"Jadę do Moskwy, by kontynuować dialog z polskim rządem". Wpadka Timmermansa

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystąpił przed Parlamentem Europejskim w ramach debaty na temat praworządności w Polsce i przeforsowanych przez polski rząd zmian w wymiarze sprawiedliwości. W pewnym momencie stwierdził, że "jedzie do Moskwy, by kontynuować dialog z polskim rządem". Chwilę później przeprosił za swoje przejęzyczenie. - Warszawa, nie Moskwa. Przepraszam. Nigdy wcześniej to mi się nie przytrafiło - powiedział Frans Timmermans.

Premier uważa, że w sądzie w Krakowie działał gang. Dowodów nie przedstawił

Premier polskiego rządu obwieścił, że w sądzie w Krakowie jak "wszystko wskazuje bowiem na to", działała "zorganizowana grupa przestępcza". Mateusz Morawiecki nie sprecyzował, który sąd ma na myśli, a w Krakowie działa siedem sądów. To kolejna publiczna wypowiedź Morawieckiego zarzucająca, że w sądach dochodzi do przestępstw. I kolejna, na którą nie przedstawił dowodów.

"Z żalem muszę poinformować...". Komisja Europejska wykonuje kolejny krok wobec Polski

- Ostatnie posunięcia polskich władz nie rozwiązały dotychczasowych problemów i nie wyeliminowały ryzyka poważnego naruszenia praworządności - stwierdził w Parlamencie Europejskim Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej. Potwierdził oficjalnie, że Komisja zawnioskowała o wysłuchanie Polski, co jest kolejnym formalnym krokiem w procedurze praworządności.

7-latek poparzył się barszczem Sosnowskiego

7-letni Filip chciał się tylko pobawić w chowanego. Na jednym z poznańskich podwórek wylądował w chaszczach. Otrzepał się i pobiegł dalej. Następnego dnia pojawiły się bąble i ból. Chłopiec nie wpadł w byle pokrzywy, a prosto w barszcz Sosnowskiego.

"Polska konstytucja jest dobra i nie wymaga zmian"

Z tego, co wiem od konstytucjonalistów, to w ogóle takie referendum przedreferendalne nie powinno być przeprowadzone. Zmiana konstytucji musi być w trybie ustalonym w tej konstytucji - powiedziała w środę Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, pytana o kwestię referendum przez dziennikarzy w Sejmie. Z kolei poseł PiS Marek Ast ocenił, że w jego przekonaniu dziesięć pytań referendalnych to dosyć dużo.

Ukrywał się 13 lat, w końcu popełnił jeden błąd. To wystarczyło "łowcom głów"

Jeździł po Europie, używał cudzych dokumentów, oszukiwał organy ścigania. I tak przez ponad 13 lat. Ale chyba nie ma przestępcy, którego nie namierzyliby "łowcy głów". Wrocławscy policjanci zatrzymali 36-latka w Polsce. Mężczyzna poczuł się na tyle pewnie, że po wielu latach spędzonych na obczyźnie, w końcu wrócił do kraju. Popełnił błąd, na który policjanci tylko czekali.

"Dzisiaj jest palenie kukieł, potem może być podpalanie ludzi"

Będę się odwoływał. Nie znam cały czas uzasadnienia. Prokuratura mi go nie przesłała - tak Ryszard Petru, były lider Nowoczesnej, skomentował decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie spalenia kukły z jego wizerunkiem. Śledczy nie dopatrzyli się w tej sprawie znamion przestępstwa.

Potencjał "realny" i "różny". Błaszczak porównuje armie państw NATO

Ubiegamy się o stałe bazy armii USA w Polsce, to ważne dla bezpieczeństwa Polski i Polaków oraz bezpieczeństwa międzynarodowego - podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Jego zdaniem w porównaniu z krajami europejskimi potencjał militarny Stanów Zjednoczonych jest "realny", a "potencjał armii innych państw wchodzących w skład NATO jest różny".

"Wniosku nie uwzględniono". Proces po wypadku Szydło nie będzie przeniesiony

Proces Sebastiana K. oskarżonego o nieumyślne spowodowanie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu będzie toczył się przed tamtejszym Sądem Rejonowym. Takie postanowienie wydał Sąd Apelacyjny w Krakowie, do którego o przeniesienie sprawy zwrócił się Sąd Rejonowy w Oświęcimiu. Wniosek ten uzasadniał szczególną "zawiłością i wagą sprawy".

Wypadek busa wiozącego dzieci. Rannym pomogli żołnierze

Kobieta wjechała w tył busa, którym podróżowało dziesięcioro dzieci. Siła uderzenia była tak duża, że bus wpadł do rowu. Sześć osób zostało rannych. W tym samym momencie żołnierze odbywali ćwiczenia. - Natychmiast zatrzymali kolumnę, wysiedli. Udzielili pomocy poszkodowanym i zabezpieczyli miejsce zdarzenia - opowiada rzecznik 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Złodziej "kopciuszek". Uciekał przez okno, zgubił but

Próbował okraść mieszkanie w centrum Strzelec Krajeńskich (Lubuskie). Ale coś poszło nie tak. 33-latek spłoszony przez lokatorów uciekał w popłochu. Udało się. Po 33-latku został tylko but. To wystarczyło jednak, żeby go zatrzymać.

Wodecki Twist Festiwal. Gwiazdy zaśpiewały dla Zbigniewa Wodeckiego

Wodecki Twist Festiwal, hołd dla zmarłego rok temu muzyka, odbył się w weekend w Krakowie. Na jednej scenie w ramach specjalnego koncertu dla Zbigniewa Wodeckiego wystąpili między innymi Kayah, Edyta Górniak, Grzegorz Turnau, Leszek Możdżer i Alicja Majewska. Widzowie TVN mogli obejrzeć retransmisję z tego wydarzenia we wtorek wieczorem.

"Słowa otuchy? Po 4:0?". Prezydent Duda w szatni polskiej reprezentacji

Prezydent Andrzej Duda pogratulował polskim piłkarzom wygranej w meczu z Litwą. "Bardzo dziękujemy. Jak zawsze wiele radości panowie przynieśliście kibicom" - powiedział. Odwiedził reprezentantów w szatni zaraz po zwycięskim spotkaniu. W ostatnim sparingu na Stadionie Narodowym Polska rozbiła Litwę 4:0. W środę kadra wyleci do Rosji.

PiS wstrzymuje się z poparciem, politycy komentują pytania prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zaproponował 15 pytań, na które Polacy mieliby odpowiedzieć w listopadowym referendum konstytucyjnym. Poseł PO Sławomir Nitras wskazał, że brakuje w nich "kwestii praw kobiet, związków jednopłciowych, roli Kościoła, w tym religii w szkołach, w końcu aborcji". Były szef MSZ Radosław Sikorski ocenił z kolei, że zapisanie w konstytucji obniżonego wieku emerytalnego to "najszkodliwsza propozycja". Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zastrzegła, że stanowisko jej partii w sprawie referendum poznamy dopiero, gdy prezydent złoży wniosek o jego przeprowadzenie.