Samorządowcy w drodze do krajowej polityki

Koalicja Obywatelska w samorządowcach widzi szansę na większą frekwencję i lepszy wynik. Obecni posłowie widzą w tym pomyśle zagrożenie, bo wielu z nich musiało nowicjuszom ustąpić miejsca na listach. - W polityce nie zawsze się ma satysfakcję. Nie zawsze się osiąga to, czego by się oczekiwało i co by się chciało - stwierdził Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Ojcowie chcą zmiany w Kodeksie rodzinnym

Sądowe statystyki pokazują jednoznacznie, że po rozwodzie opieka nad dzieckiem najczęściej przyznawana jest matce. Ojcowie schodzą na drugi plan, a często znikają z życia dziecka - wbrew ich woli i zwykle ze szkodą dla córki czy syna. Rozwiązaniem jest tak zwana opieka naprzemienna. W polskim prawie jej nie ma, bo politykom ciągle nie udało się jej wprowadzić. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Gąciarek: każdy może sprawdzić, ile sędzia ma kredytu, a nazwisko tego, który poparł, jest tajemnicą

Ani ja, ani obywatele nie chcemy znać numeru PESEL tego sędziego, nie chcemy wiedzieć, w jakim wieku ma dzieci i jak się nazywa jego żona. Tylko imię, nazwisko i z jakiego jest sądu - mówił w "Faktach po Faktach" Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Odniósł się w ten sposób do braku publikacji przez Kancelarię Sejmu list poparcia kandydatów do KRS mimo ostatecznego wyroku NSA.

"Słowa nie są niewinne. Docierają do milionów ludzi i przeradzają się w czyny"

Słowa to nie jest tylko coś, co arcybiskup wypowiada w kościele. Te słowa, które trafiają mediów, które docierają do milionów ludzi, przeradzają się w czyny - mówił w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg (Razem), komentując słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w swoim kazaniu przestrzegał przed "tęczową zarazą". - Dla mnie zaskakujące i niezrozumiałe jest to, że człowiek, który powinien nawoływać do miłości bliźniego, nawołuje do nienawiści - mówił drugi gość programu Grzegorz Napieralski (klub PO).

Tajemnicza zwrotka. Zaginęła, czy Kancelaria Sejmu nie odebrała wyroku?

Publikację list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa nakazał Naczelny Sąd Administracyjny. Podawany przez Kancelarię Sejmu termin wykonania ostatecznego wyroku minął, ale listy wciąż nie zostały ujawnione. Rośnie liczba przeszkód, które mają to uniemożliwiać. Teraz okazuje się, że do NSA nie dotarła z sejmowej administracji tak zwana zwrotka, czyli potwierdzenie otrzymania odpisu wyroku z uzasadnieniem. Brak tego dokumentu sprawia, że sąd nie może wydać stronom akt sprawy.

Prezydent Duda wytypował termin wyborów. Czeka na opinię PKW

Jak tylko otrzymam odpowiedź z Państwowej Komisji Wyborczej, a zazwyczaj PKW odpowiada szybko, wybory będą ogłoszone - oświadczył w piątek prezydent Andrzej Duda. Ujawnił, że we wniosku do PKW wskazał niedzielę 13 października, bo chciałby, żeby kampania wyborcza była jak najkrótsza.

Ponad sto lotów Marka Kuchcińskiego. "Żaden polityk nie latał tak często"

Co najmniej 109 lotów w 16 miesięcy, najczęściej między Warszawą a Rzeszowem, gulfstreamem, casą i śmigłowcem Sokół zamówiła Kancelaria Sejmu dla marszałka Marka Kuchcińskiego – wynika z dokumentów, do których dostęp uzyskał portal tvn24.pl. Według byłego inspektora Sił Zbrojnych gen. Tomasza Drewniaka żaden polityk nie latał wcześniej tak często.

Pościg za 16-letnim kierowcą. Policjanci użyli broni

Policja zatrzymała 16-latka, który w nocy w Chełmie (województwo lubelskie) uciekał przed policyjnym patrolem osobowym saabem. Policjanci chcieli zatrzymać auto do kontroli drogowej. Kierowca zignorował sygnał. Podczas pościgu uszkodzone zostały dwa radiowozy, a policjanci użyli broni. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

"Kontrola nie byłaby potrzebna, gdyby marszałek Kuchciński przedstawił dokumenty"

Musimy tę kontrolę doprowadzić do końca, żeby wszyscy się przekonali, czy nie zostało złamane w tej sprawie prawo. Brak transparentności w działaniach drugiej osoby w państwie jest naprawdę zatrważający - mówili w piątek politycy klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Europejska. Parlamentarzyści opozycji przeprowadzili tego dnia kolejną kontrolę poselską, tym razem w I Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Wystąpili o dokumenty dotyczące lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Wjechał w tłum podczas nielegalnych pokazów. Ruszył proces 19-latka

W Sądzie Rejonowym w Stargardzie (Zachodniopomorskie) ruszył proces 19-latka, który rok temu w centrum tego miasta wjechał w tłum gapiów. Osiem osób zostało wówczas poszkodowanych, w tym kilka ciężko. Mężczyźnie grozi dziesięć lat więzienia, ale chce dobrowolnie poddać się karze w zawieszeniu.

Wielka przeprowadzka poznańskich koziołków

Poznańskie koziołki, ale nie te najsłynniejsze z ratuszowej wieży, a ich bracia bliźniacy stojący dotychczas na placu Kolegiackim, musiały zmienić miejsce. Ze względu na remont placu, rzeźba została czasowo przeniesiona do pobliskiego parku Chopina.

Jest zażalenie na decyzję o braku aresztu dla Kamila Durczoka. Sprawę przejął nowy prokurator

- Zagroził bezpieczeństwu wielu osób, grozi mu surowa kara - argumentują prokuratorzy z Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie), którzy domagają się aresztowania znanego dziennikarza. W poniedziałek nie zgodził się na to piotrkowski sąd rejonowy, więc śledczy w piątek wysłali zażalenie. Prokuratura ustala między innymi z jaką prędkością jechał dziennikarz i ile pojazdów minął na autostradzie, zanim rozbił swoje auto. Sprawę przejęła piotrkowska prokuratura okręgowa. Dlaczego? - nie wyjaśnia.

"Nie może być zgody ani milczącej akceptacji dla łamania obowiązującego porządku prawnego"

W demokratycznym państwie prawnym nie może być zgody ani milczącej akceptacji dla łamania obowiązującego porządku prawnego, tym bardziej, gdy chodzi o organ władzy państwowej, jakim jest Kancelaria Sejmu - stwierdziło w uchwale Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych. Odniosło się w ten sposób do braku publikacji nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

"Jeżeli słyszycie, że kapłan w niedopuszczalny sposób mówi o innych, to trzeba zareagować"

Kiedyś Pana Jezusa zapytał Faryzeusz: a kto jest moim bliźnim? Pan Jezus odpowiedział: dla człowieka, dla którego ewangelia jest inspiracją, bliźnim jest Żyd, muzułmanin, niewierzący, wierzący, homoseksualista - podkreślał dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski na festiwalu Pol'and'Rock. - Jeżeli jesteście w Kościele i słyszycie, że jakiś kapłan w niedopuszczalny sposób mówi o innych, to trzeba zareagować. Musimy wszyscy reagować - dodał.

Listy poparcia wciąż nieopublikowane. Odpowiedź z Sejmu na "zarzut bezczynności"

Kancelaria Sejmu nie dostała z powrotem akt administracyjnych sprawy - argumentuje Centrum Informacyjne Sejmu, tłumacząc brak publikacji list poparcia kandydatów do KRS mimo prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Stwierdza, że "zarzut bezczynności jest całkowicie nieuzasadniony". - To władza, która ma dawać przykład i stanowić standardy, wykorzystała te standardy, z którymi tak naprawdę powinniśmy walczyć - oceniła tę argumentację we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Róża Rzeplińska, szefowa serwisu "Mam prawo wiedzieć", wydawanego przez Stowarzyszenie 61.

Funkcjonariusz odpychał reportera. Rok temu interweniował wobec protestujących w Sejmie

Reporter "Faktów" TVN próbował zadać pytanie szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszce Kaczmarskiej. Chciał uzyskać odpowiedź w sprawie nieujawnienia listy sędziów popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Drogę zastąpił mu funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej. Umundurowany strażnik próbował go powstrzymać, mimo że reporter i osoba, z którą chciał rozmawiać, znajdowali się poza terenem Sejmu. "Szkło Kontaktowe" TVN24 zwróciło uwagę, że funkcjonariusz interweniował też w czasie protestu niepełnosprawnych w parlamencie.