Pies i sarna razem wpadły do studni

Kilkanaście minut potrzebowali strażacy, by uwolnić z 1,5-metrowej studni psa i sarnę. Nie wiadomo, jak zwierzęta się tam razem znalazły, ale pewne jest, że same nie opuściłyby pułapki.

Pytanie o powrót Rosji do G7. Andrzej Duda: to jest bardzo skomplikowana sprawa

Kwestia obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce to jedna z wielu kwestii, jakie pojawiły się w czasie wspólnej konferencji prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydenta Mike'a Pence'a. - Liczę na to, że jeszcze w tym roku uda nam się podpisać finalne umowy, jeśli chodzi o rozszerzenie tej amerykańskiej obecności i że podejmiemy ostateczne decyzje co do tego, jakie będą lokalizacje - podkreślał prezydent Duda.

Ławrow komentuje obchody 1 września w Warszawie

Rosja nie ukrywa ani jednego faktu, broniąc swojej wizji historii II wojny światowej - powiedział w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, dochodzi obecnie do próby pomniejszania zasług Rosji w zwycięstwie nad nazistami. - Fakty są po naszej stronie - oświadczył minister.

Mike Pence zakończył wizytę w Polsce

Wiceprezydent Mike Pence i jego żona Karen zakończyli wizytę w Polsce. Jej ostatnim punktem było podpisanie deklaracji z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie technologii 5G. Wcześniej Pence spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Warszawa sprywatyzowała II wojnę światową"

Odegrane w Polsce przedwyborcze show nie miało żadnego związku z prawdą historyczną o tym, że to Związek Radziecki wyzwolił Europę od nazizmu - skomentowała w poniedziałek "Rossijskaja Gazieta" obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W mediach w Moskwie rozbrzmiewa też krytyka pod adresem Warszawy z powodu niezaproszenia rosyjskiej delegacji na uroczystości. Padły również zarzuty o "antyrosyjskość" polskich władz.

Zmagania z zestawem słuchawkowym. Przyłębska, Szczerski i Gliński na pomoc Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński wziął udział w niedzielnych uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości w czasie uroczystości miał jednak problem z obsłużeniem słuchawkowego zestawu do tłumaczeń. Pomocą służyła mu siedząca obok Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Zaangażowali się też wicepremier Piotr Gliński i szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Była szefowa MEN: rząd ukrywa wszystko, co może być dla niego niekorzystne

Dyrektorzy szkół są zrozpaczeni, zatrudniają studentów lub nauczycieli-emerytów, którzy przez dziesięć lat już nie pracowali w szkole - mówiła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 była minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Odniosła się w ten sposób do problemów kadrowych dotyczących braku nauczycieli w części szkół. Pytana o skalę odejść nauczycieli z zawodu, odparła, że "wyciągnąć dane od tego rządu jest bardzo trudno".

Wykrywa broń masowego rażenia, zakłóca detonację bomb. Kolumna wiceprezydenta USA

Kolumna, którą wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence porusza się po Warszawie, w znacznym stopniu przypomina tę, którą na co dzień porusza się prezydent Donald Trump. Kolumna Pence'a składa się z co najmniej kilku pojazdów - wśród nich są między innymi auta z uzbrojonymi agentami Secret Service, półciężarówka do wykrywania broni masowego rażenia i pojazd z systemami do tak zwanej walki elektronicznej.

Steinmeier prosił o przebaczenie. Czarnecki: słowami nie da się zamknąć pewnego okresu

Relacje z Niemcami trzeba opierać na fundamencie, jakim jest pojednanie i przebaczenie, ale elementem tego pojednania jest kwestia realizacji roszczeń - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Odnosząc się do słów prezydenta Niemiec, który w niedzielę prosił o przebaczenie, Czarnecki powiedział, że "słowami nie da się zamknąć pewnego okresu".

"Nadleciały helikoptery, koń się spłoszył". Dziesięciolatek w szpitalu

Po inscenizacji bitwy pod Krojantami w województwie pomorskim spłoszone konie zaprzęgnięte do bryczki potrąciły dziesięciolatka. Chłopiec ma złamaną nogę. Trafił do szpitala. Zwierzęta wraz z powozem uszkodziły też kilka samochodów. Jak tłumaczył właściciel koni, zwierzęta przestraszyły się "po tym, jak nadleciały helikoptery".

Spotkanie w Warszawie "może wywołać zaniepokojenie w Moskwie"

W sobotę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkali się prezydenccy doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego z Polski, Stanów Zjednoczonych, Białorusi i Ukrainy. Spotkanie to komentują białoruscy niezależni eksperci. "To sposób wywarcia nacisku przez Mińsk na Moskwę" - twierdzi publicysta Jury Drakachurst. Raman Jakouleuski ocenił, że taka inicjatywa "może wywołać zaniepokojenie w Moskwie".

"Polskie Requiem" dla prezydenta i zagranicznych gości

W Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się koncert upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Artyści wykonali "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego. W koncercie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z małżonką i zagraniczni goście, którzy przybyli na rocznicowe obchody.

Sebastian Kawa miał wypadek w szybowcu

Pilot szybowcowy i wielokrotny mistrz świata Sebastian Kawa trafił do szpitala po wypadku podczas zawodów we Włoszech. - Sebastian czuje się już dobrze i wyszedł ze szpitala na własną prośbę - poinformował w TVN24 jego ojciec, Tomasz Kawa.

"Niemcy naprawdę przetrawili swoją historię"

1 września jest momentem rozpoczęcia katastrofy Polski. I militarnej, i politycznej, która doprowadziła do największej hekatomby Polaków w historii - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 Andrzej Olechowski. Były szef resortów dyplomacji i finansów zwrócił uwagę, na "imponującą obecność niemieckiej delegacji" na niedzielnych uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"To był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji"

- My właściwie dopiero od kilkunastu lat opowiadamy o polskiej historii, próbując przyciągnąć uwagę Zachodu - mówił w "Debacie historycznej" w TVN24 dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, komentując obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Stwierdził, że "to był bardzo ważny dzień, również pod względem sukcesu polskiej narracji". - Ma ogromne znaczenie, kto był, a kogo nie było, a niestety ta lista (nieobecnych - red.) jest bardzo długa i znacząca - zwróciła uwagę była polska ambasador w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

MSZ Rosji: ZSRR uratował europejską demokrację

Można różnie oceniać politykę radziecką, ale nie można zaprzeczać faktowi, że to właśnie Związek Radziecki pokonał nazizm - oświadczyło w niedzielę MSZ Rosji. Według resortu dyplomacji w Moskwie, dochodzi obecnie do prób "rewizji przyczyn i wyników" II wojny światowej.

Przewodniczący episkopatu: wojna to klęska ludzkości, która odrzuciła Boga

Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: nie zabijaj! - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Francuskie i niemieckie agencje o przemówieniach w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda zaapelował o zdecydowane występowanie przeciw aktom wojskowej agresji i w nawiązaniu do Rosji ostrzegał przed tendencjami imperialistycznymi w Europie - zauważyły w niedziele agencje dpa i AFP po niedzielnym wystąpieniu prezydenta z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zwracają one także uwagę, że przy tej okazji przywołał wydarzenia w Gruzji w 2008 roku i na Ukrainie w 2014 roku.