W internecie groził posłowi śmiercią, usłyszał wyrok

Sąd Okręgowy w Katowicach wymierzył we wtorek karę roku więzienia, w zawieszeniu na dwa lata, 24-latkowi z Sosnowca, który przed dwoma laty groził w internecie pobiciem i śmiercią posłowi Platformy Obywatelskiej Cezaremu Tomczykowi. Arkadiusz K. ma także zapłacić tysiąc złotych grzywny i przeprosić posła. - Dzisiejszy wyrok tak naprawdę dedykuję wszystkim tym, którzy walczą z nienawiścią w sieci i o to, żeby sieć była wolna od hejtu - powiedział po ogłoszeniu wyroku Tomczyk.

Auto skręcało w lewo, motocykl jechał z naprzeciwka. "Odszedł nasz komendant"

Krzysztof Skowron był komendantem policji w Mikołowie, Rybniku, Strzelcach Opolskich, najdłużej pracował w Gliwicach. W poniedziałek zginął, jadąc motocyklem. - Tak trudno uwierzyć, że nie spotkamy się już w mundurze, na piwie, nie uściśniemy się na boisku po kolejnej zdobytej bramce - mówi generał Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Pełnomocnik Podleśnej: w ocenie sądu zatrzymanie było legalne, ale niezasadne

Sąd częściowo uwzględnił zażalenie na zatrzymanie Elżbiety Podleśnej. Stwierdził, że było legalne, ale niezasadne - powiedział Radosław Baszuk, pełnomocnik 51-letniej kobiety, która jest podejrzana o profanację wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Chodzi o rozklejenie w Płocku wizerunku Maryi i Dzieciątka z tęczowymi aureolami.

Marszałek chciał, by o listy poparcia do KRS "pytać go w Sejmie". Został zapytany

W sobotę na konwencji Prawa i Sprawiedliwości marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie chciał odpowiedzieć na pytanie dziennikarzy dotyczące daty upublicznienia list z nazwiskami sędziów, którzy popierali kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Proszę pytać mnie o to w Sejmie - zwrócił się do reporterów. W Sejmie jednak - pytany we wtorek przez reportera TVN24 Radomira Wita - marszałek milczał.

"Celownik ustawiony jest na tych sędziów, którzy są niewygodni dla polityków"

Im więcej zaczęli spisywać takich przypadków, tym bardziej cierpła skóra na karku - mówił we "Wstajesz i wiesz" o opracowanym przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" raporcie "Sędziowie pod presją" sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik stowarzyszenia. - Jeżeli sędzia ma odpowiadać za to, że wydał wyrok, który się nie spodobał politykom, to są (to) standardy Rosji i Białorusi - ocenił Przymusiński.

Kosiniak-Kamysz: nie o to chodzi w polityce, żeby zapakować się do Sejmu

Polityka bez wartości jest drogą na manowce - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Odnosił się do trwających rozmów koalicyjnych opozycji przed jesiennymi wyborami do parlamentu. Jego zdaniem "dwa bloki w opozycji to większa skuteczność i szansa, żeby zatrzymać samodzielne rządy jednej partii".

"Każdego wolno krytykować tylko nie jedną grupę?"

Wolno krytykować każde słowo wypowiedziane przez premiera, przez prezydenta? Wolno. Ja nie mam z tym żadnego problemu. Proszę bardzo, możemy dyskutować. Miał prezydent rację, nie miał prezydent racji, dobrze prezydent zrobił, źle prezydent zrobił. Możemy dyskutować, proszę mi tylko przedstawić argumenty - mówił prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, w demokratycznym państwie dopuszczalna jest krytyka w odniesieniu do wszystkiego.

Zginęło trzech górników. Oględziny w kopalni Murcki-Staszic

Oględziny miejsca katastrofy w kopalni Murcki-Staszic, gdzie przed tygodniem silny wstrząs zabił trzech górników, potwierdziły, że są poważne uszkodzenia w rejonie tąpnięcia. Nie ucierpiały natomiast boczne chodniki. We wtorek nadzór górniczy ma wskazać, jak przywrócić funkcjonalność wyrobiska.

"Gdyby nie ta reforma, nie mielibyśmy tego chaosu, który mamy"

Wielki zawód i wielkie nerwy w Olsztynie, Białymstoku i Szczecinie - wszędzie tam są uczniowie z podwójnego rocznika, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych szkół. Lista miast, które muszą uporać się ze skutkami reformy edukacji, jest coraz dłuższa. W poniedziałek dołączył do niej Lublin, gdzie nawet najlepsi uczniowie nie znaleźli miejsc w liceach. Materiał "Polska i Świat" TVN24.

"Tegoroczne Święto Wojska Polskiego będzie obchodzone na Górnym Śląsku"

Ze względu na setną rocznicę I powstania śląskiego i doniosłość tego wydarzenia dla historii Polski, podjęliśmy z premierem i ministrem obrony narodowej decyzję, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego będzie obchodzone na Górnym Śląsku, w Katowicach będzie wielka defilada - zapowiedział w Chorzowie prezydent Andrzej Duda.

"To jest teraz nowa mantra, że jesteśmy postkomunistami"

Zmiany w sądownictwie nie przyczyniły się ani do przyspieszenia postępowań, ani do prawdziwego, porządnego ścigania zaniechań dyscyplinarnych, tylko cały czas jest presja na sędziów, żeby byli spolegliwi - podkreśliła w "Kropce nad i" Małgorzata Gersdorf. W ocenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego mają one "służyć wymianie kadr".

"Czego należy się spodziewać? Rozczarowań, frustracji, odwołań"

W stolicy trwa cisza przed burzą. W tej chwili brakuje 3,4 tysięcy miejsc w szkołach średnich - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor XXX LO im. Jana Śniadeckiego w Warszawie. W tym roku o miejsca w szkołach walczy podwójny rocznik. - Jeżeli dzisiaj rodzice w sposób odpowiedzialny mówią: wyrażamy zgodę na to, żebyś przez rok nic nie robił, ale nie idź do szkoły, której nie chcesz, to jest to także katastrofa edukacyjna, wychowawcza - ocenił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Oddalona apelacja Polskiej Fundacji Narodowej. "Kampania nie była realizowana zgodnie ze statutem"

"Nowy zarząd Polskiej Fundacji Narodowej przyjął do wiadomości informacje medialne na temat postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie" oddalającego apelację PFN w sprawie wniosku prezydenta Warszawy o orzeczenie niezgodności działania fundacji z przepisami prawa i statutem - głosi poniedziałkowe oświadczenie PFN. Chodzi o apelację od wyroku w sprawie kampanii "Sprawiedliwe sądy". Posłowie opozycji tego samego dnia zaapelowali do ministra kultury Piotra Glińskiego o przeprowadzenie kontroli w PFN.

Prezes poznańskiego sądu z zarzutem dyscyplinarnym się broni

Zarzut dyscyplinarny uchybienia godności urzędu przedstawił prezesowi Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztofowi Lewandowskiemu zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędzia Przemysław Radzik. Sprawa dotyczy sposobu wykorzystania przez sędziego pomocy finansowej na "zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych". Sędzia Lewandowski w wydanym w poniedziałek oświadczeniu podkreśla, że kierowane wobec niego zarzuty "są pozbawione jakichkolwiek podstaw faktycznych i prawnych".

Ruszyły wypłaty dla nauczycieli z funduszu strajkowego

500 złotych brutto ze społecznego funduszu strajkowego "Wspieram nauczycieli" otrzymają nauczyciele i pracownicy oświaty, którzy spełniają wymagane warunki. Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że wypłaty dla biorących udział w kwietniowym proteście ruszyły w poniedziałek.