"W rządzie pojawi się wiele młodych twarzy"

We wtorek, w rocznicę częściowo wolnych wyborów sprzed 30 lat, premier Mateusz Morawiecki ogłosi, kogo wybrał na następców ministrów wyjeżdżających do Brukseli. Przed południem dowiemy się także, kto jeszcze opuści rząd. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Śmiałem się strasznie. Ja, robol z Ursusa, mam do jakiegoś Sejmu startować?"

Dostałem telefon od Janka Lityńskiego, że mam startować do Sejmu. Śmiałem się strasznie i długo, aż Janka chyba zatkało. Ale jak już wystartowałem, to wiedziałem, o jaką stawkę idzie - mówił w "Faktach po Faktach" opozycjonista w czasach PRL Zbigniew Janas. Wraz z Aleksandrem Hallem i Bogdanem Lisem wspominali kampanię wyborczą i pierwsze częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989.

"Jeśli chcesz zobaczyć, jakie jest społeczeństwo, to posłuchaj, co grają"

Bardzo się boję o ten kraj - mówi o Polsce John Porter w rozmowie z tvn24.pl. - Nie widzę, jak może udać się wrócić do tego, co było wcześniej. Przeżyłem tutaj wszystko, nawet stan wojenny, i widziałem, jak silnie Polacy potrafią walczyć o wolność - podkreśla. - Za każdym razem apeluję i przypominam, że wolność – trochę jak miłość – jest czymś, o co trzeba walczyć cały czas. Nie jest dana raz na zawsze - dodaje Wojtek Mazolewski.

Rzeczniczka rządu podała termin rekonstrukcji gabinetu

Uroczystość mianowania nowych ministrów odbędzie się we wtorek o godzinie 10.30 w Pałacu Prezydenckim. Wniosek w sprawie rekonstrukcji rządu trafił już do prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowała w poniedziałek po południu rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Sąd Najwyższy oddalił skargę nadzwyczajną Ziobry

Nie wszystko, co w konkretnej sytuacji budzi wątpliwości, jest automatycznie naruszeniem podstawowych zasad polskiego porządku prawnego - ocenił Sąd Najwyższy. Po raz pierwszy oddalił w poniedziałek skargę nadzwyczajną skierowaną przez Prokuratora Generalnego.

"89 rok był nieuchronny. To się musiało wydarzyć"

- Polska Zjednoczona Partia Robotnicza zgodziła się na te wybory, ponieważ mieli absolutne przekonanie, że rozgromią Solidarność, że to oni wyjdą z tych wyborów zwycięsko - ocenił w rozmowie z TVN24 muzyk Tomasz Lipiński, wspominając wybory 4 czerwca. Dodał, że "89 rok, po tej całej dekadzie lat osiemdziesiątych, był ewidentny, był nieuchronny, to się musiało wydarzyć".

Zginął na ulicy z powodu "jakiegoś źle odebranego zachowania, spojrzenia, słowa"

Dawid K. został skazany na 25 lat więzienia za zabicie Jacka Hrycia. Na twarzy ofiary był odcisk jego buta. Tylko on przyznał się do pobicia, chociaż jego obrońca próbował dowieść, że Hryć nie zmarł od ciosów. Czterej koledzy K. za pobicie dostali po osiem lat pozbawienia wolności. Hryć miał 28 lat. Zginął na ulicy z powodu "jakiegoś źle odebranego zachowania, spojrzenia, słowa".

"To było od razu czuć, już od lutego 1989 roku, że coś się zmienia"

Czasy kultury osobistej, dobrego wychowania skończyły się - tak fotoreporter Chris Niedenthal skomentował poniedziałkowe zdarzenie, kiedy prezydent Gdańska próbowała zaprosić premiera do rozmów przy symbolicznym okrągłym stole, lecz szef rządu nie zareagował. - Teraz prostactwo króluje, to widać po tym zachowaniu niby bogów państwa. To jest przerażające, wstrząsające i po prostu smutne - ocenił.

"Kopnął 51-latka, ten upadł i zmarł"

Do pięciu lat więzienia grozi 31-latkowi, który w sobotę w centrum Sulęcina (woj. lubuskie) kopnął 51-latka. - W wyniku zadanego ciosu mężczyzna upadł, uderzając głową o krawężnik. Nie udało się go uratować – poinformowała w poniedziałek Klaudia Richter z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

Dulkiewicz próbowała zaprosić premiera. Ochroniarze stanęli jej na drodze

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała przywitać i zaprosić w poniedziałek premiera Mateusza Morawieckiego na rozmowy przy Okrągłym Stole ustawionym przy Europejskim Centrum Solidarności w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Nie została dopuszczona przez ochroniarzy. Morawiecki przeszedł obok, pozostawiając zaproszenie Dulkiewicz bez odpowiedzi. Prezydent, odpowiadając na zarzuty polityków PiS, że "istnieją inne formy zapraszania", podkreśliła, że list z zaproszeniem został między innymi do premiera wysłany już w kwietniu.

"Ratunku, on oblał mnie kwasem". Zaatakowana kobieta jest w szpitalu

To był wysoki, muskularny mężczyzna na rowerze. Miał 180 cm wzrostu i około 45-50 lat. Ofiara go nie znała. Kiedy się do niego zbliżyła, oblał ją żrącą cieczą - na razie tyle śledczy wiedzą o sprawcy ataku na 45-latkę z Gdańska. Kobieta ma liczne oparzenia. Trwają poszukiwania sprawcy.

Szajbus odchylił drzwi do komórki, o której prawie nikt nie słyszał. A tam kamień z księżyca

Pokazał światu Józefa Cyrankiewicza zachwycającego się jaguarem. Wskazał, gdzie w Poznaniu stał pomnik Mao-Tse-Tunga. Dzięki niemu brat odnalazł siostrę, a on sam odkrył, że mężczyzna podający się za dziennikarza z NRD wcale nim nie jest. Można byłoby go posądzić o zbieractwo natrętne, bo gdy tylko widział coś związanego z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, od razu chciał to mieć.

"Konkurs na anonim" komendanta Kołnierowicza. Poznaliśmy uzasadnienie sądu

Decyzja prokuratury zapadła "przedwcześnie", ponieważ "organy ścigania nie skorzystały w pełnym zakresie ze wszystkich możliwości dowodowych" - czytamy w uzasadnieniu decyzji Sądu Rejonowego w Suwałkach. Sąd na początku maja uchylił zaskarżone postanowienie i zdecydował, że prokuratura ma ponownie zająć się sprawą konkursu na "najlepszy anonim" o posłance PO, jaki w lokalnym radiu ogłaszał szef podlaskiej policji nadinspektor Daniel Kołnierowicz. Dziś poznaliśmy uzasadnienie sądu.

Ochroniarz postrzelony przed dyskoteką

Przed budynkiem dyskoteki w Bolesławcu (Dolnośląskie) grupa wyproszonych wcześniej ze środka mężczyzn wdała się w szarpaninę z ochroną. Jeden z imprezowiczów pobiegł do samochodu, wyciągnął broń i oddał kilka strzałów w kierunku budynku i ochroniarzy.

"Ojciec Święty był ojcem porozumienia między Polakami"

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku obudziła w Polakach solidarność i pragnienie wolności. Papież przyniósł wówczas ziarno porozumienia, Ojciec Święty był ojcem porozumienia między Polakami - podkreślał premier Mateusz Morawiecki, przemawiając w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Utonęło sześć osób. Tylko jednego dnia

W niedzielę w Polsce utopiło się sześć osób - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Coraz cieplejsza aura zachęca do spędzania czasu nad wodą, dlatego RCB przypomina o zasadach bezpieczeństwa.