogłoszenie tarnowskiego proboszcza już zareagowała kuria. Jednak kampanię wyborczą można było dostrzec w niejednej parafii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kary są realne, a prawo niejednoznaczne. "W dobie internetu cisza wyborcza jest fikcją"

Kandydaci w wyborach samorządowych na reklamę mają coraz mniej czasu. O północy w piątek zaczyna się cisza wyborcza. W tym czasie trzeba uważać zwłaszcza w internecie, bo kary za agitację są realne, a prawo dotyczące portali społecznościowych niejednoznaczne. Choć jak twierdzi ekspert do spraw marketingu politycznego dr Sergiusz Trzeciak, "w dobie internetu cisza wyborcza jest fikcją". Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Odsuńmy na bok spory". Prezydent apeluje do Polaków

Dobro pokonało zło poprzez męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki - podkreślał prezydent Andrzej Duda we Włocławku, podczas uroczystości w przeddzień 34. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego kapelana Solidarności. Prezydent zaapelował o jedność w święto niepodległości. - Bądźmy razem 11 listopada, odsuńmy na bok spory. Tego z pewnością chciałby błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko - mówił.

Morawiecki spotkał się z premierami Japonii i Chin

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Brukseli, na marginesie szczytu ASEM (Azja-Europa), wraz z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, spotkał się z premierem Japonii Shinzo Abem. Następnie szef polskiego rządu spotkał się również z premierem Chin Li Keqiangiem.

Tusk widziałby tablicę na aukcji charytatywnej

- Spytałem wczoraj pana ambasadora Sadosia, czy nie użyczyłby tej tabliczki na przykład do jakiejś akcji charytatywnej - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się w ten sposób do odkręcenia w budynku Stałego Przedstawicielstwa Polski w Unii Europejskiej w Brukseli tablicy m.in. z jego nazwiskiem.

Rzepliński: miałem wrażenie, że Ziobro nie czytał tego, co podpisał

- Kiedy czytałem wniosek, miałem wrażenie, że on chyba na pewno nie czytał tego, co podpisał - mówił profesor Andrzej Rzepliński w "Kropce nad i" w TVN24. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego odniósł się tym samym do wniosku Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa.

"Jeśli chcemy być w Unii Europejskiej, musimy godzić się na traktaty"

Może to być nieudolna próba zasłony przed ewentualnym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który mógłby wypowiedzieć się negatywnie o reformach polskiego sądownictwa - ocenił w TVN24 Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Odniósł się w ten sposób do wniosku, jaki prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego. - Jeśli chcemy być w Unii, musimy godzić się na traktaty, które były badane i negocjowane - dodał.

Morawiecki spotkał się z Merkel

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek rano, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej, z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W rozmowie miały pojawić się między innymi kwestie brexitu i migracji.