Koniec z kilkugodzinnym odrabianiem lekcji? Rzecznik Praw Obywatelskich deklaruje pomoc

"Przemyślane zadania domowe, oparte w większym stopniu na kreatywności i współpracy, przyczynią się do lepszej edukacji" - przekonuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. O poparcie dla promocji "dobrych praktyk" z tym związanych zwrócił się w piątek do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Wspólnie z organizacjami pozarządowymi opracował poradnik, który ma pomóc ten stan zmienić.

Pełna treść ustnego uzasadnienia orzeczenia Sądu Najwyższego w związku z wyrokiem TSUE

Niezależność sądów i niezawisłość sędziów jest tym samym dla obywateli, czym wolność słowa dla dziennikarzy. Bez zagwarantowania rzeczywistej niezależności sądów i niezawisłości sędziów nie zostaną zachowane gwarancje ustawowe demokratycznego państwa prawa - mówił sędzia Sądu Najwyższego Bohdan Bieniek, uzasadniając czwartkowe orzeczenie SN, związane z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Poniżej przedstawiamy pełną treść ustnego uzasadnienia.

Spór o Tablice z 21 postulatami. Dyrektor ECS: nie oddamy ich

Europejskie Centrum Solidarności nie wyda Tablic z 21 postulatami ze strajku w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej - poinformował na piątkowej konferencji Basil Kerski, dyrektor ECS. O ich zwrot wystąpiło Narodowe Muzeum Morskie, które chce je pokazać na wystawie w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Były poseł zginął na przejeździe kolejowym. "Sto metrów od swojego domu"

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku na przejeździe kolejowym w miejscowości Biały Bór koło Grudziądza, w którym zginął były poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Dzięcioł. Kierujący osobowym citroenem zderzył się z pociągiem relacji Toruń - Grudziądz. Jak informuje Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe, kierowca wjechał na przejazd pomimo czerwonych świateł. - Na wskazanie przyczyn i okoliczności jest jeszcze zbyt wcześnie - mówi Andrzej Kukawski z Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Merkel: Auschwitz to był niemiecki obóz zarządzany przez Niemców. Ważne, żeby to podkreślić

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w piątek do Oświęcimia, gdzie na terenie byłego obozu koncentracyjnego odbyły się uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. - Auschwitz to był niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne, aby to podkreślić. Ważne, aby jasno wskazać sprawców - mówiła niemiecka polityk. To pierwsza wizyta kanclerz Merkel w Auschwitz.

Macierewicz o "absolutnie słusznej" decyzji prezydenta

Czwartkowa decyzja Sądu Najwyższego to próba zniszczenia jednej z najważniejszych instytucji, która ma uporządkować polski system praworządności - Izby Dyscyplinarnej - powiedział Antoni Macierewicz (PiS). Stwierdził też, że zaprzysiężenie przez prezydenta nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - w tym Stanisława Piotrowicza - było "absolutnie słuszne".

"Apelujemy do prezydenta, żeby naprawił swój błąd"

Andrzej Duda staje dzisiaj przed testem na zdolność sprawowania urzędu prezydenta - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) przed Belwederem. Wraz z Cezarym Tomczykiem (KO) zaapelowała do prezydenta, "żeby naprawił swój błąd i zgłosił ustawę, która odpolityczni KRS oraz odbuduje niezależny od wpływów politycznych system dyscyplinarny sędziów". Dodała, że w Senacie trwają "zaawansowane prace" nad projektem ustawy, który ma być "kompleksową odpowiedzią" na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący nowej KRS i Izby Dyscyplinarnej SN.

Orzeczenie SN "bardzo wyraźnie przeprowadza granicę między prawem a bezprawiem"

Jeśli Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem prawidłowo ukształtowanym i jeśli Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, to ci sędziowie, którzy tam zasiadają, pełnią działalność publiczną nie dającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a zatem - w świetle konstytucji - nie mogą jej prowadzić - wyjaśniał w piątek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 konstytucjonalista, doktor habilitowany Ryszard Piotrowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się do czwartkowego orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczącego wyroku TSUE.

"Sędziowie Izby Dyscyplinarnej powinni wstrzymać się od orzekania"

Jeżeli Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego się nie powstrzyma od orzekania, będziemy mieli do czynienia z dualizmem i w konsekwencji z chaosem, który rządzący sprawią obywatelom - oceniła mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy", odnosząc się do czwartkowej decyzji SN. Podkreśliła, że "to orzeczenie ma fundamentalne, bardzo istotne znaczenie", bo zdanie Sądu Najwyższego "jest zawsze wykładnią dla sądów powszechnych".

Karczewski podczas bezpłatnego urlopu w szpitalu pełnił w nim płatne dyżury. To "obchodzenie prawa"

Stanisław Karczewski jako senator, a potem wicemarszałek Senatu, w latach 2009-2015 zarobił ponad 400 tys. zł, odbywając płatne dyżury w szpitalu, w którym był na bezpłatnym urlopie na czas wykonywania mandatu senatora - ustalił portal tvn24.pl. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że Ministerstwo Zdrowia uznało wtedy taką sytuację za niedopuszczalną. Podobną opinię wyrazili eksperci oraz Główny Inspektor Pracy. Sam Karczewski pytany o sprawę odpowiada: - Działałem w pełnym przekonaniu, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Pawłowicz o ślubowaniu: były media i błysk fleszy

"Było ważne przemówienie Prezydenta na temat wymiaru sprawiedliwości. Były media i błysk fleszy. A teraz służba Polsce" - w taki sposób Krystyna Pawłowicz opisywała okoliczności przyjęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę ślubowania od trojga nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Oprócz byłej posłanki PiS zostali nimi także Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina. - Cichcem, ukradkiem, prawie bez wiedzy mediów - takie rzeczy robi się, kiedy człowiek się wstydzi, kiedy chce to ukryć - oceniła charakter uroczystości Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

"4 grudnia zapisze się jako dzień wielkiej tragedii"

Mieszkańcy podczas czwartkowej mszy wieczornej w kościele św. Piotra i Pawła w Szczyrku modlili się w intencji ofiar wybuchu gazu, w którym w środę zginęło osiem osób. - 4 grudnia zapisze się w Szczyrku jako dzień wielkiej tragedii - powiedział proboszcz parafii ksiądz Andrzej Loranc.

"Zarzut dotyczy myśli. Z tego wynika, że nie wolno nawet myśleć w inny sposób"

W zaledwie kilka dni Pawłowi Juszczyszynowi cofnięto delegację do Sądu Okręgowego w Olsztynie, zawieszono w orzekaniu i wszczęto postępowanie dyscyplinarne. To konsekwencje działań sędziego - wydania decyzji w jednej ze spraw cywilnych i oświadczenie, że sędziowie nie mogą bać się polityków. - Zarzut dyscyplinarny dotyczy myśli, a nie czynu czy zaniechania. Z tego wynika, że w tej chwili nie wolno już nawet myśleć w inny sposób niż zastępca rzecznika dyscyplinarnego - podkreślił sędzia Wojciech Krawczyk z olsztyńskiego sądu. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

"To kolejny etap upolitycznienia PKW"

Od nowej kadencji Sejmu aż siedmiu sędziów Państwowej Komisji Wyborczej wskażą politycy. Opozycja mówi, że to tworzenie nie państwowej, a politycznej komisji wyborczej. - To kolejny etap upolitycznienia PKW - uważa Piotr Zgorzelski z PSL. PiS odpiera zarzuty i twierdzi, że sposób wyboru sędziów nie oznacza, że stają się upolitycznieni. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Plan B premiera na Banasia. Sikorski: zamierza go przepisać na żonę

To już się robi taka opera mydlana, tylko że Polski szkoda - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski, komentując sprawę prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia i problemy z odwołaniem go z funkcji. - Słyszałem, że premier (Mateusz - red.) Morawiecki ma plan B na Banasia: zamierza go przepisać na żonę - ironizował.