Ośmioro sędziów ujawnia: poparliśmy kandydaturę Nawackiego, czworo się wycofało

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" opublikowało oświadczenia ośmiorga sędziów, którzy poparli kandydaturę Macieja Nawackiego do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jak wynika z oświadczeń, czworo z nich wycofało swoje poparcie jeszcze przed zakończeniem procedury zgłaszania kandydatów. W związku z tym Nawacki mógł nie zebrać wystarczającej liczby podpisów. Kancelaria Sejmu, mimo prawomocnego wyroku w tej sprawie, wciąż nie ujawniła list poparcia.

Loty Marka Kuchcińskiego. Siostra marszałka i politycy PiS na pokładzie

Oprócz dzieci i żony Marka Kuchcińskiego rządowym samolotem leciała także Beata Kuchcińska, siostra marszałka Sejmu - ustalił portal tvn24.pl. Według naszych informacji na listach pasażerów byli też m.in. wicepremier Piotr Gliński oraz europosłowie Joachim Brudziński i Beata Mazurek. Przypominamy artykuł z sierpnia 2019 roku.

Przewodniczący episkopatu: szacunek nie może prowadzić do akceptacji ideologii LGBT+

"Osoby przynależące do środowisk tzw. mniejszości seksualnych są naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które również chce doprowadzić do zbawienia. Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji" - przekonuje w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Wniosek o ukaranie posła za "czyn rewolucyjny"

Opolski urząd wojewódzki skierował wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Janusza Sanockiego (niezrzeszony), który w poniedziałek zniszczył barierkę na terenie urzędu. Parlamentarzyście grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dwie narady na Nowogrodzkiej i zapowiedź oświadczenia prezesa PiS

W środę wieczorem w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości zebrało się kierownictwo ugrupowania. Według nieoficjalnych informacji narada dotyczyła między innymi lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego rządowymi samolotami. Wcześniej, po południu przy Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się spotkanie sztabu wyborczego. Po wieczornej naradzie poinformowano, że w czwartek o godzinie 12.30 oświadczenie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dwie wersje wykazu lotów marszałka Karczewskiego

Na stronie internetowej Senatu opublikowano w środę po południu wykaz zagranicznych i krajowych lotów o statusie HEAD z udziałem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego od 1 stycznia 2018 roku. W tabeli podano daty lotów, ich trasę oraz cel podróży. Wskazano podróże, w których marszałkowi towarzyszyła żona. W jednym przypadku, podróży na Węgry, na pokładzie samolotu znalazło się więcej członków rodziny Karczewskiego. Wkrótce po publikacji wykaz został zdjęty ze strony głównej Senatu z informacją, że ma zostać zaktualizowany. Zmieniony pojawił się tam wieczorem.

"Macie z kłamstwem problem. Nie tylko marszałek, ale w ogóle PiS"

PiS funduje nam teraz bardzo krótką kampanię wyborczą, bo wie doskonale, że ma w zanadrzu jeszcze wiele różnych sytuacji, którą mogą za chwilę wyjść na jaw - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Urszula Augustyn (PO), odnosząc się do sprawy lotów marszałka Sejmu. - Były przeprosiny, była wpłata. Cały czas przedstawiacie sprawę w takim kontekście, jak byśmy mieli do czynienia z ewenementem na skalę światową - komentował loty Marka Kuchcińskiego Łukasz Schreiber (PiS).

"Wszystko wskazuje na to, że Platforma chce zmonopolizować wybory do Senatu"

Apeluję do Grzegorza Schetyny, żeby usiadł do stołu i zaczął z nami rozmawiać. Tak nie robi. Będzie odpowiedzialny za to, że Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory do Senatu - ocenił w "Tak jest" Robert Biedroń, mówiąc o propozycji stworzenia wspólnej listy w wyborach do izby wyższej. - My wyciągnęliśmy rękę, zaproponowaliśmy pakt senacki. Dzisiaj niestety ze strony Platformy Obywatelskiej nie ma żadnego sygnału - dodał przewodniczący Wiosny.

28 tysięcy czy 9500 złotych? Sprawdzamy, ile kosztuje godzina lotu rządową maszyną

28 tysięcy złotych - taką kwotę, mającą pokrywać "pełen koszt" około godzinnego lotu z Rzeszowa do Warszawy rządowym gulfstreamem, marszałek Sejmu Marek Kuchciński postanowił wpłacić na fundusz wspierający wojsko jako rekompensatę za lot żony. Informując o tym w poniedziałek, Kuchciński powołał się na wyliczenia Ministerstwa Obrony Narodowej. W środę MON przekazało, że koszt godziny lotu to 9,5 tysiąca złotych. To jednak nie obejmuje wszystkich wydatków. Przed lotem maszyna musi przejść między innymi weryfikację i próby, które także kosztują.

Piotrowicz: gdyby inni obywatele zwrócili się z takim problemem, marszałek by nie odmówił

Żona otrzymała lekarstwa, które mogą być tylko w stanie zamrożonym. Gdy okazało się, że pan marszałek będzie leciał tego dnia do Rzeszowa, polecieliśmy z nim - tak poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz tłumaczył, dlaczego wraz z żoną byli na pokładzie rządowego samolotu z Markiem Kuchcińskim. - Jestem przekonany, że gdyby obywatele zwrócili się z takim wyjątkowym problemem do pana marszałka, nie odmówiłby - oznajmił parlamentarzysta PiS.

Prokuratura: trwa postępowanie sprawdzające w sprawie lotów Kuchcińskiego

Trwa postępowanie sprawdzające w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego - poinformowała prokurator Mirosława Chyr z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jak wyjaśniła, weryfikowane są informacje zawarte w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, złożonym przez "osobę fizyczną".

Prezydenta nie będzie na rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej. Jego patronat został

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił udziału w objętych patronatem prezydenta obchodach 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej NSZ. "Zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami. Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę" - napisał. Choć Andrzej Duda nie pojawi się na obchodach, to jego patronat nad uroczystościami organizowanymi ku czci formacji oskarżanej o kolaborację nie został wycofany.

Wpatrzeni w telefony prawie wpadli pod tramwaj. Sprawą zajęła się policja

Kobieta z dwójką dzieci przechodzą przez przejście dla pieszych i torowisko. Wpatrzeni w telefony nie zauważają czerwonego światła i nadjeżdżającego tramwaju. Tylko dzięki szybkiej reakcji motorniczego nie doszło do tragedii. "Smartfonowych zombie" zarejestrowała kamera w tramwaju. - Badamy sytuację i prowadzimy wstępne postępowanie - mówi st. sierż. Paweł Pankau z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Opozycja żąda dymisji szefa CIS. Grzegrzółka: śledzę aktywność parlamentarzystów z uwagą

Do zgłaszanych przez opozycję żądań dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w środę doszło podobne oczekiwanie skierowane pod adresem dyrektora Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzeja Grzegrzółki. Obu stawiane są zarzuty "okłamywania opinii publicznej". Szef CIS jak dotąd bezpośrednio nie odniósł się do żądania swojej dymisji. Oświadczył, że "Sejm jest miejscem dyskusji, czasami też sporów" i że "z uwagą" śledzi działalność parlamentarzystów.

Służba Więzienna o śmierci Kwietnia: "Wstępnie był to zgon z przyczyn naturalnych"

Wstępne czynności wskazują, że zgon Brunona Kwietnia nastąpił z przyczyn naturalnych - przekazuje Służba Więzienna. Mężczyzna, skazany za przygotowywanie zamachu na Sejm, został we wtorek znaleziony martwy w celi wrocławskiego więzienia. Według obrońcy skazanego, wcześniej nie skarżył się on na żadne poważne problemy ze zdrowiem. 27 czerwca do sądu wpłynął wniosek Kwietnia o warunkowe przedterminowe zwolnienie - dowiedział się tvn24.pl.

Zawiadomienie do prokuratury po kontroli oświadczeń Sławomira Neumanna

Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło zawiadomienie do prokuratury po kontroli oświadczeń majątkowych posła Sławomira Neumanna - poinformowało biuro. "Wszystkie te rewelacje i kłamstwa zostały opisane w moim wyjaśnieniu przesłanym do CBA" - odpowiedział poseł w mediach społecznościowych.

Czarnecki broni marszałka. "Być może nie jest to kłamstwo"

Być może nie jest to kłamstwo, tylko po prostu brak dostatecznej informacji - stwierdził europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki, odnosząc się do wyjaśnień marszałka Marka Kuchcińskiego dotyczących lotu jego żony, które okazały się nieprawdziwe. - Zakładam, że mógł czegoś nie wiedzieć - dodał.