Jednego dnia dwa razy ukradł ten sam samochód

Najpierw czarny jaguar zniknął sprzed domu właścicielki. Ku jej radości, policja odnalazła auto jeszcze tego samego dnia. Ale radość nie trwała długo. Kiedy kobieta szukała lawety, złodziej ponownie włamał się do samochodu i odjechał.

"Pytanie o uczciwość jednego z najważniejszych urzędników w Polsce"

To jest jeden z reportaży, w którym przyświecający nam interes publiczny jest najbardziej doniosły, ponieważ bohaterem jest osoba znajdująca się, moim zdaniem, w pierwszej piątce osób publicznych w Polsce - podkreślał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 redaktor naczelny "Superwizjera" Jarosław Jabrzyk. Odniósł się w ten sposób do reportażu Bertolda Kittela, dotyczącego między innymi kontrowersji wokół oświadczenia majątkowego obecnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.

"Jeżeli prezes zadzwoni, to Banaś poda się do dymisji"

Marian Banaś powinien podać się do dymisji. Prezes NIK powinien być poza wszelkimi podejrzeniami - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak. - Ta sprawa ma ogromny kaliber. Sądzę, że jeżeli prezes zadzwoni, to on do dymisji się poda - ocenił. - Wokół prezesa nie ma już żadnych niezależnych osób. Marian Banaś wszystko zawdzięcza prezesowi - dodał Siemoniak.

Szybkie spotkanie Dudy i Trumpa. Szereg tematów do omówienia i "sondowanie" Polski

Prezydent Andrzej Duda spotka się w Nowym Jorku z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Strona polska liczy, że zostanie wówczas podpisana deklaracja dotycząca zwiększonej obecności wojskowej USA w Polsce. Poniedziałkowe spotkanie ma potrwać pół godziny, a wśród omawianych tematów mają pojawić się również kwestie energetyczne i dotyczące zniesienia wiz dla Polaków. Reporter "Faktów" TVN mówił, że Trump może także "sondować" polskiego prezydenta w sprawie udziału w ewentualnej koalicji międzynarodowej przeciwko Iranowi.

Szewach Weiss laureatem Nagrody Pokoju

Profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, odebrał w niedzielę Nagrodę Pokoju. - Sprawa pokoju zawsze była jednym z najważniejszych tematów i częścią mojej misji polityki w Izraelu i również w Polsce - powiedział laureat podczas uroczystości w Łodzi.

Prezydent: spodziewamy się już niedługo objęcia Polski ruchem bezwizowym

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę z amerykańską Polonią w New Britain. W swoim przemówieniu wyraził przekonanie, że Polska zostanie wkrótce objęta programem ruchu bezwizowego. - To jest także wynik tego, że Polsce poprawiła się sytuacja, że ludziom żyje się coraz zamożniej, że dzisiaj już nie trzeba szukać swojej przyszłości w Stanach Zjednoczonych, osiedlać się tu za chlebem - przekonywał prezydent.

"To jest objaw zgnilizny władzy, trzeba przewietrzyć całą tę władzę"

Marian Banaś nigdy nie powinien zostać prezesem Najwyższej Izby Kontroli, skoro CBA badało jego oświadczenie majątkowe - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. - Dzisiaj należałoby jak najszybciej doprowadzić do jego dymisji. To jest w interesie przede wszystkim PiS-u - dodał. Marcin Ociepa z Porozumienia (Zjednoczona Prawica) zadeklarował, że wierzy, iż jeśli zarzuty by się potwierdziły, to Banaś sam wyciągnie wnioski. - Ja oczekuję na pewno od organów ścigania, że tą kwestią się zajmą i ją wyjaśnią - zaznaczył.

Wójt Żelazkowa zatrzymany podczas Marszu Równości w Kaliszu. Szarpał się z policją

Tłum z tęczowymi flagami i transparentami z hasłem: "Nie dla homofobii" przeszedł przez Kalisz. To pierwszy Marsz Równości, który zorganizowano w tym mieście. Podczas marszu policja zatrzymała wójta Żelazkowa Sylwiusza J. Mając prawie dwa promile alkoholu we krwi, szarpał się z funkcjonariuszami. Na J. ciążą już zarzuty znęcania się nad rodziną i znieważenia funkcjonariuszy publicznych.

Prezydencka para w USA. Błaszczak: zakładam, że deklaracja zostanie w poniedziałek podpisana

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego przyleciał do Stanów Zjednoczonych. W niedzielę do USA udał się też szef MON Mariusz Błaszczak. Przed odlotem powiedział dziennikarzom, że jego podróż do USA jest związana ze spodziewanym podpisaniem przez prezydentów Polski i USA deklaracji dotyczącej zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Kaczyński: przy całym szacunku dla pani Kidawy-Błońskiej, to Beatą Szydło ona nie jest

13 października społeczeństwo odpowie na pytanie, czy wspólnie będziemy realizowali plan Prawa i Sprawiedliwości, czy też pójdziemy w drugą stronę. To znaczy do tyłu - mówił w niedzielę na konwencji swej partii w Nowym Sączu prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Ci, którzy są naszymi konkurentami, niezależnie od tego, co mówią, co obiecują, po prostu nie mogą i nie potrafią kontynuować naszego planu. Nie mogą, bo nie umieją, bo na to trzeba mieć kwalifikacje - ocenił.

Sasin: wierzę w zapewnienia Banasia, że jest w tej sprawie całkowicie w porządku

Poczekajmy, niech sąd tę sprawę rozpatrzy i wyda wyrok - tak wicepremier Jacek Sasin odpowiedział na pytania dotyczące reportażu "Superwizjera" TVN osnutego wokół badanych przez CBA oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zapewnił, że wierzy w zapewnienia Banasia, iż "jest w tej sprawie całkowicie w porządku". Inni politycy Zjednoczonej Prawicy w niedzielę odpowiadali podobnie lub unikali odpowiedzi.

"Obraz jest tak dramatyczny dla Banasia, że jedyną szansą jest podanie się do dymisji"

Grzegorz Schetyna wezwał podczas niedzielnej konwencji Koalicji Obywatelskiej w Jeleniej Górze do dymisji prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia w związku z reportażem "Superwizjera" TVN, który próbował dotrzeć do odpowiedzi na pytania dotyczące oświadczeń majątkowych jednego z najważniejszych urzędników w państwie. Dymisji Banasia oczekuje też lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Polskie władze są na wojnie z kulturą"

- Na tym festiwalu zobaczyliśmy, że mamy do czynienia z władzą, która nie lubi kultury, albo która uważa, że kulturę może dekretować - oceniła w rozmowie z TVN24 Agnieszka Holland, która podczas 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała Złote Lwy za film "Obywatel Jones". Reżyserka odczytała komunikat Kultury Niepodległej - ruchu artystów i ludzi kultury - w którym stwierdzono, że "polskie władze są na wojnie z kulturą". - Na 19 filmów, które sami wytypowaliście do Konkursu Głównego, 18 dostało dofinansowanie w ramach mecenatu państwa. Tak więc wygląda ta cenzura w Polsce - skomentował te słowa wiceminister kultury Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości.

"Nie potraficie zabezpieczyć państwa przed sprawami, które ocierają się o przestępstwo"

- W cywilizowanym państwie oświadczenie osoby sprawującej tak wysokie stanowiska powinno być sprawdzone - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji wokół oświadczenia majątkowego obecnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli, które ujawniono w reportażu "Superwizjera". Przedstawiciel kancelarii prezydenta Andrzej Dera zapewniał, że Banaś to "bardzo uczciwy i porządny człowiek". - Nie potraficie zabezpieczyć państwa przed sprawami, które ocierają się o przestępstwo - mówiła do przedstawicieli obozu rządowego Katarzyna Lubnauer z klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska.

"Obywatele zaczną weryfikować zobowiązania wobec państwa"

- Doszło do sytuacji, w której wybraliśmy urzędnika, który jest najwyższym urzędnikiem kontrolującym państwo, jego instytucje, samorządy, a on sam był w trakcie kontroli, która nie została zakończona - mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Róża Rzeplińska, szefowa serwisu "Mam prawo wiedzieć". Odniosła się w ten sposób do kontrowersji wokół oświadczenia majątkowego obecnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, które ujawniono w "Superwizjerze" TVN. - Obywatele zaczną weryfikować swoje zobowiązania wobec państwa, bo władza to robi - dodała.

Autor reportażu "Superwizjera": prezes NIK nie zaprzeczył, że gangster z recepcji do niego zadzwonił

- Trudno o bardziej ewidentne przyznanie się do tego, że ci panowie tam funkcjonowali - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Bertold Kittel, autor materiału "Superwizjera" TVN, w którym wskazuje na możliwe powiązania prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia z krakowskimi przestępcami. Odniósł się w ten sposób do faktu, że z budynku kamienicy, w której funkcjonowały pokoje na godziny, zniknęły wszystkie informacje i tabliczki o prowadzonej działalności.

"To nie jest uczciwe, przejrzyste państwo. To zadziwiające, co oglądamy"

To nie jest fikcja, to się dzieje naprawdę i dotyczy instytucji, która w systemie państwa polskiego, w systemie przeciwdziałania korupcji, jest instytucją być może najważniejszą - ocenił w studiu "Superwizjera" dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych. W ten sposób skomentował reportaż Bertolda Kittela "Pancerny Marian i pokoje na godziny", o nowym prezesie Naczelnej Izby Kontroli. W przypadku najważniejszych urzędników w państwie "ciężar wykazania, że jest się poza wszelkimi zarzutami spoczywa na samym kandydacie i osobach, które wspierają go politycznie" - podkreśliła Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego.

Kuria zwolniła niezamężne kobiety. Oświadczenie archidiecezji i komentarz byłej szefowej

Po niespodziewanym rozwiązaniu biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej, kuria tłumaczy, że zakończyła współpracę tylko z koordynatorką biura, Joanną Adamik, i jej dwiema współpracowniczkami, które - jak podkreślają duchowni - są osobami "niezamężnymi". "Czy mamy rozumieć, że wierzące, praktykujące samotne matki, także adopcyjne, nie mają miejsca w Kościele katolickim i nie mogą mu służyć?" - pyta Adamik, która odniosła się do oświadczenia kurii w mediach społecznościowych.

"Opozycja całkowicie poddała się, jeśli chodzi o elektorat przeciwny"

Koalicja Obywatelska i Lewica walczą o bardzo podobny elektorat, choć opozycja powinna przede wszystkim zachęcić nowych wyborców. Nie powinno być wroga na opozycji - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 socjolożka Agata Szczęśniak. Zdaniem Pawła Maranowskiego, "opozycja poddała się, jeśli chodzi o elektorat przeciwny". - Opozycja z jednej strony musi dbać o swój elektorat i kierować wobec niego jakieś propozycje, a z drugiej strony próbować przyciągnąć tę część elektoratu, która jest dosyć umiarkowana, ale nadal głosuje na Prawo i Sprawiedliwości - mówił.

Kim jest "pancerny Marian"?

"Pancerny Marian" lub "żelazny Marian" - tak o wywodzącym się z Podhala 64-letnim prezesie Najwyższej Izby Kontroli Marianie Banasiu mówią jego polityczni znajomi. Przydomek zawdzięcza sportowej pasji, jaką jest karate, a także przeszłości w czasach PRL - dwuletniej odsiadce za działalność w Solidarności.