Nawacki: Dwie osoby złożyły oświadczenie, że się rozmyśliły. To jest ich problem

Żadna z tych osób, w tym także osoby, które występowały w mediach, nie cofnęły w żaden sposób upoważnienia pełnomocnikowi do działania - przekonywał prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki. Dodał, że procedura jego wyboru do KRS nie jest wadliwa. Odniósł się w ten sposób do pytań o sędziów, którzy wycofali swoje poparcie dla jego kandydatury.

Odpowiedź nowej KRS i wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Sędzia, co do którego nie wydano orzeczenia o złożeniu go z urzędu lub zawieszeniu, nie może powstrzymać się od orzekania i wykonywania obowiązków służbowych - głosi stanowisko nowej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego.

Nadpalone zwłoki w parku. Prokuratura już wie, jak zginął 47-latek

Śledczy mają już wyniki sekcji zwłok 47-latka, którego nadpalone ciało znaleziono w Witoszynie (woj. lubuskie). Mężczyźnie zadano około 20 ciosów w głowę, a potem podpalono. Wtedy - w opinii biegłego - prawdopodobnie jeszcze żył. Zarzut zabójstwa usłyszał 19-letni syn ofiary. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Premier kieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. "Sędziowie Sądu Najwyższego chcą się postawić ponad konstytucją"

Część sędziów Sądu Najwyższego przypisuje sobie prawo do stanowienia prawa, podczas gdy takie prawo w porządku konstytucyjnym państwa polskiego ma wyłącznie Sejm i Senat. Przypisuje sobie również kompetencje Trybunału Konstytucyjnego - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że premier zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie przepisów, na mocy których trzy izby Sądu Najwyższego podjęły czwartkową uchwałę.

Rozprawy w Izbie Cywilnej z udziałem sędziów wybranych przez nową KRS odroczone. Po uchwale Sądu Najwyższego

Zaplanowane na piątek rozprawy w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego z udziałem sędziów nominowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa zostały odroczone. Zgodnie w czwartkową uchwałą trzech izb Sądu Najwyższego takie osoby powinny powstrzymać się od orzekania. Jedna z z nich Małgorzata Manowska miała przewodniczyć składowi sędziowskiemu w dziewięciu wyznaczonych na piątek sprawach. - Sędzia bez togi jest nieprzydany dla społeczeństwa - mówiła odraczając pierwszą poranną rozprawę.

"Sędziowie są związani uchwałą, a nie słowami ministra sprawiedliwości"

Żaden minister, żaden premier, żaden prezydent nie może przyjść i powiedzieć: ja to kasuję, tego nie ma. To będą weryfikować sędziowie - powiedziała w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Komitetu Obrony Sprawiedliwości. Komentowała w ten sposób czwartkową uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego dotyczącą sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy" ocenił, że to "najważniejsze orzeczenie polskiego sądu od 1989 roku".

Sędzia Nawacki: uchwała Sądu Najwyższego zostanie powszechnie zignorowana

Jutro, kilka godzin po uchwale Sądu Najwyższego, nowi sędziowie Krajowej Rady Sądownictwa dalej będą sądzić. Uchwała zostanie powszechnie zignorowana - napisał sędzia Maciej Nawacki, członek nowej KRS. Skomentował w ten sposób czwartkową decyzję SN dotyczącą sędziów powołanych na wniosek nowej KRS.

Rzepliński krytycznie o kompetencjach Ziobry

Profesor Andrzej Rzepliński skrytykował ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę za stwierdzenie, że czwartkowa uchwała Sądu Najwyższego w sprawie sędziów wybranych przez nową KRS nie powoduje żadnych skutków prawnych. - Minister sprawiedliwości, który by szanował swój urząd czy państwo, w którym jest ministrem sprawiedliwości, i samego siebie, nigdy by takiej rzeczy nie powiedział - ocenił były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

"Próba wprowadzenia pewnych reguł". Co oznacza uchwała Sądu Najwyższego?

Sąd Najwyższy uznał, iż Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, ale także w rozumieniu polskich regulacji. Orzeczenia wydane przez tę od początku jej istnienia są dotknięte wadą i mogą zostać wzruszone - mówił rzecznik SN Michał Laskowski. Odniósł się do wydanej w czwartek uchwały dotyczącą udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.