Czy demokracja ma przyszłość? "Arena Idei" w niedzielę w TVN24

Czy demokracja wchodzi w kryzys? Czy przetrwa w warunkach narzucanych przez populizm? Między innymi na te pytania spróbują odpowiedzieć goście "Areny Idei" podczas debaty zorganizowanej w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Transmisja w najbliższą niedzielę o godzinie 19.20 w TVN24.

Prezydent Duda: od 11 listopada do USA bez wiz

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że do Stanów Zjednoczonych bez wiz będzie można podróżować już od 11 listopada. Po południu Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA oficjalnie ogłosił decyzję "o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego".

"Rano miałem z nimi lekcję". Technikum samochodowe w żałobie po trzech uczniach

- To byli dobrzy uczniowie. Myślący o życiu, o przyszłości. Wszyscy mieli prawo jazdy. Byli kolektywem. Wracali do domu jednym samochodem - mówi dyrektor technikum samochodowego, który w poniedziałek stracił trzech uczniów. Zginęli w wypadku na drodze powiatowej. To droga pełna zakrętów i wzniesień. Ale przed ósmą rano i po piętnastej nie ma na niej korków.

"Przed Tuskiem jeszcze jest możliwość startu"

Bardzo chętnie widziałbym Donalda Tuska na stanowisku prezydenta, ale w tej kampanii byłby bardzo brutalnie atakowany, przede wszystkim za prawdziwe i wydumane grzechy ośmiu lat jego kadencji - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 senator elekt Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski. Skomentował decyzję byłego polskiego premiera o niekandydowaniu w zbliżających się wyborach prezydenckich. Jak przyznał jednak, "przed Tuskiem jeszcze jest możliwość startu".

Zajęcia z granatami i karabinami w przedszkolu. Oburzony rodzic, dyrekcja uspokaja

Lekcja patriotyzmu dla przedszkolaków, czyli atrapy granatów i pistoletów maszynowych w rękach kilkulatków w Bielsku-Białej. Pokaz członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej nie spotkał się uznaniem wszystkich rodziców, a także psychologa. Dyrekcja przedszkola tłumaczy, że spotkanie zorganizowała właśnie na prośbę rodziców. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Piotrowicz "wrażliwy", Pawłowicz "bezpartyjna". Sprawdzamy uzasadnienia wniosków PiS

Wnioski PiS o powołanie Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Elżbiety Chojny-Duch w skład Trybunału Konstytucyjnego otrzymały numery druków sejmowych. W uzasadnieniu dotyczącym Piotrowicza napisano, że "nigdy jako praktykujący katolik nie utożsamiał się z ustrojem totalitarnym" i dodano, że "jako człowiek wrażliwy zawsze angażował się na rzecz pomocy ludziom biednym, bezdomnym i potrzebującym". Pawłowicz - jak czytamy w uzasadnieniu - "nie była i nie jest członkiem żadnej partii politycznej".

"Mamy kandydatkę, która otrzymała największe poparcie społeczne w kraju"

W sytuacji, kiedy Donald Tusk nie startuje na prezydenta, Małgorzata Kidawa-Błońska wydaje się naturalną kandydatką po wyniku, jaki otrzymała w wyborach do Sejmu w Warszawie - powiedział we wtorek Borys Budka, wiceszef Platformy Obywatelskiej. - Mamy kandydatkę, która otrzymała największe poparcie społeczne w kraju - dodał.

"Prawo i Sprawiedliwość pozbawia złudzeń nawet tych, którzy chcieliby te złudzenia trochę mieć"

Były oczywiście mianowania, które miały podtekst polityczny, ale nigdy dotychczas nie mianowano politycznych harcowników - powiedział w "Kropce nad i" ekonomista, profesor Ryszard Bugaj. Odniósł się do kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego wskazanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Szef Centrum Analiz Strategicznych w kancelarii premiera profesor Waldemar Paruch przekonywał natomiast, że "wybory do takich instytucji, jak Trybunał Stanu i Trybunał Konstytucyjny, to zawsze wybory polityczne, one zawsze będą stronnicze".

"Prawo i Sprawiedliwość pozbawia złudzeń nawet tych, którzy chcieliby te złudzenia trochę mieć"

Były oczywiście mianowania, które miały podtekst polityczny, ale nigdy dotychczas nie mianowano politycznych harcowników - powiedział w "Kropce nad i" ekonomista, profesor Ryszard Bugaj. Odniósł się do kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego wskazanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Szef Centrum Analiz Strategicznych w kancelarii premiera profesor Waldemar Paruch przekonywał natomiast, że "wybory do takich instytucji, jak Trybunał Stanu i Trybunał Konstytucyjny, to zawsze wybory polityczne, one zawsze będą stronnicze".

"Utopijne było myślenie, że Donald Tusk wróci i zbawi opozycję"

To nie jest takie proste po prostu przyjechać tu na białym koniu i wygrać wybory, więc myślę, że to jest decyzja racjonalna - powiedziała w "Tak jest" nowo wybrana posłanka Lewicy Razem Magdalena Biejat o decyzji Donalda Tuska, który nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich. Jego oświadczenie komentowali także inni politycy. Krzysztof Sobolewski z PiS ocenił, że Tusk "przestraszył się". Zdaniem Tomasza Siemoniaka (PO) "bardzo możliwe, że teraz wydarzenia przyspieszą".

"Ta kandydatura pokazuje prawdziwe oblicze PiS-u"

Antoni Macierewicz jest jednym z najstarszych posłów w Sejmie, osobą, która ma piękną kartę historyczną, osobą doświadczoną, wieloletnim parlamentarzystą - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł elekt Jan Kanthak (Solidarna Polska) o nowym marszałku seniorze. - Nie od dziś wiemy, że Andrzej Duda nie jest samodzielnym politykiem, jest pionkiem w rękach Jarosława Kaczyńskiego. Możliwe, że po prostu został zmuszony do zaprezentowania tej kontrowersyjnej kandydatury - oceniła z kolei posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO).

Tusk: nie będę kandydował na prezydenta

Po głębokim namyśle podjąłem decyzję, że nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich - poinformował we wtorek Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Polski.

Protest PSL "uznany za niezasadny". Wniosek Koalicji Obywatelskiej odrzucony

Sąd Najwyższy uznał za niezasadny protest wyborczy złożony przez PSL dotyczący okręgu nr 59 w wyborach do Senatu - przekazał we wtorek zespół prasowy Sądu Najwyższego. Chodziło o zgłoszenie przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata w miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego. Sąd Najwyższy odrzucił również wniosek Koalicji Obywatelskiej o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego z rozpatrywania protestów wyborczych.

"Sejm działał w warunkach błędu". Politycy o tym, czy można odwołać Banasia

Gdyby Prawo i Sprawiedliwość postąpiło zgodnie z rekomendacją i cała izba przychyliła się do tej interpretacji, to byłoby rozwiązanie problemu - ocenił senator elekt Kazimierz Michał Ujazdowski (Koalicja Obywatelska). Odniósł się do publikacji "Rzeczpospolitej", która powołując się na prawników, napisała, że usunięcie obecnego prezesa NIK Mariana Banasia z urzędu jest możliwe, bo pierwszy etap jego wyboru na stanowisko był wadliwy prawnie z jego winy. - Nie wydaje mi się, żeby taka możliwość była - skomentował wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.