Miał zaczepiać dziewczynki. Szuka go policja

W poniedziałek, 22 kwietnia, jakiś mężczyzna zaczepiał i wystraszył dwie małoletnie dziewczynki. Poznańska policja opublikowała teraz portret pamięciowy mężczyzny mogącego mieć związek ze zdarzeniem. - Wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę lub widziały go w dniu zdarzenia, prosimy o pilny kontakt - apeluje Dominika Pupkowska-Bral z poznańskiej policji.

Zarzuty dla kierowcy karetki po tragicznym wypadku na przejeździe kolejowym

Kierowca karetki, która stała na torach między opuszczonymi rogatkami i w którą uderzył pociąg, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. W wypadku, do którego doszło 4 kwietnia w Puszczykowie pod Poznaniem, zginęły dwie osoby. Kierowcy grozi do ośmiu lat więzienia.

Premier o planach rekonstrukcji rządu. "Mamy dobrych ludzi na zapleczu"

Rekonstrukcji rządu należy spodziewać się "w okolicach eurowyborów" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times". Szef rządu podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość ma dobrych ludzi "na zapleczu", którzy "teraz zyskają możliwość przejścia na pierwszą linię frontu". Odniósł się także do zawieszenia strajku przez nauczycieli.

"Nie może przewodniczący Juncker wsiąść do samolotu i przylecieć do Warszawy?"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że rok temu zaprosił Jarosława Kaczyńskiego na spotkanie, ale prezes PiS nie odpowiedział na jego zaproszenie. - Prezes Kaczyński nie był w Brukseli. Ma całą Polskę na głowie - argumentował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl europoseł PiS Ryszard Czarnecki. - Nie może przewodniczący Juncker wsiąść do samolotu i przylecieć do Warszawy? - pytał.

"Dawał gorliwe świadectwo o Polakach ratujących Żydów". Pochowano Abrahama Segala

W Izraelu pochowany został Abraham Izaak Segal - ocalony z Holokaustu, orędownik powstania Muzeum Polaków Ratujących Żydów imienia Rodziny Ulmów w Markowej. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski i wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. "Przez całe swoje życie dawał gorliwe świadectwo o Polakach ratujących Żydów, przekazując je zwłaszcza izraelskiej młodzieży" - napisał w liście prezydent Andtzej Duda.

Grodzka: Polacy są mądrzejsi niż język używany wobec nich przez polityków

Odwoływanie się do wyglądu w ważnej dyskusji politycznej jest bardzo niskim poziomem - powiedziała w "Faktach po Faktach" Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15, odnosząc się do wypowiedzi Beaty Mazurek o blondynkach. - Chciałabym, żeby ludzie, w szczególności politycy w Sejmie, dochowywali standardów - stwierdziła Anna Grodzka, kandydatka Lewicy Razem do europarlamentu. Jak dodała, "Polacy są znacznie mądrzejsi niż język używany wobec nich".

Nie żyje profesor Karol Modzelewski

Historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL i kawaler Orderu Orła Białego profesor Karol Modzelewski zmarł w niedzielę 28 kwietnia w Warszawie. Miał 81 lat.

Bujak: widzę pierwszą damę jako patrona społecznego

Zachęcałbym nauczycieli do samodzielnego myślenia - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Zbigniew Bujak, kandydat partii Wiosna do europarlamentu i solidarnościowy opozycjonista, odnosząc się do przebiegu debaty o edukacji na Stadionie Narodowym. Podkreślał, że nauczyciele powinni "samodzielnie dojść do programu reform". Eurodeputowany Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek przekonywał, że patronem obrad powinien być prezydent Andrzej Duda. - Jeżeli kogoś widzę jako takiego niezależnego patrona, to raczej pierwszą damę - odparł Bujak.

Biedroń: PO-PiS musi się skończyć, idziemy po was

Panie prezesie Kaczyński, panie przewodniczący Schetyno - musicie mieć odwagę rozmawiać o wizji, programach, o problemach zwykłego człowieka. Nie możecie chować głowy w piasek i udawać, że jesteście zainteresowani tylko sobą - podkreślał w niedzielę w Poznaniu lider Wiosny Robert Biedroń, zwracając się do liderów PiS oraz PO. Jak dodał, "PO-PiS musi się skończyć".

"Znam polskie drogi i szosy lepiej niż niejeden kierowca tira"

- Jeździłem po Polsce począwszy od 1990 roku bardzo intensywnie. Nieustannie zwiedzałem kraj. Znam polskie drogi i szosy lepiej niż niejeden kierowca tira – stwierdził w czasie niedzielnej konwencji regionalnej w Białymstoku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. – Przyglądałem się, gdzie się szybciej zmienia. Otóż najszybciej zmieniało się tu, na wschodzie – dodał.

"Pies mieszka na dachu". Mógł spędzić tam nawet kilka miesięcy

Inspektorzy OTOZ Animals dostali anonimowe zgłoszenie: "na dachu mieszka pies". - Na początku nie chcieliśmy w to uwierzyć, ale pojechaliśmy szukać tego miejsca. I faktycznie. Ten pies miał budę na dachu, ten pies tam mieszkał - opowiada Ewelina von Bredow, Inspektor ds. Ochrony Zwierząt OTOZ Animals w Słupsku.

W wojnie polsko-polskiej "liczy się zniszczenie drugiej strony"

- Ten strajk zaczął się o pieniądze. W międzyczasie przekształcał się w strajk o godność zawodu nauczyciela - mówił w "Kawie na ławę" przewodniczący klubu PO-KO Sławomir Neumann, podsumowując zawieszony strajk nauczycieli. - Doszliśmy w tej wojnie polsko-polskiej do takiego etapu, że w tej chwili już nie liczą się ideały, cele. Liczy się zniszczenie drugiej strony - ocenił Grzegorz Długi z Kukiz'15.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Wielkanoc

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, między innymi grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich tydzień później, niż u katolików. "Niech udział w śmierci i zmartwychwstaniu Pana, zaowocuje odwagą umierania dla świata i życia dla Boga" - napisał w liście przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

"Jesteśmy na etapie utraty tego, co budowały pokolenia polityczne przed nami"

Dzisiaj nie ma szansy na to, żeby Polska siedziała przy głównym stole w Unii Europejskiej i żebyśmy mogli mieć przekonanie, że nasz głos jest słuchany - powiedział w niedzielę w Opolu lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. - Dzisiaj jesteśmy na etapie utraty tego, co budowały pokolenia polityczne przed nami - ocenił.

Zdobyła najwyższy szczyt Ameryki Południowej, teraz czas na Amerykę Północną. Dla hospicjum

Prawie 7 tysięcy metrów n.p.m., mamy o połowę mniej tlenu niż ten, którym teraz oddychamy. Czujemy się jak na dużym kacu. Każdy krok to ogromny trud - opisuje Lucyna Kołodziejska, podróżniczka. Tak zdobyła Aconcaguę, najwyższy szczyt Ameryki Południowej. Teraz przed nią podróż na jedną najzimniejszych gór na ziemi, najwyższy szczyt w Ameryce Północnej - Denali. A to wszystko dla podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

"Gdyby nie ten protest, o żadnych podwyżkach nie byłoby mowy"

Ustawa budżetowa na ten rok nie przewiduje dodatkowych podwyżek - zauważyła w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna), dodając, że "gdyby nie ten protest, o żadnych podwyżkach nie byłoby mowy". - Trochę nie rozumieliśmy, dlaczego ten strajk wybuchł akurat przeciwko nam, którzy postanowiliśmy ten problem systemowo i systematycznie rozwiązać - powiedział wicemister kultury Jarosław Sellin (PiS).

"Piłka jest po stronie premiera Morawieckiego"

Zawieszenie strajku to ukłon związku zawodowego i tych nauczycieli, którzy wracają do szkół, w stronę rządu - powiedziała w programie "Babilon" w TVN24 BiS Paulina Matysiak z Partii Razem. - Musimy porozmawiać, ale już naprawdę na obniżonym poziomie emocji - przekonywała Beata Kempa z Solidarnej Polski.

"Europo, pamiętaj, ile zawdzięczasz polskiemu żołnierzowi"

W sobotę na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach (zachodniopomorskie) upamiętniono żołnierzy poległych podczas akcji forsowania Odry wiosną 1945 roku. - To miejsce zostało uświęcone krwią polskiego żołnierza. Żołnierza, który walczył o Polskę, żołnierza, którego celem było oswobodzenie Polski spod okupacji, żołnierza, który nie szczędził swojej krwi, aby Polska była wolna - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.