Morawiecki: Komisja Europejska zrobiła krok, który urywa dialog

Cały czas toczymy dialog w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, ale Komisja Europejska zdecydowała się na wykonanie pewnego kroku, który ten dialog do pewnego stopnia urywa - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, spór z Komisją Europejską "oparty jest na niezrozumieniu sytuacji Polski, która przechodzi transformację".

RPO chce wiedzieć, kto i dlaczego chciał przesłuchań sędziów. Pisze o efekcie mrożącym

Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał sędziowskich rzeczników dyscyplinarnych w wysłanych do nich pismach o powody wezwania na przesłuchania w ostatnich dniach pięciorga sędziów, a także o podmiot, który zainicjował czynności w sprawie. Wskazuje, że przesłuchania mogą prowadzić do wywołania tak zwanego efektu mrożącego, polegającego na "zniechęceniu tych oraz innych sędziów do udziału w przyszłości w debacie publicznej na temat reform ustawodawczych dotykających sądownictwa".

"Miało być super, jest jako tako". Politycy o realizacji obietnicy Andrzeja Dudy

Wraca sprawa obietnic, jakie w kampanii wyborczej składał frankowiczom Andrzej Duda, wówczas jeszcze kandydat na prezydenta. - Nie będę udawał Greka ani koloryzował, ani mówił na okrągło - mówił poseł Tadeusz Cymański, odnosząc się do słów Dudy z 2015 roku. - Miało być super, a jest jako tako, ale będzie lepiej - ocenił polityk klubu PiS. Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej przypomniała, że "grupa frankowiczów była jedną z głównych grup, do której była kierowana w 2015 roku kampania Prawa i Sprawiedliwości".

"Cały wymiar sprawiedliwości chciał tego". Gersdorf o skardze na Polskę

Komisja Europejska zdecydowała w poniedziałek o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z uwagi na pogwałcenie zasady niezawisłości sędziowskiej. Skomentowała to we wtorek I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Jak podkreśliła, "cały wymiar sprawiedliwości w Polsce chciał tego, żeby to zbadać". Pytana, czy Komisja Europejska może wstrzymać przeprowadzane w naszym kraju zmiany, Gersdorf odpowiedziała, że to "zależy od rządzących".

Szef nowej KRS: nie kwestionowałbym decyzji, gdyby moja kadencja została przerwana

W poniedziałkowym wydaniu "Kropki nad i" sędzia Leszek Mazur, przewodniczący nowej KRS dyskutował o przerwaniu zapisanej w konstytucji sześcioletniej kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Pytany, czy władza może również zmienić jego czteroletnią kadencję, odparł: - Ja nie kwestionowałbym takiej sytuacji. Gdyby moja kadencja została przecięta tym limitem 65 lat, to bym uznał, że nie spełniam już warunków do dalszego pełnienia swojej funkcji.

"Kolejny argument dla unijnych dyplomatów, że w Polsce dzieje się coś bardzo złego"

Unijni dyplomaci dali bardzo wiele szans Polsce na to, żeby zawrócić z drogi maszerowania ku autokratyzmowi. Stracili cierpliwość - ocenił w TVN24 sędzia Waldemar Żurek, były rzecznik KRS. Odniósł się do decyzji Komisji Europejskiej o zaskarżeniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości UE. Dodał, że jeżeli polski rząd "nie będzie się liczył" z rozstrzygnięciem TSUE, da "kolejny argument, że w Polsce dzieje się coś bardzo złego".

"Jest kurs polityczny obliczony na uderzenie w polski rząd"

My, jako Prawo i Sprawiedliwość, jesteśmy tymi, którzy bronią europejskiego projektu przed tymi, którzy chcą go zniszczyć - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Komentując decyzję Komisji Europejskiej o zaskarżeniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, stwierdził, że jest to "zemsta za to, że Polska nie podporządkowuje się jednolitemu frontowi w Europie".

Morawiecki ma dzielić miliardy na drogi. "To nie gwarantuje sprawiedliwego rozdziału"

Nawet jeśli za Platformy drogi budowano, to drogo - PiS zmienia retorykę i zapowiada zmiany. Żeby było taniej i skuteczniej, rząd powoła Fundusz Dróg Samorządowych. Które gminy i powiaty dostaną wparcie, zdecydują najpierw wojewodowie, potem ministerstwo infrastruktury, a zdanie ostateczne będzie miał premier. - Ta ustawa nie gwarantuje sprawiedliwego rozdziału tych środków. To jest absurd - krytykuje to rozwiązanie Cezary Grabarczyk, były minister infrastruktury. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Nie wszędzie będzie można zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość

Wiadomo już na pewno, czyje nazwiska zobaczymy na kartach do głosowania w wyborach samorządowych. Zaskakuje, że nie wszędzie będzie można zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość, natomiast w każdym województwie pojawią się listy komitetu, którego w krajowej polityce próżno szukać. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.