Nauczyciel roku: nastawialiśmy się na rozmowy, trafiliśmy na środek wojny

To jest pierwsza bitwa i ja wcale nie uważam, że to jest bitwa przegrana - ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marcin Zaród, nauczyciel roku 2013. Zapowiedział jednocześnie, że jeśli strajk będzie kontynuowany we wrześniu, to "nie będzie wyglądał tak jak w kwietniu". - Odrobimy tę lekcję, przygotujemy się profesjonalnie - podkreślił.

Policjanci strzelali, kierowca uciekał. Pościg w Niemodlinie

Zamiast poddać się policyjnej kontroli, kierowca volkswagena odpalił silnik i zaczął uciekać. Wtedy funkcjonariusze oddali dwa strzały w kierunku odjeżdżającego samochodu. Kilka kilometrów dalej, w sąsiedniej wiosce, uciekinier został zatrzymany przez inny patrol.

Polki badają się zbyt rzadko. "Stąd mamy problem z nowotworami"

Co czwarta Polka idzie do ginekologa po raz pierwszy dopiero, kiedy jest w ciąży. Najrzadziej badają się kobiety po pięćdziesiątym roku życia. Lekarze alarmują, by zaczęły się badać. - I stąd mamy problem z nowotworami - uważa profesor Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Burza na posiedzeniu komisji. Gasiuk-Pihowicz o głosach Wassermann zdobytych "na plecach ojca"

Do ostrej wymiany zdań między posłami doszło w czasie czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Starły się posłanki Małgorzata Wassermann (PiS), Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO-KO) oraz Krystyna Pawłowicz (PiS). Gasiuk-Pihowicz zasugerowała, że Wassermann swoje wyborcze poparcie zdobyła "na plecach ojca" - byłego posła PiS Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

"Policjanci byli przerażeni, jak zobaczyli, że z samochodu wychodzi Brudziński"

Rozmowa dyscyplinująca z przełożonym i obniżenie uposażenia to efekt wszczętego przez komendanta Służby Ochrony Państwa postępowania wobec kierowcy szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego za przekroczenie - jak twierdzi policja - dopuszczalnej prędkości o 48 kilometrów na godzinę. Resort podkreśla, że minister podczas kontroli drogowej "nie interweniował na żadnym etapie sprawy", jednak policja - wbrew wcześniejszej obietnicy - nie udostępniła tvn24.pl nagrania z wideoradaru dokumentującego zdarzenie.

"Mam dużo cierpliwości i wyrozumiałości, szczególnie dla takich blondynek jak pani"

W nocy z czwartku na piątek w Sejmie doszło do niecodziennej wymiany zdań między wicemarszałek Sejmu Beatą Mazurek (PiS) a Krystyną Skowrońską z Platformy Obywatelskiej. Posłanka PO chciała dokończyć pytanie, co spotkało się z ostrym sprzeciwem prowadzącej obrady Mazurek. - Pani nie jest wyjątkowa, pani poseł, była jedna minuta na zadanie pytania, proszę opuścić mównicę - zwróciła się do Skowrońskiej. - Mam dużo cierpliwości i wyrozumiałości dla pani, szczególnie dla takich blondynek jak pani - dodała.

Poważny problem niedosłyszących. Apelują do ministra zdrowia

Stowarzyszenie "Słyszeć bez granic" pisze list do ministra zdrowia o szybką wymianę części implantów dla niedosłyszących. Pacjenci boją się, że bez urządzenia mogą przestać słyszeć. Problem narasta, bo z roku na rok rośnie liczba osób potrzebujących. W kolejce czekają też dzieci. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Senat przyjął nowelizację dotyczącą matur

Jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący - zdecydował w czwartek Sejm, nowelizując prawo oświatowe dotyczące klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. W nocy z czwartku na piątek nowelizację bez poprawek przyjął Senat.

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Anny Zalewskiej

Sejm odrzucił w nocy z czwartku na piątek wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Za odwołaniem szefowej MEN głosowało 180 posłów - PO-KO, Nowoczesnej, PSL-UED i Kukiz'15, 228 było przeciw (PiS), a 2 wstrzymało się od głosu. Przed głosowaniem odbyła się debata.

Broniarz: zeszliśmy z tysiąca złotych, co dało rządowi dziesięć miliardów oszczędności

- Myśmy uznali, że wartością nadrzędną jest to, żeby te matury odbyły się w spokoju - tłumaczył w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz decyzję o zawieszeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Odnosząc się do rozpoczynającego się w piątek "okrągłego stołu" stwierdził, że "nikt nie zaneguje faktu, że oświata wymaga zmian, ale tych zmian nie dokonamy podczas jednego wydarzenia na Stadionie Narodowym, to wymaga czasu".

"W pierwszy dzień strajku powiedziałem: Małgosiu, przegracie tę sprawę"

- Przewidywałem na początku, że nauczyciele zostaną rozegrani przez ten system, przez dwie strony sporu politycznego (...). Niestety spełniły się moje przewidywania - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz, odnosząc się do decyzji ZNP o zawieszeniu strajku. Stwierdził również, że prezes związku Sławomir Broniarz jeszcze dzisiaj "powinien ogłosić, że podaje się do dymisji, ponieważ nie spełnił oczekiwań nauczycieli, tylko wprowadził ich w taką sytuację".

Szydło: dotychczasowy system po prostu się wyczerpał

Elementem protestu stali się uczniowie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier Beata Szydło. - Gdyby protest był zawieszony na czas egzaminów, pewnie inaczej byśmy to postrzegali - mówiła. Podziękowała też ZNP za decyzję o zawieszeniu strajku i dodała, że należy podjąć rozmowy o systemie wynagrodzeń nauczycieli, bo "ten system już się wyczerpał" i "nie daje gwarancji, że te wzrosty będą takie, jak oczekuje strona związkowa".

Po głosowaniu w komisji. Decyzja w sprawie wotum nieufności wobec Zalewskiej

W czwartek sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży debatowała nad wnioskiem posłów PO-KO o odwołanie ze stanowiska minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Za negatywną opinią w sprawie wniosku było 18 posłów, 13 - przeciw, nikt się nie wstrzymał. Po godzinie 23 w czwartek o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku ma zdecydować w głosowaniu cały Sejm.

Prezydent dziękuje nauczycielom "jako ojciec, który przeżywał maturę córki"

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Łosicach na Mazowszu zwrócił się do protestujących nauczycieli. Podziękował Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu strajku. - Mówię to także jako ojciec, który kilka lat temu przeżywał maturę córki - podkreślił. Decyzją ZNP strajk będzie zawieszony do września - ogłosił wcześniej Sławomir Broniarz, prezes Związku.

"Służby specjalne upolitycznione jak nigdy dotąd". Były szef CBA zarzuca "przekroczenie uprawnień"

Służby specjalne są upolitycznione jak nigdy dotąd, są zarządzane przez koordynatorów polityków. Trudno, bym oczekiwał nagle jakiejś zmiany w odniesieniu do mojej sprawy - ocenił Paweł Wojtunik, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W środę złożył do prokuratury zawiadomienie, w którym zarzucił obecnemu szefowi CBA Ernestowi Bejdzie przekroczenie uprawnień. Sprawa ma związek z ustaleniami dziennikarzy TVN24 i tvn24.pl.

Nauczyciele Roku piszą list do premiera, mówią "sprawdzam". "Ta chwila właśnie nadeszła"

"Zwracamy się do Pana, Panie Premierze, o natychmiastowe odwołanie Pani Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej, oraz podjęcie działań prowadzących do naprawy polskiej oświaty, zdewastowanej w ciągu ostatnich trzech lat" - zaapelowało piętnastu Nauczycieli i Nauczycielek Roku z lat 2002-2018 w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. "Zapowiedzieliśmy, że w pewnej chwili powiemy Pani Minister: sprawdzam. Ta chwila właśnie nadeszła" - podkreślili.

Dworczyk prezentował zmiany w ustawie oświatowej. Zalewska tylko patrzyła

Założenia przyjętej w ekspresowym tempie nowelizacji Prawa oświatowego prezentował w czwartek w Sejmie Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W tym czasie minister edukacji Anna Zalewska przyglądała mu się z ław rządowych. Pytana, kto w tej sprawie reprezentuje rząd, wicepremier Beata Szydło odpowiedziała, że nie jest istotne, kto przedstawia projekt, bo został przyjęty przez cały rząd. - Minister Zalewska przygotowuje w tej chwili okrągły stół - dodała.

Premier: nie mogliśmy sobie pozwolić na niepewność w sprawie matur

Strajk nauczycieli zostanie zawieszony, ale decyzja ZNP nie zmieniła postępu prac nad nowelą dotyczącą przeprowadzenia egzaminów maturalnych. W czwartek Sejm w głosowaniu przyjął zmiany w dwóch ustawach. - Nie możemy sobie pozwolić, żeby była jakakolwiek niepewność dla maturzystów, jeśli chodzi o możliwość zdawania matur - mówił premier Mateusz Morawiecki. Minister edukacji Anna Zalewska podziękowała władzom ZNP za decyzję o zawieszeniu strajku. Politycy opozycji mówili w komentarzach, że nauczyciele wiele zyskali, ale sprawa nie jest jeszcze zakończona.