Książę Karol podziękował polskim weteranom

Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund Andrzejczak, który wziął udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, spotkał się z weteranami operacji z czasów II wojny światowej. Hołd polskim weteranom złożył także książę Walii - poinformował Sztab Główny Wojska Polskiego.

"Dzisiaj PiS straszy, że udział samorządowców ma doprowadzić do podziału Polski"

Przemówienie Donalda Tuska w Gdańsku było słabiutkie merytorycznie. Nie wiem, czy go słońce raziło. Moim zdaniem leczy rany po tej porażce z 26 maja, która jest również jego zasługą - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Bartosz Kownacki z PiS. Zdaniem Cezarego Tomczyka (PO), to były "słowa potrzebne, słowa nadziei i otuchy". - Donald Tusk mówił jasno, że musimy zrobić wszystko, żeby wygrać te wybory na jesieni - dodał.

"Minister Czerwińska, przenosząc się do NBP, ogołociła rząd z ekonomistów"

Wystąpienie Donalda Tuska zrozumiałem jako próbę powiedzenia: "Słuchajcie, to da się zrobić". Niewątpliwie da się wygrać wybory, ale nikt jeszcze nie wie, jak - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były minister finansów i były szef polskiej dyplomacji, komentując wtorkowe wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej. Mówił też o rekonstrukcji rządu. Jego zdaniem nowi ministrowie to "trochę takie zatkajdziury", a Teresa Czerwińska, przechodząc do NBP, "chyba ogołociła rząd z ekonomistów".

Działania Macierewicza i Misiewicza "niezgodne z przepisami prawa". Opinia sądu

"Nie można dla jakichkolwiek celów, zwłaszcza politycznych, działać niezgodnie z normami prawnymi" - tak warszawski sąd ocenił działania byłego szefa MON i jego podwładnych w sprawie Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Stwierdzenie to znalazło się w uzasadnieniu umorzenia śledztwa przeciwko byłym szefom CEK NATO, do którego dotarli dziennikarze "Superwizjera" i tvn24.pl. Działania Antoniego Macierewicza i Bartłomieja Misiewicza "były niezgodne z przepisami, zarówno prawa krajowego, jak i prawa międzynarodowego" - uznał sąd. Sprawa dotyczy między innymi nocnego wejścia do siedziby CEK w grudniu 2015 roku.

Skarga zdegradowanej major oddalona. "Negatywny sygnał dla ludzi, którzy służą w służbach"

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił w środę skargę Magdaleny E., funkcjonariuszki Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zdegradowanej w 2016 roku ze stopnia majora. - Bardzo brzydki i negatywny sygnał dla ludzi, którzy służą w służbach. Nie warto się narażać, bo można zginąć, po prostu trzeba swoje przesiedzieć - skomentował mecenas Antoni Kania-Sieniawski, obrońca byłej major. Magdalena E. planuje zaskarżyć środowy wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pamiątkowe numizmaty Prokuratury Krajowej. Z błędami językowymi

W Prokuraturze Krajowej wręczono medale w związku z rocznicą 25-lecia Pionu do Spraw Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej. Dodatkowo kilkudziesięciu osobom rozdano pamiątkowe numizmaty. Pojawiły się na nich jednak dwa błędy językowe - w tym jeden w zapisie znanej łacińskiej sentencji prawniczej. "W wybitej na rewersie sentencji została z winy wykonawcy zamieniona litera" - przyznała Prokuratura Krajowa. - Szkoda pieniędzy wydawać na bubla - ocenił w rozmowie z tvn24.pl Krzysztof Parchimowicz, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia".

"Cieszę się na rozmowę". Morawiecki zaprosił Dulkiewicz. Jest data spotkania

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz odbędzie się we wtorek o godzinie 13.30 w KPRM - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Mueller. Zaznaczył, że zaproszenie do rozmowy wyszło ze strony szefa rządu. "Przyjęłam zaproszenie od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego" - odpowiedziała w internecie Dulkiewicz. "Cieszę się na rozmowę" - dodała.

Zanim został ministrem, mówił o karcie LGBT i "oddawaniu dzieci pedofilom". Politycy komentują

Nowy minister edukacji Dariusz Piontkowski, oceniając w marcu kartę LGBT, stwierdził, że to "próba seksualizacji dzieci na siłę" i "wychowania dzieci, które zostaną oddane w jakimś momencie pedofilom". Te słowa komentowali w środę politycy. Adam Szłapka z Nowoczesnej stwierdził, że Piontkowski to "skrajny fundamentalista". Zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego jedna wypowiedź nie może przekreślać "fachowego przygotowania" ministra.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefową brytyjskiego rządu

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się podczas środowej wizyty w Wielkiej Brytanii z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Spotkanie szefów rządów odbyło się przy okazji uroczystych obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Rozmawiał również między innymi z prezydentem USA Donaldem Trumpem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Po aresztowaniu księdza zgłaszają się kobiety, które miał molestować przed laty

Proboszcz jednej z parafii w województwie dolnośląskim został aresztowany po tym, jak usłyszał zarzut dokonania innej czynności seksualnej w stosunku do małej dziewczynki. Informacja ta poruszyła lawinę. Do zgorzeleckiej prokuratury napływają kolejne zgłoszenia domniemanych ofiar księdza Piotra M. Na razie jest 10 zgłoszeń, a najstarsze dotyczy zdarzenia z 1978 roku.

13 osób zatrzymanych w sprawie "afery śmieciowej"

13 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się składowaniem i transportowaniem wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów zatrzymali wielkopolscy policjanci. Uczestnikom "afery śmieciowej" grozi do 12 lat więzienia.

Politycy o apelu Tuska o "powtórkę z rozrywki". "Prawdziwa zmiana, przywrócenie praworządności"

Proszę was wszystkich, abyście poszli śladem naszych bohaterów samorządu terytorialnego i żebyście przekonali się, że w wyborach do Senatu możemy im zrobić powtórkę z rozrywki - apelował we wtorek w Gdańsku Donald Tusk, nawiązując do wyborów z 1989 roku. W środę politycy komentowali słowa szefa Rady Europejskiej. Zdaniem Jana Grabca z PO realizacja propozycji Tuska byłaby "prawdziwą zmianą, przywróceniem praworządności". Ryszard Czarnecki z PiS ocenił, że to "political fiction".

Ksiądz skazany za molestowanie przekonuje, że jego "kapłaństwo trwa". Kuria milczy

- Nie pracuję w duszpasterstwie. Nie dlatego, że nie mogę, ale dlatego, że nie chcę. Jednak moje kapłaństwo trwa, bo msze odprawiam – mówi tvn24.pl ksiądz Mirosław Bużan, skazany w 2011 roku za molestowanie 15-letniej Oli. Kapłan nie chce powiedzieć, gdzie przebywa. - To moje prywatne życie. Proszę się zgłosić do kurii – ucina. Gdańska kuria nie odpowiada na nasze pytania.

"Witek mogłaby wsiąść do limuzyny i powiedzieć: niech pan jedzie, wszędzie mnie potrzebują"

To zawsze jest suma pewnych ustaleń - powiedział w w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier Jacek Sasin pytany, kto zdecydował o nominacji dla Elżbiety Witek na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jego zdaniem, może ona pełnić "każde stanowisko rządowe czy administracyjne". - Pani Witek mogłaby śmiało wsiąść do rządowej limuzyny i powiedzieć kierowcy: "niech pan jedzie". "Dokąd?", "Wszędzie mnie potrzebują" - skomentował z kolei rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak.

Kilkadziesiąt kolizji nowych samochodów pościgowych policji

Policjanci prowadzący nowe, szybkie samochody mieli już przynajmniej 75 wypadków i kolizji – dowiedział się portal tvn24.pl. Komenda główna wyjaśnia, że zdecydowana większość "zdarzeń drogowych" nie obciąża policjantów, a innych kierowców. Jednak funkcjonariusze usiedli za kierownicami mocnych samochodów bez szkoleń doskonalących technikę jazdy.

Mieli wyłudzić 27 milionów złotych. "Przedstawiciele największych firm meblarskich" zatrzymani przez CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek 17 osób w śledztwie w sprawie wyłudzeń dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zatrzymani mieli stworzyć firmę tylko dla wyłudzenia około 27 milionów złotych. - To przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producenci lub sprzedawcy maszyn stolarskich - powiedział naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski.

Sasin: Żeby wygrać jesienią, trzeba pracować. Przeciwnik jest bardzo mocny

Moim głównym zadaniem będzie koordynowanie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Z półtorarocznego pełnienia funkcji szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów wynika, że z pozycji wicepremiera, która daje możliwości nadzorowania prac innych ministerstw, będzie to łatwiejsze i bardziej skuteczne - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Odniósł się też do kwestii szans Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach parlamentarnych.

"Kaczyński chce mieć większą kontrolę"

Rekonstrukcja rządu to misterna układanka. Trudnością nie jest tylko znalezienie następców odchodzących ministrów, ale przede wszystkim znalezienie równowagi między różnymi grupami politycznych interesów. Co chce, wraz z najnowszymi zmianami, osiągnąć kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości? Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Wiedzieliśmy, że władza będzie musiała się z nami dogadywać albo nas wyeliminować"

- Bogactwo kolorów i postaw z jednej strony zachwycały, a z drugiej strony budziły niepokój, na ile taka grupa jest w stanie funkcjonować - powiedział prof. Aleksander Smolar, wspominając nowy parlament po wyborach 4 czerwca. We wtorek przypada rocznica pierwszych po latach komunizmu częściowo wolnych wyborów. Wówczas Polacy zdecydowali, że chcą nowej władzy. O tym jak miliony kart wyborczych zmieniły losy naszego kraju, rozmawiali Łukasz Jedliński i Jacek Stawiski w programie "Studio 4 czerwca" w TVN24.