Szkoły, w których nauczyciele nie strajkują. "Czas i historia to wszystko podsumuje"

Piąty dzień nauczycielskiego strajku jest dla niektórych placówek oświatowych dniem normalnej pracy. Powody są różne, różne są też postawy wobec trwającego protestu. - Nie podoba mi się forma strajku - tłumaczy Bogumiła Olbryś, dyrektorka niestrajkującej szkoły w Łomży. - Nie strajkujemy, szkoła pełna, uczymy normalnie - informuje nauczycielka z Kielanówki na Podkarpaciu, ale dodaje, że "popieramy nasze koleżanki i kolegów strajkujących".

Generał, który umierał dwa razy

Na ławie oskarżonych o wprowadzenie stanu wojennego nigdy nie zasiadł generał Michał Janiszewski, twórca Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Prokurator IPN uznał, że nie żyje. Tymczasem generał zmarł niemal dziesięć lat po wniesieniu do sądu aktu oskarżenia, a cztery lata po pierwszych wyrokach - wynika z ustaleń tvn24.pl. - To jedna z najważniejszych postaci dla całej dekady lat 80. w Polsce - ocenił politolog, profesor Antoni Dudek.

18-letni Jan się nie zatrzymał, doszło do wypadku. Czteroletnia Julia 20 dni później zmarła w szpitalu

Julia jechała z rodzicami, gdy z podporządkowanej drogi zajechał im drogę osiemnastoletni Jan. Według śledczych nie dostosował się do znaku "ustąp pierwszeństwa" i jechał za szybko. Po zderzeniu strażacy rozcinali samochody, by wydobyć kierowców. Wszyscy byli poszkodowani, dziewczynkę z obrażeniami głowy zabrał helikopter. Zmarła po 20 dniach w szpitalu. 18-latek został teraz oskarżony o spowodowanie wypadku śmiertelnego.

Broniarz: matury są zagrożone. Zalewska: to oznacza powtarzanie roku

Brak decyzji o przeprowadzeniu rad klasyfikacyjnych - uważam, że jest to absolutnie niemożliwa sytuacja. To nie tylko nieprzystąpienie do matury, ale to jest powtarzanie roku - zaznaczyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Prezes ZNP Sławomir Broniarz potwierdził, że w związku ze strajkiem nauczycieli jego zdaniem matury są zagrożone.

Jan Rulewski zapowiedział odejście z klubu PO

Platforma przesunęła środek ciężkości w kierunku lewicowym. Tym samym moja obecność w strukturach partii, która wcześniej określana była jako partia środka, budzi wewnętrzne sprzeczności - oświadczył Jan Rulewski, senator klubu Platformy Obywatelskiej. Tym samym zapowiedział odejście z klubu PO. W oświadczeniu dodał, że nie zamierza dołączyć do innego ugrupowania.

Po chodnikach i na czerwonym. Szaleńcza ucieczka ulicami miasta

Uciekał nie zważając na światła i znaki. Wjeżdżał na chodniki i pasy zieleni. Próbował też uciec pieszo, ale ostatecznie kierowca białego citroena i tak został schwytany. Kiedy siedział już skuty w radiowozie, wyszło na jaw, dlaczego nie chciał mieć nic wspólnego z policją. Miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, niesprawny samochód i założone lewe tablice rejestracyjne.

Naukowcy obalają słodki mit na temat cukru

Angielscy i niemieccy naukowcy rozprawiają się z tezami o pozytywnym wpływie cukru na ludzki organizm. Porównali ponad 30 innych badań, analizując dane dotyczące 1300 osób, i doszli do wniosku, że "cukrowy kop" jest po prostu mitem. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Szkoła mówi dość", "Nauczyciele, jesteśmy z wami". Wiece poparcia w miastach

Wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli odbyły się w czwartek wieczorem w kilku miastach w Polsce, między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Szczecinie. W stolicy Wielkopolski uczestnicy zgromadzenia trzymali transparenty z hasłami: "Uczniowie, robimy to także dla was!", "Warto bronić swoich przekonań", "Popieram strajk nauczycieli". Skandowano: "wolne szkoły" i "edukacja". Na zakończenie odtańczono poloneza.

"Każdy strajk, żeby był skutecznym narzędziem nacisku, musi być uciążliwy"

Polacy w sprawie strajku są podzieleni. "Gazeta Wyborcza" opublikowała wyniki sondażu, w którym zbadano między innymi poparcie dla trwającego strajku nauczycieli. Jak wynika z tego badania, ponad połowa ankietowanych popiera protest pedagogów i ich postulaty. Grupa przeciwników strajku jest niewiele mniejsza. - Każdy strajk, żeby był skutecznym narzędziem nacisku, musi być uciążliwy - mówi reporterom magazynu "Polska i Świat" w TVN24 profesor Maciej Kowalewski, socjolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Szydło w Sejmie o strajku nauczycieli. Posłowie PiS reagują brawami

Ponad 350 tysięcy uczniów III klas gimnazjalnych z ponad siedmiu tysięcy szkół w kraju zdawało dziś egzamin z języka obcego, trzecia i ostatnia część egzaminu gimnazjalnego. Piątek jest jednocześnie piątym dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała, że "we wszystkich szkołach odbyły się egzaminy, nie było żadnych zakłóceń". Pytana o ryzyko, że wskutek strajku nauczycieli maturzyści mogą nie uzyskać promocji rad pedagogicznych, odparła, że "są granice, których nie wolno przekroczyć".

Strajk nauczycieli dzień po dniu

Rozmowy Związku Nauczycielstwa Polskiego z rządem zakończyły się fiaskiem. Porozumienie podpisała tylko Solidarność. W poniedziałek rozpoczął się bezterminowy strajk, do którego przystąpiło 80 procent szkół w Polsce. Jak przebiega? Reportaż Magdaleny Gwóźdź.

Matury zagrożone? Wiceprezes ZNP: będziemy rozmawiać, co dalej

- Otrzymujemy informacje, że minister edukacji pracuje nad rozporządzeniem, które spowoduje, że każdy uczeń zostanie dopuszczony do egzaminu maturalnego. To jest niezwykle groźne, dewastujące system oświaty rozwiązanie - powiedział w "Kropce nad i" na antenie TVN24 Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Horała o słowach senatora Biereckiego: ja bym takich nie użył

Uważam, że one były co najmniej niefortunne. Choć nie znam całości tego wystąpienia - tak poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała skomentował w "Kropce nad i" słowa Grzegorza Biereckiego. Senator PiS w Białej Podlaskiej mówił o "oczyszczeniu Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej". - Szefowie partyjni powinni wobec niego wyciągnąć konsekwencje - ocenił Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej.