Sejm uczcił pamięć ofiar stanu wojennego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd ofiarom stanu wojennego i tym wszystkim, którzy stawili opór komunistycznej dyktaturze - głosi tekst uchwały przyjętej w środę w Sejmie przez aklamację. Posłowie uczcili pamięć ofiar w przeddzień 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

"Skandaliczne, podłe, oburzające słowa polityków PiS"

- Wypowiedzi niegodne są niegodne i po prostu pan senator powinien z tym żyć - ocenił w "Kropce nad i" poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi słowa senatora Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Biereckiego na temat pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Z kolei Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej mówiąc o wypowiedziach Biereckiego i Zbigniewa Ziobry na temat pobicia Kwaśniaka, oświadczył, że to "skandaliczne, podłe, oburzające słowa".

"Ziobro to mina podłożona pod Prawo i Sprawiedliwość"

- Nie wiem, czy to było tak palnięte zarówno w wypadku Zbigniewa Ziobro jak i Grzegorza Biereckiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były marszałek Sejmu Marek Borowski, odnosząc się do słów obu polityków w sprawie pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Zdaniem Borowskiego, gdy ktoś nie zna całej sprawy, może interpretować te słowa w ten sposób, że Kwaśniak "był członkiem mafii". - Obydwaj autorzy tych słów powinni pomyśleć chwilę, zanim coś powiedzą - ocenił profesor Ryszard Bugaj.

Sędzia Tuleya ma wyjaśnić "możliwy eksces orzeczniczy"

Sędzia Igor Tuleya został wezwany przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych do złożenia wyjaśnień w związku ze zwróceniem się przez Sąd Okręgowy w Warszawie, w którym orzeka Tuleya, do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem rzecznika, doszło do tego "wbrew warunkom zapisanym w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej".

Dera: wypowiedź senatora Biereckiego niezręczna

Te słowa nie powinny paść - ocenił w "Tak jest" prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do słów senatora Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Biereckiego na temat pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Jak podkreślał Dera, "nie nam (...) osądzać, jaki były motywy" pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego. Dera odniósł się także do aresztowania Kwaśniaka przez CBA.

Rząd Morawieckiego z wotum zaufania

Sejm wyraził wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. W głosowaniu w środowe popołudnie gabinet premiera poparło 231 posłów, 181 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

"Kabaret", "kinderbal". Opozycja o wystąpieniu Morawieckiego

To jest polityczny kabaret, próba pokazania wirtualnej rzeczywistości. Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego było pełne kłamstw i pomówień - ocenił w środę lider PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że przekaz szefa rządu skierowany był głównie do działaczy PiS. Zdaniem szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer, wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego to "kinderbal na trzecie urodziny rządu, który nie ma już żadnego pomysłu na rządzenie i nie myśli realnie o Polakach".

Dwa samochody, jeden kluczyk. Dziwna sprawa zaginionej pralki

Policjanci z Olsztyna mieli do czynienia z dziwną sprawą zaginięcia pralki. Pewna para kupiła nowy sprzęt i zapakowała go do bagażnika. Okazało się, że nie swojego auta. Właściciel tego samochodu, niczego nieświadomy, odjechał następnie z cudzą własnością. Zaczęły się telefony.

"Polityka": śledztwo w sprawie byłych urzędników KNF ruszyło, gdy nadzór nad sprawą przejął Ziobro

Śledztwo, w którym Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłych urzędników Komisji Nadzoru Finansowego zostało wszczęte na wniosek byłego posła Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Wiplera - ustalił tygodnik "Polityka". Początkowo prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa, a śledztwo ruszyło dopiero po tym, jak nadzór nad nią przejął Zbigniew Ziobro - czytamy.

Komisja Europejska: dialog w sprawie praworządności w Polsce musi być kontynuowany

Podczas wysłuchania Polski w Radzie Unii Europejskiej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, iż nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to dobry kierunek, ale pozostały inne wątpliwość Komisji dotyczące praworządności w Polsce i w tej sprawie musi być kontynuowany dialog - przekazał w środę rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

80 schorowanych osób i tylko jedna opiekunka

Ponad 80 starszymi i schorowanymi osobami w nocy zajmowała się tylko jedna opiekunka. Tak wyglądała organizacja pracy w jednym z łódzkich Domów Pomocy Społecznej podczas niezapowiedzianej kontroli. Po stwierdzeniu nieprawidłowości, magistrat zapowiedział kontrolę we wszystkich tego typu placówkach.

Nie żyje Jerzy Wartak, uczestnik strajku w kopalni Wujek

Zmarł uczestnik krwawo stłumionego strajku w kopalni Wujek w 1981 roku i wieloletni działacz Solidarności Jerzy Wartak – poinformował we wtorek Krzysztof Pluszczyk ze Społecznego Komitetu Pamięci Górników Kopalni Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku.

Terlecki: możliwe "techniczne" zmiany w Kodeksie wyborczym

Nie przewidujemy żadnych większych zmian w Kodeksie wyborczym, raczej będą to zmiany o charakterze technicznym - zapowiedział we wtorek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (Prawo i Sprawiedliwość). Dodał, że zmiany, które sprawdziły się w wyborach samorządowych, PiS będzie chciało też zastosować w wyborach parlamentarnych.