Kuria chce przejąć 30 hektarów lasu. Pod cmentarz. Mieszkańcy protestują, decyzja należy do ministra

Dwie instytucje państwowe pozytywnie zaopiniowały już wniosek o przekształcenie blisko 30 hektarów lasu ochronnego w sąsiedztwie Białegostoku. Kuria białostocka chce tu stworzyć cmentarz. Wniosek trafił do ministra klimatu. Okoliczni mieszkańcy nie zgadzają się na wycinkę. Przedstawiają alternatywne lokalizacje, zbierają podpisy i apelują o wysyłanie do ministra listu otwartego.

"My naprawdę wygrałyśmy tego Nobla". Podziękowania Olgi Tokarczuk

We wtorek wieczorem w sztokholmskim ratuszu odbył się bankiet noblowski. Wśród uczestników była również laureatka literackiego Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk. - Chciałabym podziękować tym, którzy troszczyli się o mnie, kiedy pisałam, którzy prowadzili redakcję moich tekstów, którzy wspierali mnie, kiedy było mi trudno - podkreśliła w krótkim wystąpieniu.

Grand Press 2019. Konkret24, Bertold Kittel i Lech Dawidowicz z nagrodami

Konkret24, działający w ramach portalu tvn24.pl, zdobył we wtorek nagrodę Grand Press Digital. W kategorii Dziennikarstwo Śledcze wygrał dziennikarz "Superwizjera" TVN Bertold Kittel, wyróżniony za materiał "Pancerny Marian i pokoje na godziny". W kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne nagrodę otrzymał Lech Dawidowicz z "Czarno na białym" TVN24 za materiał "Pegasus". Dziennikarzem Roku został Tomasz Sekielski, jeden z autorów dokumentu "Tylko nie mów nikomu".

"Chcieliśmy dać prezesowi NIK szansę na przedstawienie swoich racji"

Chcieliśmy na forum komisji dać panu prezesowi NIK-u szansę na przedstawienie swoich racji - powiedział w "Kropce nad i" marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej. Marian Banaś nie skorzystał z zaproszenia na posiedzenie senackiej komisji. Grodzki przyznał, że jest "rozczarowany" tą nieobecnością.

Jaki: Banaś próbuje podważyć wiarygodność organów ścigania, bo sam ma z nimi problem

To, co odstawili urzędnicy NIK-u, to jeden wielki skandal. Moim zdaniem ci ludzie nie mają zielonego pojęcia o więziennictwie. Może więziennictwo widzieli w filmie "Kiler" - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł PiS, a wcześniej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Odniósł się w ten sposób do skierowania przez Najwyższą Izbę Kontroli 15 zawiadomień do prokuratury w związku z realizacją programu "Praca dla więźniów", który nadzorował.

"W związku z powyższym oświadczam...". Prezes Izby Dyscyplinarnej odpowiada na apel Gersdorf

"Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w dalszym ciągu wykonywać będzie powierzone jej przez konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej czynności orzecznicze" - napisał we wtorek prezes tej izby sędzia Tomasz Przesławski. To jego odpowiedź na wystosowany wcześniej tego dnia apel pierwszej prezes SN. Profesor Małgorzata Gersdorf wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej, by powstrzymali się od orzekania.

Czternaścioro laureatów, trzy ukłony, medale i dyplomy od króla. Nagrody Nobla wręczone

W Sztokholmie w czwartek odbyła się uroczystość, podczas której wręczono Nagrody Nobla czternastu osobom. Wśród nich znalazła się laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk. Prezes Fundacji Noblowskiej, profesor Carl-Henrik Heldin, mówił, że osiągnięcia tegorocznych wyróżnionych reprezentują podstawowe wartości tej nagrody: "racjonalne myślenie, humanizm i współpracę międzynarodową".

Prezydent napisał do Olgi Tokarczuk, na Pałacu wyświetlono jej wizerunek

"Proszę przyjąć słowa uznania i gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla" - napisał we wtorek do Olgi Tokarczuk prezydent Andrzej Duda. Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlona została iluminacja z wizerunkiem pisarki. Szef resortu kultury, wicepremier Piotr Gliński zaprosił noblistkę do złożenia wizyty w ministerstwie "w dogodnym terminie".

"Polska literatura błyszczy w Europie". Laudacja na cześć Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny - powiedział Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć polskiej pisarki. We wtorek w Sztokholmie laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

NIK ocenia program Jakiego, zawiadamia prokuraturę. Resort: zarzuty są niezrozumiałe

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki dwóch kontroli, w tym wnioski z kontroli realizacji programu "Praca dla więźniów". Za program odpowiadał Patryk Jaki, wówczas wiceminister sprawiedliwości. Izba podjęła decyzję o skierowaniu 15 zawiadomień do prokuratury. - Podchodzimy do tego ze spokojem - zadeklarował rzecznik rządu Piotr Mueller. "Program ten był i jest prowadzony zgodnie z obowiązującym prawem, transparentnie i przy poszanowaniu środków publicznych" - zapewnił resort sprawiedliwości.

Chcieli wyłączenia sędziego ze względu na "upolitycznioną KRS". Jest decyzja

W jednej ze spraw przed Sądem Okręgowym w Szczecinie obrona wystąpiła o wyłączenie sędziego w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Adwokat argumentowała, że "pojawiają się wątpliwości co do niezawisłości i bezstronności" prowadzącego sprawę sędziego, bo został on powołany przez "upolitycznioną KRS". Jak dowiedział się reporter TVN24, wniosek nie został uwzględniony, ponieważ "nie występują kodeksowe przesłanki do wyłączenia sędziego od orzekania".

Senacka komisja chce wyjaśnień od służb. "Nie będzie kolejnego zaproszenia" dla szefa NIK

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zwróci się do szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wyjaśnienia na piśmie w kwestiach związanych ze sprawą prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. On sam nie stawił się na wtorkowym posiedzeniu komisji. - Raczej nie będzie kolejnego zaproszenia - powiedział jej przewodniczący Zygmunt Frankiewicz.

"Jesteśmy wciąż zaniepokojeni". Komisarz europejski o praworządności w Polsce

Sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się - ocenił nowy komisarz europejski do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. Wiceszefowa Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości Viera Jourova zapowiedziała, że chce jak najszybciej pojechać z wizytą do Warszawy, by porozmawiać z polskimi władzami. Rzecznik rządu Piotr Mueller odnosząc się do ich słów przekonywał, że "Polsce nie ma problemów z realizowaniem zasad praworządności, o których mówią niektórzy członkowie Komisji Europejskiej".

Był poszukiwany listem gończym. Znaleźli go w kryjówce za ścianą

30-latek poszukiwany był listem gończym i kilkoma nakazami doprowadzenia w celu odbycia kary. Został zatrzymany w swoim domu, gdzie schował się w specjalnie przygotowanej kryjówce za drewnianą ścianą na poddaszu. Najbliższe kilkanaście miesięcy mieszkaniec Chełma (woj. lubelskie) ma spędzić w więzieniu.

"Bareja by tego lepiej nie wymyślił. Mamy polityków PiS, którzy zaczynają na siebie donosić"

Gołym okiem widać, że zarzuty są śmieszne i typowo polityczne - tak europoseł PiS Patryk Jaki skomentował wnioski Najwyższej Izby Kontroli dotyczące rządowego programu "Praca dla więźniów", za który Jaki odpowiadał jako wiceminister sprawiedliwości. Politycy opozycji łączą publikację ze sporem pomiędzy obozem rządzącym a prezesem Marianem Banasiem. - Jeden walczy z drugim, kto popełnił większe wykroczenie i większe przestępstwo - skomentował poseł Tomasz Trela z Lewicy. Wicepremier Jacek Sasin przyznał, że "sprawa może być działaniem odwetowym ze strony prezesa NIK".

"Taksówkarz gonił rowerzystę i po nim przejechał". Według śledczych chciał go zabić

Wrocławska prokuratura oskarżyła 37-letniego taksówkarza o usiłowanie zabójstwa rowerzysty. Choć Artur Ch. zarzekał się, iż chciał jedynie zatrzymać mężczyznę, który wcześniej uszkodził jego samochód, to według śledczych dowody temu przeczą. Taksówkarz bowiem najpierw ścigał cyklistę po parku, potem go potrącił, a na końcu przejechał po nim, miażdżąc mu klatkę piersiową - informuje prokuratura.

Pijany wikary miał przyjechać samochodem na ceremonię pogrzebową

Na posesję, gdzie rozpoczynała się ceremonia pogrzebowa, nietrzeźwy wikary miał przyjechać samochodem. Policjanci zastali księdza już na plebanii, badanie alkomatem wykazało, że miał 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu - poinformowała aspirant Iwona Chruścińska z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku.

Śledztwo po udawanym ataku terrorystycznym w szkole. Dyrekcja i policja pod lupą prokuratury

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo po udawanym ataku terrorystycznym w szkole podstawowej w Barczewie. Nie wszyscy uczniowie wiedzieli, że atak to jedynie ćwiczenia i część z nich wpadła w panikę. Teraz śledczy wyjaśnią, czy dyrekcja placówki i miejscowy komisariat policji nie dopełniły obowiązków przy zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom. Dyrektorka już wcześniej została odwołana ze stanowiska.

Gersdorf: wzywam sędziów Izby Dyscyplinarnej do powstrzymania się od orzekania

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do "powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych" w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i rozstrzygnięciem Izby Pracy Sądu Najwyższego. "Kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce" - napisała Gersdorf.

Chcieli stawiać zarzuty Andruszkiewiczowi. Staną przed sądem dyscyplinarnym

Przed sądem dyscyplinarnym mają stanąć prokuratorzy z Białegostoku, którzy wyjaśniali sprawę fałszowania podpisów poparcia dla Ruchu Narodowego w wyborach samorządowych w 2014 roku. "Superwizjer" ujawnił, że ci sami prokuratorzy wcześniej zaplanowali zarzuty w tej sprawie dla Adama Andruszkiewicza, ówczesnego lidera Młodzieży Wszechpolskiej. Po emisji reportażu śledztwo im odebrano.