"Strona rządowa poczuła, jakby zderzyła się ze ścianą. I to wywołało szok"

Tam jest tyle dziwnych instytucji, słów użytych, że to musiał robić ktoś, kto kompletnie nie ma pojęcia o wymiarze sprawiedliwości. Albo ktoś, kto ma pojęcie i chce skompromitować całą tę reformę - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. W ten sposób ocenił zgłoszony przez posłów PiS projekt - zwany ustawą represyjną - zakładający nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.

"Proszę pozwolić wyjaśnić, czemu nie wie pan, o czym mówi". Ekspert odpowiada Kalecie

Prawo francuskie nie może usprawiedliwiać oczywistych naruszeń podstawowych wymogów niezawisłości sędziowskiej - napisał Laurent Pech, profesor prawa na Uniwersytecie Middlesex w Londynie. Odniósł się do wpisu wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety, który - broniąc projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych autorstwa posłów PiS - przekonywał, że "to skopiowanie przepisów obowiązujących we Francji". Na komentarze eksperta odpowiedział Kaleta, co wywołało dalszą dyskusję.

Tusk: oni nie ukrywają, że chodzi o zmuszenie sędziów do milczenia

Warto, żeby wreszcie dotarło to do każdego Polaka, że jeśli uda się PiS-owi politycznie podporządkować sądy, to będzie to atak na niezależność każdego Polaka, każdego obywatela - powiedział w sobotę w Warszawie szef Europejskiej Partii Ludowej, były premier i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Odniósł się do zgłoszonego przez posłów z klubu PiS projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.

Remontowali restaurację, odkryli schron

Znajdujący się na poznańskim Chwaliszewie schron z okresu zimnej wojny można było zwiedzać w sobotę po raz pierwszy od lat. - Odkryto go zupełnym przypadkiem, przewiercając się w restauracji przez podłogę - mówi Monika Warchalewska z Projektu Miś.

Kosiniak-Kamysz chce debaty, Czarzasty cieszy się z "poważnego kontrkandydata"

Dobrze, że prawybory wyłoniły wreszcie kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta - powiedział w sobotę prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydat tej partii na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Wezwał do debaty kandydatkę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską. Sobotnią decyzję Platformy oceniali także liderzy innych ugrupowań politycznych.

"Włodku, przyjacielu, zrobiliśmy to". SLD i Wiosna łączą się, jest nazwa nowej partii

Przyjęty został statut, który dzieli władze między Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosnę na poziomie kraju i województw. Będzie dwóch przewodniczących, dwie przewodniczące, albo przewodnicząca i przewodniczący - powiedział w sobotę lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Nowa partia, powstania z połączenia obu ugrupowań, ma przyjąć nazwę Nowa Lewica - zapowiedział przewodniczący Wiosny Robert Biedroń.

"Próba wykluczenia Polski ze wspólnot europejskich i kręgu cywilizacji Zachodu"

Zaproponowane przez posłów PiS rozwiązania są niezgodne z konstytucją, prawem europejskim, zasadami państwa prawa, w szczególności z zasadą trójpodziału władzy - głosi uchwała, przyjęta przez aklamację w sobotę, podczas konwencji krajowej Platformy Obywatelskiej. Partia ta wzywa Prawo i Sprawiedliwość do natychmiastowego zaprzestania prac nad projektem ustawy zwanej represyjną lub kagańcową wobec sędziów.

Udawany atak terrorystyczny w szkole. Posadę straciła dyrektorka, a teraz też komendant policji

Komendant policji w Barczewie został odwołany ze stanowiska - poinformował mł. asp. Tomasz Markowski z olsztyńskiej policji. To konsekwencja udawanego ataku terrorystycznego przeprowadzonego w szkole podstawowej. Nie wszyscy uczniowie wiedzieli, że to jedynie ćwiczenia i część z nich wpadła w panikę. Policja początkowo twierdziła, że o ćwiczeniach nie wiedziała. Jak się później okazało, pismo od dyrekcji w tej sprawie trafiło do jednostki kilka dni przed planowaną akcją.

Więźniowie pozwali gminę za smog na spacerniaku

Do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich wpłynęły trzy dość nietypowe sprawy. Osadzeni z tamtejszego Zakładu Karnego nr 1 skarżą się na jakość powietrza, którym oddychają podczas wyjść na spacerniak i domagają się odszkodowania od gminy.

Kaczyński dla PAP. O Banasiu i projekcie PiS w sprawie zmian w sądownictwie

Projektem noweli w sprawie ustroju sądów chcemy powstrzymać "wysadzenie w powietrze" wymiaru sprawiedliwości, bo to, co zaczęło się dziać w ostatnich tygodniach, to już właściwie jest anarchia - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP. Szef partii rządzącej podkreślił również, że nadal liczy na "zdrowy rozsądek" prezesa NIK Mariana Banasia, który - jak dotąd - nie złożył rezygnacji z pełnionej funkcji.

Wybuch w Szczyrku. "Przewiert był głęboki. Na takich głębokościach nie spotyka się rury gazowej"

Gdy w Szczyrku kładli gazociąg, nie było jeszcze Leszczynowej, ani wielu ulic i domów. Teren jest tam pochyły i potem był nasypywany. 4 grudnia wybuch gazu zniszczył dom pod numerem 6, grzebiąc ośmioro mieszkańców. Tego dnia odbywały się tam roboty ziemne. - Nie ma takiej głębokości, na której nie można spotkać rury z gazem - powiedział Artur Michniewicz, rzecznik Polskiej Spółki Gazownictwa. - Wykonawca z Leszczynowej dostał od nas zalecenia, by kopać ręcznie pod nadzorem pracownika naszej spółki. Nie zastosował się do tego.

"Przywódcom partii rządzącej marzy się system PRL-owski"

Działacze opozycji demokratycznej w PRL przedstawili oświadczenie, w którym skrytykowali działania PiS. "Prawo i Sprawiedliwość zwalcza te wartości i zasady, które stały u podstaw powstania Solidarności i budowy państwa wolnego i demokratycznego" – napisali w piątek wieczorem.

"Co zrobi pan Kanthak, wezwie niemieckiego sędziego przed sędziego Schaba?"

Rozumiem, że dziesięć tysięcy sędziów w Polsce, żeby nie mieć postępowania dyscyplinarnego w każdej ze spraw, którą rozpatrują, będą musieli zadać pytanie do Trybunału Konstytucyjnego o to, czy mogą stosować prawo unijne - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do projektu klubu PiS w sprawie zmian w sądownictwie. - Od sędziego oczekujemy tego, że będzie bronił wartości - podkreślił z kolei profesor Krystian Markiewicz, prezes prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia".

Bodnar: projekt PiS to próba odwrócenia uwagi od tego, co jest najważniejsze

Chodzi o to, żeby stworzyć przestrzeń, aby sędziowie nie mieli odwagi sięgnąć po jakąkolwiek próbę własnego interpretowania konstytucji i prawa europejskiego - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który w "Faktach po Faktach" komentował projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym złożony przez klub PiS. Według niego to jest "coś, co stoi w absolutnej sprzeczności zarówno z konstytucją, jak i prawem europejskim" oraz "próba odwrócenia uwagi od tego, co jest najważniejsze".

Prezydencki minister: nie pisałem tego projektu ustawy, nie jestem jego autorem

Nie chcę bronić poszczególnych przepisów, bo uważam, że trzeba nad nimi pracować - w taki sposób zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha odniósł się w "Tak jest" w TVN24 do projektu złożonego przez klub PiS, przewidującego zmiany w sądownictwie. Zapewnił, że nie jest współautorem poprawek przewidzianych w tym projekcie. - Natomiast prawdą jest, że pewne elementy tej ustawy, pewne kierunki, jeżeli chodzi zmiany prawa, były w jakimś sensie ogólnym przedstawiane i są aprobowane - dodał.

Premier pytał o powoływanie sędziów w PRL i przez KRS. "To dwa zupełnie różne systemy"

Nie widzę dużo sensu w porównywaniu obecnej sytuacji powoływania sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa a tych powoływanych w czasach PRL, głównie dlatego, że to są dwa zupełnie różne systemy państwa - w taki sposób Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka odniosła się do słów Mateusza Morawieckiego. Premier mówił, że jest ciekaw, który organ według TSUE - Rada Państwa PRL czy obecna KRS - jest "bardziej właściwy" do powoływania sędziów. - Nie możemy tej dyskusji sprowadzać do takiego absurdu - dodała.

Ministerstwo zabiera głos w sprawie projektu PiS

"Przedstawiony przez posłów projekt zmian w ustroju sądów jest odpowiedzią na coraz częstsze sytuacje poddające w wątpliwość apolityczność sędziów w Polsce. Odnosi się również do budzącego zaniepokojenie postępowania tych sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów" - zaznaczył resort sprawiedliwości w wydanym w piątek stanowisku. Dodał, że złożony przez PiS projekt "w żadnym przypadku nie ogranicza niezawisłości sędziów". "Pozwoli on utrwalić konstytucyjny standard apolityczności sędziów" - czytamy.