"Dzisiaj Kidawa-Błońska jest generałem bez armii. Co będzie jej armią? Lewica"

Małgorzata Kidawa-Błońska jako kandydatka na premiera to zdecydowanie lepszy wybór, jeśli chodzi o akceptację społeczną niż Grzegorz Schetyna. Schetyna ma obciążenie nieufnością, więc dla Platformy Obywatelskiej to dobry ruch - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń. - Kibicuję wszystkim kobietom, które funkcjonują w życiu publicznym. Wyobrażam sobie progresywne, otwarte i dzielne kobiety jako premierki - mówił. Nie chciał powiedzieć jednak, kto będzie kandydatem Lewicy na premiera.

Dwie "obiecane rzeczy" sędzi Bator-Ciesielskiej w "Faktach po Faktach"

Sędzia Anna Bator-Ciesielska z warszawskiego Sądu Okręgowego w "Faktach po Faktach" w TVN24 tłumaczyła, dlaczego odmówiła wspólnego orzekania z zastępcą rzecznika dyscyplinarnego Przemysławem Radzikiem, który według doniesień medialnych miał uczestniczyć w akcji szkalowania innych sędziów. Rozmowa skończyła się nietypowo.

"Nie wytrzymam, muszę coś państwu opowiedzieć"

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z funkcjonariuszami w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Pod koniec spotkania postanowił rozluźnić atmosferę i opowiedzieć anegdotę z Mariuszem Błaszczakiem w roli głównej.

Sędzia Bator-Ciesielska: Jeśli będę musiała, to odejdę z sądu. Nie poddam się bez walki

- Uznałam, że publikacje, które pojawiły się ostatnio w mediach, wskazują na duże prawdopodobieństwo, że pan sędzia mógł popełnić czyny niegodne sędziego. Ja po prostu musiałam reagować - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia Anna Bator-Ciesielska, która odmówiła wspólnego orzekania z zastępcą rzecznika dyscyplinarnego Przemysławem Radzikiem, który według doniesień medialnych miał uczestniczyć w akcji szkalowania innych sędziów. Dodała, że jeśli będzie musiała w związku z tym odejść z sądu, to to zrobi, ale "nie podda się bez walki".

"Gdyby miał odrobinę honoru, to zrezygnowałby ze stanu sędziowskiego"

- Powaga sądów wymaga, żeby osoba, wobec której stawiane są takie zarzuty, nie mogła wydawać wyroków w imieniu Rzeczypospolitej, dopóki niezależny sąd nie przesądzi tej sprawy - mówił w "Tak jest" w TVN24 Borys Budka z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do możliwości powrotu do orzekania byłego wiceministra Łukasza Piebiaka, który - według doniesień medialnych - miał organizować hejt na innych sędziów. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że "odpowiednie organy (...) ocenią, czy powinien orzekać, czy nie".

"Ogląda kabarety" - napisała do kochanka. Niedługo potem jej mąż już nie żył

On, Mariusz S., czekał na stacji benzynowej. Ona, Marzena B., pisała sms-y: "ogląda kabarety, jest głośno", "zgasił światło". To o mężu, który zginął jeszcze tej samej nocy. Prokurator nie ma wątpliwości, że para kochanków działała z premedytacją i w porozumieniu, i za zabójstwo Mirona B. żąda dla nich po 25 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny, obrońca kobiety apelował o sprawiedliwy wyrok.

Rząd nie zdąży z ustawą o jawności majątku rodzin polityków? Terlecki: to zależy

W czwartek sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw poselskich i Immunitetowych zajęła się projektem ustawy dotyczącej umieszczania przez polityków w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku odrębnym małżonków. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany, czy ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu, odpowiedział, że "to zależy od tego, jakie będzie obciążenie" ostatniego posiedzenia tej izby. - Wielu ministrów jeszcze na ostatnią chwilę chce coś załatwić - powiedział.

Magdalena Kralka chce listu żelaznego. Jest wniosek w sądzie i losowanie

Do Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynął już wniosek o zastosowanie listu żelaznego wobec Magdaleny Kralki, podejrzanej o kierowanie grupą przestępczą związaną z kibolami Cracovii. Dzięki temu kobieta mogłaby uniknąć aresztowania po powrocie do Polski. Kilka tygodni temu wydano za nią Europejski Nakaz Aresztowania.

TVN24: Łukasz Piebiak poszedł na urlop wypoczynkowy

Sędzia Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości, który stracił funkcję po podejrzeniach o organizowanie hejtu wobec niektórych sędziów i może wrócić do orzekania, poszedł na urlop wypoczynkowy - dowiedziała się TVN24.

"Nikt nie wypowiada się wprost". Lewica pyta o system Pegasus

Lewica zapowiedziała skierowanie w trybie dostępu do informacji publicznej pytania do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, ministra sprawiedliwości i ministra koordynatora służb specjalnych w sprawie systemu Pegasus. Jej przedstawiciele chcą wiedzieć, czy polskie służby zakupiły program, który miałby służyć do inwigilowania obywateli. - Oczekujemy jasnych odpowiedzi - powiedział jeden z liderów Lewicy Razem, Adrian Zandberg.

Posłowie z ponowną kontrolą w resorcie sprawiedliwości

Troje parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej podjęło w czwartek ponowną kontrolę poselską w Ministerstwie Sprawiedliwości. Cezary Tomczyk, Mariusz Witczak i Joanna Augustynowska zawnioskowali do ministra Zbigniewa Ziobry, aby udostępnił między innymi formalną korespondencję dotyczącą sprawy "hejterki" Emilii.

Kempa do Timmermansa: przeżyliśmy komisarzy sowieckich, przeżyjemy i pana

W czwartek w Parlamencie Europejskim na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich i sprawiedliwości oraz komisji prawnej odbyła się debata na temat praworządności, w której udział wziął wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. W rundzie pytań głos zabrało kilkoro polskich europosłów, którzy mówili między innymi o aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Eurodeputowani PiS zarzucali z kolei Timmermansowi stronniczość i bronili wprowadzonych przez obóz rządzący zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Sędzia Gąciarek: Piebiak ze względów formalnych może orzekać. Z etycznych - nie powinien

Łukasz Piebiak nie jest już wiceministrem sprawiedliwości, może więc wrócić do pracy w warszawskim Sądzie Rejonowym, z którego był delegowany do ministerstwa. Sędzia Piotr Gąciarek ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wyjaśniał w rozmowie z TVN24, że od strony formalnej nie ma przeszkód, by Piebiak mógł wrócić do orzekania. - Od strony etycznej pan Łukasz Piebiak nie powinien orzekać - podkreślił Gąciarek.

Dwa tysiące "potencjalnych zabójców" więcej. Policyjny raport

Jesteśmy bardzo oswojeni z alkoholem, jest on wszechobecny - wskazywał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Brzózka, były prezes Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z rzecznikiem prasowym komendanta głównego policji Mariuszem Ciarką komentował raport policji, według którego w wakacje zatrzymano niemal 26 tysięcy nietrzeźwych kierowców. - Pierwszy raz od kilku lat ta liczba wzrosła - zwrócił uwagę Ciarka. Nazwał takich kierowców "potencjalnymi zabójcami".

Morawiec: sędzia Piebiak nie powinien wracać do orzekania

Nie zasiadłabym w jednym składzie orzekającym z byłym wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis". Jej zdaniem Piebiak nie powinien orzekać, bo poprzez udział w zorganizowanej akcji hejtu wobec sędziów "utracił walor niezawisłości, niezależności".

Klasy powitalne dla cudzoziemców. "Jest więcej chętnych niż miejsc"

Pierwszy raz na tak dużą skalę Wrocław przygotował klasy powitalne dla cudzoziemców. Będą się w nich uczyć dzieci i młodzież z całego świata. W pilotażowym programie bierze udział siedem publicznych szkół. - Już wiemy, że jest więcej chętnych niż miejsc - powiedziała Manuela Pliżga-Jonarska, przyznając, że projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.