"Wozili mnie i cały czas bili w tym radiowozie". Skazani policjanci nadal pracują

- Przeszedłem na czerwonym świetle obok pasów. Myślałem, że o to się czepili. Policjanci zaciągnęli mnie do radiowozu i na wstępie poczułem cios w oko. Wozili mnie po Gliwicach i cały czas bili w tym radiowozie - opowiadał nam 17-letni Aleksander. Sąd oparł się nie tylko na jego zeznaniach - śledczy znaleźli ślady krwi w radiowozie. Trzej policjanci zostali skazani.

Morawiecki: dochodzi do wzajemnej wymiany ciosów, sytuacja jest niestabilna

Jesteśmy w stałym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie, cały czas monitorujemy sytuację - oświadczył w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wydarzeń w Iraku. - Dbamy o polskich żołnierzy i odbywa się to w sposób zgodny z regułami postępowania i procedur w ramach Paktu Północnoatlantyckiego - zaznaczył. Zapowiedział, że w środę odbędzie się spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Czaputowicz o polskich żołnierzach w Iraku: jesteśmy przygotowani na różne scenariusze

Monitorujemy sytuację. Mamy już potwierdzenie, że polscy żołnierze nie ucierpieli w irańskim ataku - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. - Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. W ramach NATO były dyskutowane też kwestie dotyczące - jeżeli będzie taka konieczność - ewakuacji w bezpieczne rejony. Myślę, że to jest kwestia, którą MON bardzo ściśle monitoruje - dodał.

Polska ambasador opuściła Irak "prewencyjnie, ze względów bezpieczeństwa"

Przed kilkoma dniami pani ambasador wróciła z Iraku, jest w Warszawie. Wspólnie z Brytyjczykami, z którymi dzielimy lokal ambasady, uznaliśmy, że ze względów bezpieczeństwa na ten czas chwilowy, prewencyjnie, dobrym rozwiązaniem będzie powrót ambasadora do kraju - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Dodał, że polska ambasada w Iranie działa "absolutnie normalnie".

Pytania o ewakuację polskich żołnierzy. Generał Piotrowski: nie jest w tej chwili rozważana

Fakt, że wszyscy żołnierze są cali i zdrowi wynika głownie ze znajomości i odpowiednio przeprowadzonych procedur bezpieczeństwa - poinformował w środę w Krakowie dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał dywizji Tomasz Piotrowski. Dodał, że w obu zaatakowanych bazach stacjonują polscy wojskowi. Odpowiedzialność za przeprowadzony w nocy z wtorku na środę atak wziął Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

"Dwa scenariusze" rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie

Jesteśmy w sytuacji takiej niepewności, że postawienie każdej twardej tezy jest nieodpowiedzialne - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. - Mamy dwa scenariusze - powiedział, odnosząc się do możliwego jego zdaniem rozwoju sytuacji po irańskich atakach na irackie bazy wojskowe z amerykańskimi żołnierzami. - Cały świat ma problem z tym, co jest w głowie Donalda Trumpa - dodał.

"To jest takie otwarcie do tego, żeby próbować deeskalować konflikt"

Sposób przeprowadzenia odpowiedzi ze strony Iranu to początek do tego, żeby rozpocząć proces deeskalacji tego konfliktu, to znaczy: daliśmy sobie po twarzy i teraz będziemy się zastanawiali, co zrobić, żeby jakoś wyjść z tej sytuacji - ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Liedel, ekspert od spraw bezpieczeństwa. Jego zdaniem irański atak rakietowy na irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami został tak przeprowadzony, by "wyrządzić jak najmniejsze szkody".

Mięso, krew i wnętrzności dzików. "Bardzo wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii"

Wszystko zaczęło się od nagrania, na którym pokazane były zabite jelenie, rzucone na stertę w chłodni. Jego tropem reporterzy pojechali do lasu w Sosnowiku - wsi położonej w Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, na terenie nadleśnictwa Krynki. Im głębiej reporterzy wchodzili w ten las, tym bardziej okazywało się, jak wielką fikcją jest ochrona przed ASF, czyli afrykańskim pomorem świń. Materiał "Czarno na białym" w TVN24.

Premier i prezes PiS spotkali się z Viktorem Orbanem

Premier Węgier Viktor Orban we wtorek w Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Wśród tematów rozmów były wspólne działania PiS-u i Fideszu w polityce europejskiej.

Biedroń "miał pod górkę, potrafi walczyć"

Robert Biedroń ma realną szansę przy dobrej kampanii powalczyć o wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich - powiedział w "Kropce nad i" jeden z liderów partii Razem Adrian Zandberg. Jego zdaniem lider Wiosny "będzie jedynym kandydatem, który reprezentuje poglądy postępowe, który jest reprezentantem wyborców na lewo od centrum".

Wiceszef MSZ: prezydent nie chciał dawać przestrzeni do harców politycznych

Mam takie poczucie, że dzisiaj PiS rozmawiał sam z sobą, to znaczy prezydent z rekomendacji PiS-u rozmawiał z premierem, z ministrami z rekomendacji PiS-u. Coś ustalono, ale nie bardzo wiadomo co - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Poncyljusz (KO), komentując posiedzenie Rady Gabinetowej. - Snucie hipotez i krytykowanie prezydenta w sytuacji, w której toczy się bardzo niebezpieczna gra ze strony prezydenta Federacji Rosyjskiej, to nie jest konstruktywna rola opozycji. Stąd jak sądzę decyzja prezydenta, że nie warto dawać przestrzeni do dalszego uprawiania swego rodzaju harców politycznych wokół polityki zagranicznej - skomentował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Prawie pięć godzin rozmów, dwa zespoły eksperckie. Efekty okrągłego stołu w Sejmie

Frekwencja dopisała, szkoda, że były puste krzesła zarezerwowane dla przedstawicieli partii rządzącej - mówił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Kukiz'15) po posiedzeniu okrągłego stołu dotyczącego wymiaru sprawiedliwości, zorganizowanego pod jego patronatem. Poinformował, że uczestnicy rozmów przyjęli dezyderat, w którym wyrazili potrzebę zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, powołali też dwa zespoły eksperckie mające pracować nad rozwiązaniami postulowanej reformy sądownictwa.

Dyrektor Teatru Bagatela z dziewięcioma zarzutami

W sumie dziewięć zarzutów dotyczących nakłaniania do poddania się czynności seksualnej oraz łamania praw pracowniczych usłyszał we wtorek dyrektor krakowskiego Teatru Bagatela Henryk Jacek S. Nie przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Prokurator zdecydował o zastosowaniu szeregu środków zapobiegawczych wobec dyrektora instytucji. O molestowanie i mobbing oskarża Henryka Jacka S. między innymi grupa aktorek teatru.

"Będziemy z całą pewnością bronili ustawy". Kiedy opinia Komisji Weneckiej?

Jak ostatni raz, może przedostatni raz, tu byli i z nimi rozmawiałem, to jeden z członków delegacji nie bardzo wiedział, w jakim jest kraju - tak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki komentował zapowiadaną wizytę Komisji Weneckiej w Polsce, która ma wydać pilną opinię w sprawie nowelizacji ustaw sądowych. Poseł PiS Marek Ast zapowiedział, że Zjednoczona Prawica będzie "z całą pewnością bronić ustawy". Zdaniem pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf "bardzo dobrze", że delegacja odwiedzi Polskę. Według PAP opinia Komisji Weneckiej prawdopodobnie będzie znana w przyszłym tygodniu.

Prezydent: Przesądziliśmy. Nie będę brał udziału w wydarzeniu w Jerozolimie

Nie widzę powodu, dlaczego podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie miałby wystąpić prezydent Rosji, Niemiec, Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent RP - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej. - Przesądziliśmy, że jako prezydent Rzeczypospolitej nie będę brał udziału w wydarzeniu, które będzie miało miejsce w Jerozolimie 23 stycznia - oznajmił.

"Jesteś kandydatem nie tylko moim". Biedroń z rekomendacją partii Czarzastego

Zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej podjął decyzję o rekomendacji kandydatury Roberta Biedronia na prezydenta Polski - poinformował we wtorek przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty. Lider Wiosny zapewnił natomiast, że jest "zdeterminowany, żeby walczyć". - Mam dużo siły. Przeszedłem naprawdę trudną drogę, żeby stanąć przed państwem jako kandydat na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - mówił Biedroń.

"Wpadła w poślizg i uderzyła w drzewo". Nie żyją dwie osoby

Na łuku drogi auto prawdopodobnie wpadło w poślizg, wjechało do rowu i uderzyło w drzewo - to wstępne ustalenia policji w sprawie wypadku, do którego doszło w okolicach miejscowości Laska (Zachodniopomorskie). Zginęła 70-latka, która prowadziła samochód i pasażer w tym samym wieku.

18-latek miał odpowiadać za pobicie, odpowie za zabójstwo

18-letni mieszkaniec Dolnego Śląska najpierw usłyszał zarzut pobicia 23-latka z województwa zachodniopomorskiego. Ten jednak - na skutek odniesionych obrażeń - zmarł w szpitalu. Dlatego prokuratorzy zdecydowali się zmienić zarzut nastolatkowi. Ma odpowiedzieć za zabójstwo.

Były gaśnice, ale nie było czujek dymu, bo prawo ich nie wymaga. "Bardzo tego żałuję"

- To kosztowało, więc na czymś chcieliśmy oszczędzić i teraz bardzo tego żałuję - mówi o braku czujek dymu Barbara Bonna, prezes Fundacji Palium, która prowadzi hospicjum w Chojnicach, gdzie wybuchł tragiczny pożar. We wtorek odbyło się spotkanie urzędników, na którym postanowili oni wyremontować i zmodernizować hospicjum. Jak przekazał burmistrz miasta, ma być wprowadzony system oddymiania i informowania o zagrożeniu dymem.

Na Bliskim Wschodzie "wrzucono granat, który pewnie lada moment wybuchnie"

- Jeśli nie nastąpi jakiś nadzwyczajny zwrot wydarzeń, to będziemy mieli na Bliskim Wschodzie do czynienia z kolejnym bardzo ostrym konfliktem - przewidywał we "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Płomiński, były ambasador Polski w Iraku i Arabii Saudyjskiej. Ocenił, że sytuacja na Bliskim Wschodzie to "tygiel, w którym wszystko się gotuje, do którego wrzucono granat, który pewnie lada moment wybuchnie".