Biedroń: po bojkotach sondaże opozycji nie rosną

- Warto uczcić tego typu rocznice - tak prezydent Słupska Robert Biedroń tłumaczył w "Tak jest" TVN24, dlaczego, gdyby nadal był posłem, wziąłby udział w Zgromadzeniu Narodowym z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Piątkowe posiedzenie zbojkotowała Platforma Obywatelska, a PSL i Nowoczesna opuściły zgromadzenie po odśpiewaniu hymnu.

"Proszę sprawdzić w podręczniku psychologii". Komisja o proteście - bez protestujących i kamer

Dzisiejsza dyskusja nie dotyczy niepełnosprawnych. Dotyczy sytuacji, która zaistniała w wyniku okupowania części pomieszczeń sejmowych - stwierdził poseł PiS Włodzimierz Bernacki, przewodniczący sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Komisja ta w piątek zajmuje się oceną przebiegu protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, który przez 40 dni trwał w Sejmie na przełomie kwietnia i maja. Przedstawiciele protestujących, którzy chcieli wziąć udział w posiedzeniu dostali zakaz wstępu do Sejmu do 27 maja 2020 roku. Na piątkową komisję nie zostali też wpuszczeni dziennikarze. Przewodniczący tłumaczył, dlaczego.

Prezydent Duda o tomahawkach. Rozmowy z Trumpem o ważnym zakupie

- Rozmawialiśmy z prezydentem Donaldem Trumpem także na temat kolejnych zakupów uzbrojenia i doposażenia naszej armii. Rozmawialiśmy o rakietach, o tomahawkach - stwierdził, wracając ze szczytu NATO, prezydent Andrzej Duda. Oznaczać to może, że pomimo długiej ciszy nie zrezygnowano z pomysłu uzbrajania polskich okrętów podwodnych w rakiety dalekiego zasięgu. Nie wiadomo jednak, czy za deklaracją Dudy idą jakieś konkrety.

"Należałoby zorganizować stypę narodową, a nie Zgromadzenie Narodowe"

Nie ma powodów do świętowania, a parlamentaryzm jest w głębokim kryzysie - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Tak tłumaczył, dlaczego klub Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów opuścił posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podobnie zachowała się Nowoczesna. Szefowa klubu tej partii Kamila Gasiuk-Pihowicz tłumaczyła, że nie chcieli "słuchać kłamstw polityków PiS".

Sąd podał termin, kiedy rozpatrzy zażalenie na areszt dla Gawłowskiego

Sąd Apelacyjny w Szczecinie 25 lipca rozpatrzy zażalenie na decyzję w sprawie warunkowego, tymczasowego aresztu dla posła Platformy Obywatelskiej, Stanisława Gawłowskiego - poinformował w piątek rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego. Poseł PO opuścił areszt w czwartek, po wpłaceniu kaucji w wysokości 500 tysięcy złotych.

Duda: nie można odmawiać zwycięskiej większości prawa do realizacji jej programu

Werdyktu wydanego przez obywateli przy urnach nie wolno kontestować - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym. Odbyło się ono w piątek na dziedzińcu Zamku Królewskiego z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu i 100-lecia odzyskania niepodległości. W posiedzeniu nie wziął udziału klub Platformy Obywatelskiej. Politycy Nowoczesnej i PSL natomiast pojawili się, a następnie wyszli.

Sąd ukarał Adamowicza za poniżenie członka Młodzieży Wszechpolskiej. "Prezydentowi to nie przystoi"

Na karę 2,5 tysiąca złotych grzywny Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał w piątek Pawła Adamowicza. W prywatnym akcie oskarżenia działacz Młodzieży Wszechpolskiej zarzucił prezydentowi Gdańska poniżenie go. Miało do tego dojść poprzez nazwanie działacza faszystą oraz naruszenie jego nietykalności cielesnej. - To ja jestem ofiarą. Będę apelował - stwierdził oskarżony.

Szef nowej KRS pytany o "czarną listę" Pawłowicz. "Jadę na mszę"

Krystyna Pawłowicz przygotowała na odbywające się w tym tygodniu posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa listę sędziów, którzy jej zdaniem "donosili na Polskę" w Brukseli oraz brali udział w protestach przeciwko wprowadzanym przez PiS zmianom w sądownictwie. O listę pytany był w piątek szef nowej KRS Leszek Mazur.

"To smutne święto niszczenia dorobku parlamentarnego"

W Warszawie odbyło się wspólne uroczyste posiedzenie klubów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, dla uczczenia 550. rocznicy polskiego parlamentaryzmu. Spotkanie obu klubów było odpowiedzią na zwołanie Zgromadzenia Narodowego na Zamku Królewskim.

Nowy pomysł PiS na Sąd Najwyższy. "Trzeba szybko zrzucić jakiegoś spadochroniarza"

Politycy chyba nie znaleźli wśród sędziów nikogo, kto chciałby przyjąć tę maskę czy szatę uzurpatora, który będzie chciał podać się za pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Wykonywane są pewne nerwowe ruchy, żeby przyspieszyć możliwość powołania kogoś, kto się nim obwieści - komentował w TVN24 propozycję PiS dotyczącą zmian w sposobie wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustita"

Segregowanie śmieci wciąż nie weszło Polakom w krew

W Wieluniu postawiono pierwsze śmieciomaty, dzięki którym mieszkańcy będą mogli dostać zniżki do kina. W Łodzi o nowych przepisach dotyczących segregacji śmieci przypominają postaci malowideł Matejki, Klimta czy Muncha. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.