"Znałem Go z widzenia. Jestem wstrząśnięty". Prezydent pożegnał Polaka, ofiarę zamachowca

Polak, który został postrzelony przez zamachowca w Strasburgu, zmarł w niedzielę wieczorem. "Znałem Go z widzenia. Jestem wstrząśnięty. Nie zdawałem sobie sprawy, że to właśnie On został śmiertelnie ranny chroniąc innych ludzi" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Kondolencje złożyli również przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, gdzie pracował zmarły. Według relacji świadków, na które powołuje się "Gazeta Wyborcza", Polak z kilkoma znajomymi miał nie dopuścić, by uzbrojony zamachowiec wszedł do jednego z klubów. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu specjalnej renty rodzinie Polaka.

Zmarł Polak ranny w zamachu w Strasburgu

Nie żyje 36-letni Polak ranny podczas wtorkowego ataku terrorystycznego w Strasburgu. Jest piątą ofiarą śmiertelną zamachu. Jego śmierć potwierdziła w niedzielę wieczorem prokuratura w Paryżu, nie podając żadnych szczegółów.

Opozycjonista z okresu PRL: to, co robi ten rząd, przypomina propagandę Gierka

W 37. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek Zbigniew Bujak i Zbigniew Janas, działacze opozycji z okresu PRL wspominali w "Faktach po Faktach" tamte wydarzenia. - Straszliwie to przeżywaliśmy. Byliśmy w podziemiu, nic nie mogliśmy zrobić, żeby ich uchronić - mówił Janas. Goście komentowali też działalność obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Bujaka, działania rządzących "do złudzenia" przypominają gierkowską propagandę z lat 70-tych ubiegłego wieku.

"Ofiara górników była wielką latarnią wolności"

W katowickim kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się msza święta, upamiętniająca dziewięciu górników z kopalni Wujek, którzy przed 37 laty zginęli od milicyjnych kul podczas pacyfikacji strajkującego zakładu. - To właśnie ich działaniu i bohaterstwu zawdzięczamy to, że droga do wolności była kontynuowana - mówił po mszy, przed pomnikiem poległych górników premier Mateusz Morawiecki.

"Warto pamiętać, ile kosztuje niedemokratyczna władza"

Warto pamiętać, co władza bez ograniczeń może zrobić zwykłemu człowiekowi - powiedział Donald Tusk, który w niedzielę otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie. Podczas rozmowy z dziennikarzami szef Rady Europejskiej podkreślił, jak ważna jest konieczności pamiętania o tym, że "prawa człowieka to nie jest abstrakcja". Odniósł się również do problemów ekologicznych i wyraził nadzieję na to, że "Polska stanie się płucami Europy".

Karambol na krajowej "8". "Jak można być tak nieodpowiedzialnym w taką pogodę?"

W niedzielę na drodze krajowej numer 8 w miejscowości Kopisk zderzyły się trzy samochody osobowe, ciężarówka i bus. Nikomu nic się nie stało. Uczestniczka zdarzenia relacjonowała, że do kolizji doszło, gdy jeden z kierowców zaczął wyprzedzać i "jechał na czołówkę". - Jak można być tak nieodpowiedzialnym w taką pogodę? - zastanawiała się.

"Widać, że zbliżają się wybory. Schowali Pawłowicz, schowali Macierewicza"

Prawo i Sprawiedliwość było, jest i będzie partią eurorealistyczną. Chcemy pragmatycznie rozmawiać z naszymi partnerami - mówił w "Kawie na ławę" Ryszard Czarnecki (PiS). - Widać, że zbliżają się wybory. Teraz zaczynają mówić o współpracy, a w sobotę się nawet owinęli we flagę Unii Europejskiej i mówili "jesteśmy Europejczykami" - ocenił Adam Szłapka (Nowoczesna).

"Czas posprzątać po sobie". Pawłowicz zapowiada odejście z polityki

"Mój czas w polityce w te Święta dobiegł końca" - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. "Czas pomyśleć o życiu poza polityką, zobaczyć miejsca rodzinne, podkurować zdrowie, posprzątać po sobie", "Mam już 70 lat i trzeba wszystkie swoje sprawy pozałatwiać i uporządkować" - dodała.

"Nagle zaczęło mi się dymić spod drzwi". Nie żyje jedna osoba

Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar mieszkania w kamienicy we Wrocławiu. Jak podały służby, konieczna była ewakuacja sześciu osób. - W wyniku pożaru jedna osoba poniosła śmierć na miejscu - poinformował w rozmowie z TVN24 starszy kapitan Robert Wójcik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

"Premier porusza się w przestrzeni, która z rzeczywistością się nie styka"

Na sobotniej konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki mówił, że Polska to "bijące serce Europy". My dzisiaj inspirujemy Europę - oświadczył szef rządu. - Jak można mówić rzeczy, które tak ewidentnie mijają się z prawdą? - pytała Katarzyna Kasia, komentując słowa Mateusza Morawieckiego - skomentowała w programie "Babilon" TVN24 BiS Katarzyna Kasia z "Kultury Liberalnej".

"Konwencja PiS to był obraz potykania się władzy o własne nogi"

- Przekaz konwencji PiS był pusty i obły - oceniła sobotnią konwencję PiS przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) stwierdził, że podczas konwencji "zabrakło odniesienia do palących problemów społecznych". Natomiast Jakub Stefaniak z PSL w słowach prezesa Jarosława Kaczyńskiego dostrzegł oznaki tego, że "rodzi nam się taki PZPR bis".

Zaczęło się na dworcu, teraz przychodzi 600 osób. Studenci organizują wigilię dla potrzebujących

Na Wigilię może przyjść każdy - bezdomni, ubodzy, ale też osoby, które po prostu nie chcą tego dnia być same. Studenci z Akademickiego Duszpasterstwa "Górka" w Gdańsku organizują kolację dla potrzebujących już od 25 lat. Na początku były to spontaniczne akcje, wolontariusze rozdawali jedzenie bezdomnym na dworcu. Teraz jest to w pełni zorganizowana kolacja, na którą przychodzi kilkaset osób.

Szydło: Polska była, jest i będzie w Europie

- Jesteśmy dumni, że jesteśmy Europejczykami. Polska była, jest i będzie w Europie - powiedziała w sobotę wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło podczas konwencji PiS. Oceniła, że Polacy odsunęli od władzy tych, którzy "nie rozumieją, że Polska to wspólna sprawa".