Komisja Europejska: wybory muszą być wolne i uczciwe. O ich przeprowadzeniu decyduje kraj członkowski

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Rzecznik KE: do kraju członkowskiego należy decyzja o przeprowadzeniu lub przełożeniu planowanych wyborów
Rzecznik KE: do kraju członkowskiego należy decyzja o przeprowadzeniu lub przełożeniu planowanych wyborów EBS
wideo 2/4
Rzecznik KE: do kraju członkowskiego należy decyzja o przeprowadzeniu lub przełożeniu planowanych wyborów EBS

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował, że Komisja nie zamierza podejmować kwestii wyborów w Polsce. - Do kraju członkowskiego należy decyzja o przeprowadzeniu lub przełożeniu planowanych wyborów - podkreślił. Dzień wcześniej odmienne stanowisko przedstawił komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował, że Komisja nie zamierza podejmować kwestii wyborów w Polsce w ramach procedury art. 7 Traktatu.

- Wybory muszą być wolne i uczciwe. To do kraju członkowskiego należy decyzja o przeprowadzeniu lub przełożeniu planowanych wyborów. Stanowisko komisji w tej kwestii jest jasne i nie uległo zmianie - powiedział. - Komisja Europejska jest zawsze gotowa, aby wspierać radę w procedurach artykułu siódmego w jakichkolwiek kwestiach, które powinny być dyskutowane, jednak wybory w Polsce nie są kwestią, którą planujemy podnieść w tym kontekście - dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KONKRET 24: Wybory prezydenckie: najważniejsze dziś pytania i odpowiedzi

Unijny komisarz zaniepokojony procesem przeprowadzenia wyborów

Odmienne stanowisko w tej sprawie przedstawił w czwartek komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego przekazał, że chce, aby kwestią planowanych w Polsce wyborów zajęła się Rada Unii Europejskiej w ramach procedury z artykułu 7 unijnego traktatu. Podkreślił, że jest w kontakcie w tej sprawie z chorwacką prezydencją.

CZYTAJ WIĘCEJ: W Brukseli o wyborach w Polsce: "Bardzo niepokoi nas sposób organizacji wyborów"

Na początku kwietnia Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wydała stanowisko, w którym podkreślono, że obecne ograniczenia w przemieszczaniu i spotykaniu się uniemożliwiają prowadzenie kampanii wyborczej.

Artykuł 7 prowadzący do sankcji

Artykuł 7. Traktatu daje Unii możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają unijne wartości. Sama procedura składa się z kilku etapów

.Pierwszym jest uznanie, że w jednym z państw istnieje ryzyko naruszeń (7.1.). Następnie, w drugim kroku wszystkie rządy stwierdzają, że naruszenie jest stałe, poważne (7.2.) i jeśli tak się stanie, można przejść do trzeciego etapu, którym jest głosowanie nad sankcjami (7.3.).

Specjalny serwis wyborczy tvn24.pl: Wybory prezydenckie 2020

Procedura ochrony państwa prawa w Unii Europejskiej europa.eu

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EBS

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl