Tramwaj nie pojedzie na Gocław? Rafał Trzaskowski nie wyklucza rezygnacji z inwestycji

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału
Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału
wideo 2/2
Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przyznał, że nie wyklucza rezygnacji z budowy tramwaju na Gocław na rzecz trzeciej linii metra. - Cały czas się zastanawiamy, czy przy opóźnieniu tej inwestycji nie będzie szybciej i skuteczniej budować tam metra - powiedział w Radiu Kolor. Rzeczniczka stołecznego ratusza podkreśla jednak, że nie zapadła decyzja o wycofaniu się z tej inwestycji.

We wtorkowym programie "Sprawy Warszawy" prowadzący zapytał prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o datę realizacji obiecywanych inwestycji, między innymi tramwaju na Gocław.

- Jeżeli chodzi o tramwaj na Gocław, to cały czas się zastanawiamy, czy przy opóźnieniu tej inwestycji nie będzie szybciej i skuteczniej budować tam metra, bo takie prace analityczne już prowadzimy. Komisja Europejska bada potoki pasażerów i może się okazać tak, że w momencie, kiedy będzie planowany i tramwaj i metro, Komisja Europejska nie będzie chciała dać pieniędzy na metro, a to jest nasz absolutny priorytet - powiedział w Radiu Kolor prezydent Warszawy.

Zaznaczył przy tym, że metra nie da się budować bez europejskich funduszy, bo jest to "niesłychanie kosztowna inwestycja".

"Nie ma decyzji, że tramwaj nie powstanie"

Zapytaliśmy rzeczniczkę stołecznego ratusza Karolinę Gałecką wprost, czy prezydent zamierza wycofać się z tej inwestycji. Stwierdziła, że nie i zwróciła uwagę, że taka deklaracja na antenie nie padła. - Prezydent od dwóch lat wielokrotnie podkreślał i komunikował, że jeśli nie będzie finansowania metra ze środków unijnych, to trzeba się będzie zastanowić, przeanalizować i podjąć decyzję, czy lepiej budować tramwaj czy metro, bo równolegle prowadzimy studium techniczne dla trzeciej linii metra na Pradze Południe - wyjaśniała Gałecka.

Gałecka podkreśliła, że nie ma decyzji o wycofywaniu się z budowy tramwaju. - Dokumentacja projektowa jest cały czas przygotowywana przez Tramwaje Warszawskie, pieniądze na ten cel są zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej i nie ma decyzji, że tramwaj nie powstanie - zapewniła.

Jak podkreśliła, najważniejsze jest to, żeby dobrze skomunikować Pragę Południe. - Są zwolennicy tramwaju i są zwolennicy metra, ale dla nas priorytetem jest to, żeby Praga Południa była dobrze skomunikowana z resztą miasta - stwierdziła.

Projekt ma być gotowy w lutym 2021

Warto dodać, że inwestycja tramwajowa jest znacznie bardziej zaawansowana - w lutym ma być gotowy szczegółowy projekt linii. Natomiast jeśli chodzi metro (odnogę wyrastająca ze stacji Stadion Narodowy, gdzie gotowy jest trzeci peron) nie został nawet określony jej ostateczny przebieg. Nie ma też zapewnionego finansowania, tymczasem w budżecie na 2021 roku Rada Warszawy dokapitalizowała Tramwaje Warszawskiego kwotą 250 milionów złotych, która - jak jeszcze niedawno tłumaczyli nam urzędnicy - ma być przeznaczona na inwestycje, m.in. trasę na Gocław.

W sierpniu informowaliśmy, że ratusz w ubiegłym roku wnioskował do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o przesunięcie unijnego dofinansowania w wysokości 62-milionów złotych na inną inwestycję - 130 autobusów elektrycznych. Chodziło o to, żeby nie stracić przyznanych pieniędzy w sytuacji, gdy w ich rozliczenie do 2023, jak pierwotnie planowano, stało się nierealne. Urząd miasta zapewniał przy tym, że nie oznacza to rezygnacji z inwestycji tramwajowej, a pieniądze na nią postara się zdobyć w kolejnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027.

Ale wciąż mają nadzieję na pozyskanie funduszy na metro. - Możemy starać się o środki na metro w 2023 roku. Takie analizy ze strony Unii Europejskiej trwają około roku, więc decyzję, czy otrzymamy środki na metro czy nie, będziemy mieli w 2024 - wyjaśnia Karolina Gałecka. Dopytujemy, czy to oznacza, że do 2024 roku tramwaj na Gocław jest zamrożony. - Tak - odpowiada rzeczniczka ratusza.

Z Gocławia do centrum w 20 minut

Zgodnie z planem czterokilometrowa trasa tramwajowa miała połączyć aleję Waszyngtona z Gocławiem. Tory miały biegnąć przez Saską Kępę (wzdłuż Kanału Wystawowego), dalej – nad aleją Stanów Zjednoczonych, gdzie zaplanowano węzeł umożliwiający przesiadkę z autobusów do tramwajów. Ostatnie półtora kilometra nowej trasy przewidziano w ciągu Bora-Komorowskiego do pętli autobusowej w pobliżu Trasy Siekierkowskiej. Na trasie miało zostać wybudowanych siedem przystanków.

Jak szacowali urzędnicy, podróż z Gocławia do centrum nie potrwa dłużej niż 20 minut. Tramwaje miały kursować w godzinach szczytu z częstotliwością co cztery minuty.

Trasa linii na GocławTramwaje Warszawskie

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Według szacunków stołecznego ratusza we wtorkowym proteście rolników udział wzięło około 10 tysięcy osób. Zgromadzili się na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, skąd ruszyli w stronę Sejmu, kolejnym przystankiem była kancelaria premiera. Wydarzenie relacjonowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Rolnicy rozgoryczeni po spotkaniu w kancelarii premiera. Zapowiadają kolejny protest w Warszawie

Rolnicy rozgoryczeni po spotkaniu w kancelarii premiera. Zapowiadają kolejny protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Zatrzymani w tej sprawie mężczyźni w wieku 34 i 44 lat nie przyznają się do prowadzenia mercedesa, który uderzył w kobietę. Jak podała policja, jeden z mężczyzn był pod wpływem alkoholu.

Potrącenie matki i niemowlaka. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był pod wpływem alkoholu

Potrącenie matki i niemowlaka. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był pod wpływem alkoholu

Źródło:
PAP

Do szpitala w Garwolinie (Mazowieckie) zgłosiła się młoda kobieta z martwym noworodkiem. Śledczy ustalili, że dziecko urodziło się zdrowe. 19-latka usłyszała zarzut zabójstwa.

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował, że w jednym z odholowanych samochodów znaleziono granat. Na szczęście okazał się granatem ćwiczebnym, ale było w nim prawie tysiąc złotych.

Granat w odholowanym samochodzie

Granat w odholowanym samochodzie

Źródło:
PAP

W połowie marca zniknie drogowy "banan", wytyczony kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu Belwederskiej i Gagarina. Pod koniec kwartału zmiany obejmą też ważne krzyżówki w ciągu ulicy Sobieskiego. Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w rejonie stacji Piaseczno pociąg potrącił człowieka. Mężczyzna zginął na miejscu. Są utrudnienia w kursowaniu składów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z uwagi na pogarszający się stan nawierzchni kolejarze wyremontują przejazdy między ulicami Walcowniczą a Młodą w Wawrze oraz na Łodygowej na Targówku. Podczas prac zaplanowanych odpowiednio na wtorek 27 lutego i środę 28 lutego - kierowcy tamtędy nie przejadą.

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto pozyskało ważną decyzję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy tunelu pod linią kolejową w Rembertowie. O bezkolizyjną przeprawę przez tory mieszkańcy tej dzielnicy walczą od lat.

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nadawca deklarował, że w przesyłce są t-shirty, ale do paczki zapakował mięsożerne rośliny, które są pod ochroną. Przesyłkę z zabójczymi dzwoneczkami z Malezji przejęli mazowieccy celnicy. Trafiły do ogrodu botanicznego, nie wszystkie przetrwały długą podróż.

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Źródło:
PAP

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z "Newsweekiem" został zapytany o tak zwane schody smoleńskie na placu Piłsudskiego. "Nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu" - powiedział.

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Źródło:
Nesweek, tvnwarszawa.pl

Na terenie dawnych Zakładów Mechanicznych "Ursus" pojawił się ciężki sprzęt. Aktywiści alarmują, że inwestor wyburzył część obiektów, które są w rejestrze zabytków. Rzecznik mazowieckiego konserwatora Andrzej Mizera wyjaśnił, że pierwotnie nie wydano zgody na rozbiórkę dobudówki dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych, ale decyzję uchyliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cynizm, hipokryzję, obstrukcję, nieudolność, niechęć do Warszawy i brak wiedzy. Sześć grzechów wobec Warszawy wytknął wiceprezydent Michał Olszewski kandydatowi PiS na stanowisko prezydenta stolicy Tobiaszowi Bocheńskiemu.

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę nocą w okolicach Alej Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni. Policjanci rozpoczęli poszukiwania osób, w akcję zaangażowano psa tropiącego. Do sprawy zatrzymali dwie osoby.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających działając w warunkach recydywy usłyszał 37-letni mieszkaniec Śródmieścia. Decyzją sądu podejrzany został aresztowany.

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje Rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP