Maltretowany 6-latek miał siniaki na całym ciele. Do aresztowania ojczyma przyczynił się film w telefonie

Wyzywanie, grożenie śmiercią, bicie po twarzy i innych częściach ciała, wykręcanie rąk - istną gehennę przeszedł w ostatnich kilku miesiącach sześcioletni chłopiec z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku. To, że w domu się nad nim znęcano, wyszło zupełnie przypadkiem. Sprzedając telefon, ojczym dziecka zapomniał wykasować film, który teraz doprowadził do jego aresztowania.

"Kaczyński uznaje pełny prymat woli politycznej nad prawem"

Dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego prawo to rękawiczka, w którą ubiera siłę, nagą pięść - ocenił Łukasz Lipiński z "Polityki". Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział, że wniosek marszałek Sejmu do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący "sporu kompetencyjnego" z Sądem Najwyższym to "kuriozalne wykorzystywanie istniejących przepisów".

Hermeliński: jeżeli jest rzekomy spór, to Sejm i prezydent też powinni wstrzymać postępowania

Nie ma żadnego sporu kompetencyjnego. Złożony w złej wierze wniosek marszałek Sejmu to kolejna próba zablokowania posiedzenia Sądu Najwyższego - ocenił w TVN24 Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Tłumaczył też, że według przepisów wszystkie podmioty, które są zaangażowane w ten rzekomy spór powinny "wstrzymać swoje postępowania". W tym przypadku, poza Sądem Najwyższym, dotyczy to Sejmu i prezydenta.

"Warto, abyśmy w imię odpowiedzialności siedli do wspólnego stołu, a nie licytowali się w tej chwili"

Myślę, że dochodzimy powoli do takiego stanu, w którym Polacy coraz mniej rozumieją, dlaczego sędziowie wychodzą na ulicę i o co tak naprawdę w tym sporze chodzi - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister rozwoju i wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do zmian przeprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości. - Siądźmy do wspólnego stołu, porozmawiajmy o tym, co nie działa w systemie sprawiedliwości i spróbujmy usprawnić ten system - apelowała.

Prezydent: Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać

"Aby kształtować przyszłość świata, musimy pogłębiać wiedzę o tym, co wydarzyło się 75 lat temu, w sercu Europy, i o czym nie przestają nam przypominać pozostający jeszcze przy życiu ocaleni z Holokaustu" - napisał Andrzej Duda. List prezydenta cztery dni przed rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz–Birkenau opublikowały dzienniki "Le Figaro", "Die Welt" i "Washington Post".

"To jest sztuczny zabieg, aby Sąd Najwyższy nie mógł podjąć uchwały"

Wszczęcie przez Trybunał Konstytucyjny postępowania w sprawie rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym to sztuczny zabieg - ocenił były sędzia Trybunału Konstytucyjnego profesor Stanisław Biernat. Jego zdaniem chodzi o uniemożliwienie podjęcia uchwały przez Sąd Najwyższy w sprawie sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Co to jest spór kompetencyjny i kiedy może do niego dojść?

Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma podjąć kluczową decyzję w sprawie sędziów nominowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą przychodzi Trybunał Konstytucyjny, do którego o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym" zwróciła się marszałek Sejmu. Czy jednak to, co Elżbieta Witek uważa za "spór kompetencyjny", rzeczywiście nim jest? Przyglądamy się przepisom i opiniom ekspertów.