"Jeżeli ktokolwiek robi w tej chwili krzywdę Kościołowi katolickiemu, to sam Kościół"

[object Object]
Sytuacja wokół pedofilii w polskim Kościele. Komentarze polityków w "Kawie na ławę"
wideo 2/35

- Niektórzy ważni hierarchowie w Polsce mają problem, żeby w sposób stanowczy o tym mówić i działać - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, odnosząc się do problemu pedofilii w Kościele. - Nie może być tak, że jakiś zawód będzie zasłoną do ukarania - zwracał uwagę Borys Budka z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do przypadków pedofilii wśród duchownych. Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że "jeżeli ktokolwiek robi w tej chwili krzywdę Kościołowi katolickiemu, to sam Kościół katolicki, nie potrafiąc się oczyścić".

W sobotę w internecie został opublikowany film dokumentalny Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" przedstawiający przypadki pedofili w polskim Kościele.

Jeszcze tego samego dnia prymas Wojciech Polak zamieścił na stronie Komisji Episkopatu Polski oświadczenie, zawierające przeprosiny. - Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - napisał, a potem powiedział w udostępnionym nagraniu wideo.

Jaki: niektórzy hierarchowie mają problem, żeby o tym mówić

O sytuacji przedstawionej w filmie Sekielskiego i o tym, w jaki sposób polski Kościół powinien walczyć z problemem pedofilii wśród duchownych rozmawiali politycy w "Kawie na ławę" w TVN24.

Patryk Jaki (klub Prawa i Sprawiedliwości) przyznał, że "rzeczywiście, niektórzy hierarchowie w Polsce mają problem, żeby w sposób stanowczy o tym mówić i działać". - Co do tego nie ma wątpliwości, chciałbym, żeby było inaczej - mówił.

Zaznaczył, że "zależy mu na tym, aby Kościół był silny" i uważa, że "powinniśmy w sposób brutalny walczyć z pedofilią".

- Chciałbym też, żebyśmy nie uciekali do takich porównań, gdzie pokusa jest bardzo duża u wielu ludzi, że ksiądz równa się pedofil, bo tak nie jest - podkreślił równocześnie wiceminister sprawiedliwości.

Stwierdził, że księża "w zdecydowanej większości to są ludzie, którzy podejmują się zadań, których wielu ludzi, by się nie podjęło". - Musimy o tym pamiętać, bo ważne jest to, żeby zachować proporcje - dodał.

Jaki ocenił też, że "mamy coraz większe tendencje antyklerykalne w państwie, żeby pokazać, że cało zło w państwie to jest kościół". - A z tym się nigdy nie zgodzę - zaznaczył.

Jaki: niektórzy hierarchowie w Polsce mają problem, żeby w sposób tak stanowczy o tym mówić
Jaki: niektórzy hierarchowie w Polsce mają problem, żeby w sposób tak stanowczy o tym mówićtvn24

Budka: nie może być tak, że jakiś zawód będzie zasłoną do ukarania

Borys Budka z Platformy Obywatelskiej, mówiąc o sposobach walki z pedofilią, zacytował słowa, które w niedzielę podczas szczecińskiej konwencji Koalicji Europejskiej wypowiedział lider PO Grzegorz Schetyna. - Trzeba jasno powiedzieć, ze kto podnosi rękę na polskie dziecko, podnosi rękę na polskie państwo - powtórzył za przewodniczącym PO.

- Proszę zwrócić uwagę, jak bardzo sprytnie zmienia się narracja ze strony rządzącej. Tutaj próbuje się nie pokazywać tego, że za polską politykę, że za polską prokuraturę odpowiadają konkretni ludzie. I tych działań jakoś nie widzimy - stwierdził Budka.

Ocenił, że "to bardzo dobrze, że mamy konkretne przepisy (dotyczące karania pedofilii - red.), że mamy zwiększanie kar, tylko tutaj trzeba determinacji w działaniach". - Nie wierzę, żeby prokuratura pod rządami pana ministra (Zbigniewa - red.) Ziobry była w stanie skutecznie z tym problemem walczyć - stwierdził.

Podkreślił, że 'każdy jest równy wobec prawa". - Nie może być tak, że jakiś zawód będzie zasłoną do ukarania - zwrócił uwagę poseł PO.

Budka: nie może być tak, że jakiś zawód będzie zasłoną do ukarania
Budka: nie może być tak, że jakiś zawód będzie zasłoną do ukaraniatvn24

Zybertowicz: Kościół musi wykazać więcej otwartości

Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta zwracał uwagę na różnicę między kilkoma wydarzeniami, jakie w ciągu ostatniego tygodnia miały związek z polskim Kościołem. Wymienił tu m.in. wystąpienie redaktora naczelnego pisma "Liberté" Leszka Jażdżewskiego, który, występując 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim przed szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, mówił między innymi, że "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi wciąż skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

Stwierdził, że "czymś innym jest atak hurtowy na Kościół, jaki zrobił Jażdżewski, o którym można dyskutować politycznie, czymś innym jest atak na sacrum, na wrażliwość Polaków, a czym innym jest film Sekielskiego, który ukazuje konkretnych przestępców".

Zybertowicz: Jarosław Kaczyński byłby ostatnią osobą, która by broniła tych konkretnych przestępców
Zybertowicz: Jarosław Kaczyński byłby ostatnią osobą, która by broniła tych konkretnych przestępcówtvn24

Mówiąc o tym, jak Kościół powinien walczyć z problemem pedofilii stwierdził, że "musi wykazać więcej otwartości, nie doktrynalnej, ale instytucjonalnej". - Wydaje się, że jest to (sprawa pedofilii – red.) problem instytucjonalny polskiego Kościoła. Kościół trochę zagubił się w czasach demokracji. Na poziomie strukturalnym zadziałały tam złe mechanizmy na poziomie solidarności wewnątrzgrupowej - ocenił prezydencki doradca.

Zybertowicz: to jest problem strukturalny Kościoła
Zybertowicz: to jest problem strukturalny Kościołatvn24

Kalinowski: jest ból i jest łączenie się w tym bólu z ofiarami

Jarosław Kalinowski z PSL, komentując film Tomasza Sekielskiego, stwierdził, że" jest ból i jest łączenie się w tym bólu z ofiarami". - Jest w tym wszystkim też i troska. Zależy mi bardzo, żeby autorytet Kościoła był jak największy, a dzisiaj (...) jest nadszarpnięty - ocenił.

Nawiązał także do reakcji na wydarzenia przedstawione w filmie Sekielskiego ze strony prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. - Cieszą mnie słowa arcybiskupa Polaka, cieszą mnie słowa arcybiskupa Gądeckiego - stwierdził.

- Oni tego nie odebrali jako ataku na Kościół, oni wręcz dziękują autorom filmu i dziękują ofiarom za to, że mają odwagę mówić o tym publicznie. (...) Mam nadzieje, ze postawa jaka wykazują się Polak i Gądecki, będzie postawą powszechną w Episkopacie - dodał.

 Kalinowski: jest ból i jest łączenie się w tym bólu z ofiarami
Kalinowski: jest ból i jest łączenie się w tym bólu z ofiaramitvn24

Lubnauer: nie wierzę, żeby Kościół był się w stanie sam oczyścić

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer mówiła, że nie wierzy, "żeby Kościół był się w stanie sam oczyścić".

Zaproponowała, aby powstał specjalna komisja, która zajęłaby się rozwiązywaniem problemów pedofilii w Kościele. - Jestem zwolennikiem tego, aby powstała komisja przy Sejmie, w której byliby przedstawiciele episkopatu i Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i fundacji "Nie lękajcie się", która pomaga ofiarom pedofilii. Po to, żeby ta sprawa została wyjaśniona - tłumaczyła.

- Mam wrażenie, że jeżeli ktokolwiek robi w tej chwili krzywdę Kościołowi katolickiemu, to sam Kościół katolicki, nie potrafiąc się oczyścić i nie potrafiąc jednym głosem mówić "przebaczcie" - dodała szefowa Nowoczesnej.

Tyszka: nasze państwo pozostaje silne wobec słabych, a słabe wobec silnych

Stanisław Tyszka z Kukiz'15 ocenił, że "nasze państwo pozostaje silne wobec słabych, a słabe wobec silnych". - Kościół jest silny, jest bardzo potrzebną instytucją, która powinna być zdrowa, dlatego, że wtedy zdrowsze będzie też społeczeństwo i debata publiczna - stwierdził.

Dodał, że "trzeba zastanowić się jak usprawnić działanie prokuratury, jak usprawnić wymiar sprawiedliwości".

Tyszka: nasze państwo pozostaje silne wobec słabych, a słabe wobec silnych
Tyszka: nasze państwo pozostaje silne wobec słabych, a słabe wobec silnychtvn24

Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pojedynek wyrównany, wynik trudny do przewidzenia. Donald Trump walczy o to, by ponownie rządzić jednym z najważniejszych krajów świata. Czego można się po nim spodziewać? Niektórzy twierdzą, że być może najgorsze jest to, że nie wiadomo. Warto jednak przyjrzeć się temu, co mówi i obiecuje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Źródło:
TVN24
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zarówno Donald Trump, jak i Kamala Harris na finiszu kampanii zapowiadają zwycięstwo. O tym, kto ostatecznie wygra ten wyjątkowo zacięty wyścig zdecydują Amerykanie. Na ich werdykt Donald Trump oczekiwał będzie w Palm Beach na Florydzie, a Kamala Harris na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, swojej macierzystej uczelni. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Źródło:
PAP

Amerykańskie służby wywiadowcze ostrzegły przed możliwymi operacjami "zagranicznych przeciwników". Mowa między innymi o próbach siania dezinformacji w mediach społecznościowych przez Rosję, szerzącą narrację o fikcyjnych fałszerstwach wyborczych w niektórych stanach. Według wywiadu, zagrożeniem pozostaje też Iran, który wciąż chce dokonać zemsty na Donaldzie Trumpie.

Wybory w USA. Wywiad ostrzega przed operacjami "zagranicznych przeciwników"

Wybory w USA. Wywiad ostrzega przed operacjami "zagranicznych przeciwników"

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Amerykanie wybierają prezydenta. Komisja śledcza do spraw inwigilacji systemem Pegasus złożyła wniosek o doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Z kolei Paweł S. dowie się we wtorek, czy jego areszt zostanie utrzymany. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 listopada.

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Źródło:
PAP, TVN24

Minister budownictwa, transportu i infrastruktury Serbii Goran Vesić zapowiada, że poda się do dymisji w związku z tragedią na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie. Z kolei prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie swojej dymisji.

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Źródło:
PAP

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24

Gęste mgły pojawią się we wtorek o poranku na dużym obszarze Polski. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Widzialność spada do 100 metrów.

Ostrzeżenia w 10 województwach

Ostrzeżenia w 10 województwach

Źródło:
IMGW

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Prezydent Nigerii Bola Tinubu nakazał w poniedziałek natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, oskarżonych za udział w proteście przeciwko katastrofalnej sytuacji gospodarczej w kraju, za co groziła im kara śmierci.

Grupie nastolatków groziła śmierć za udział w protestach. Interweniował prezydent

Grupie nastolatków groziła śmierć za udział w protestach. Interweniował prezydent

Źródło:
PAP

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Pensylwania to stan uważany za najważniejszy w tych wyborach, i w którym Kamala Harris miała 4 listopada aż pięć wieców. Z jakim przesłaniem zostawi wyborców kandydatka demokratów?

Kamala Harris walczy o głosy w Pensylwanii. "To najważniejsze wybory w naszym życiu"

Kamala Harris walczy o głosy w Pensylwanii. "To najważniejsze wybory w naszym życiu"

Źródło:
Fakty TVN

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Gruzińska opozycja ogłosiła, że będzie codziennie organizować protesty w związku z wynikami wyborów parlamentarnych, których nie uznaje. Na poniedziałkowej manifestacji w centrum Tbilisi była obecna szwedzka aktywistka Greta Thunberg.

"Będziemy na ulicy codziennie". Gruzińska opozycja tworzy "ruch protestacyjny, który obali reżim"

"Będziemy na ulicy codziennie". Gruzińska opozycja tworzy "ruch protestacyjny, który obali reżim"

Źródło:
PAP

Izraelska armia poinformowała o ataku na cele wywiadowcze Hezbollahu w pobliżu Damaszku. W wyniku "operacji powietrznej" zginął szef wywiadu tej libańskiej organizacji terrorystycznej w Syrii Mahmud Mohammed Szahin. Strona syryjska twierdzi, że były to obiekty cywilne.

Izraelska armia: wyeliminowaliśmy szefa wywiadu Hezbollahu w Syrii

Izraelska armia: wyeliminowaliśmy szefa wywiadu Hezbollahu w Syrii

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN