Najnowsze

Najnowsze

Szybkie reformy, powolne sądy

Obietnice i deklaracje nie zmieniają się. Prawo i Sprawiedliwość pospiesznie reformuje sądy, by usprawnić ich pracę. Na zapowiedziach się kończy, bo ze statystyk wynika co innego. Sądy pracują wolniej. O metodzie i przyczynach Michał Chlebowski.

Grzech w sutannie

Kolejna afera z udziałem księdza - tym razem we Włoszech. Proboszcz molestował 10-latkę. Teraz czeka na proces, a Maria Mikołajewska pyta o skalę problemu i pokazuje, co się dzieje ze skazanymi duchownymi.

Uprzejma prośba o "obwieszczenie obwieszczenia" wywołała wielotygodniowy spór

Wiadomo już, dlaczego aż 35 dni trwał druk obwieszczenia prezydenta o wolnych stanowiskach sędziowskich w Sądzie Najwyższym. Portal tvn24.pl zdobył pisemne dowody na to, że przez cały ten czas - od 24 maja do 29 czerwca - nie było zgody między Kancelarią Premiera a Kancelarią Prezydenta w sprawie potrzeby kontrasygnaty Mateusza Morawieckiego pod obwieszczeniem Andrzeja Dudy.

"Każdy może teraz zostać sędzią Sądu Najwyższego"

Sędzia NSA Irena Kamińska i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystian Markiewicz rozmawiali w "Faktach po Faktach" o liście kandydatów do Sądu Najwyższego. - Jestem zdziwiona liczbą kandydatów. Wydaje mi się, że to moment wykorzystania sytuacji dla osiągnięcia stanowisk i funkcji, których nie zdobyłoby się w inny sposób - stwierdziła Kamińska.

Dziennikarze "o europejskim wyglądzie" zabici w Republice Środkowoafrykańskiej

Trzej dziennikarze "o europejskim wyglądzie" zginęli w Republice Środkowoafrykańskiej - poinformowały lokalne władze. Według burmistrza miasta Sibut reporterów - dwóch Rosjan i jednego Ukraińca - zastrzelił uzbrojony mężczyzna. Według niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd pracowali oni nad filmem dokumentalnym o działalności prywatnej firmy oferującej usługi najemnicze, tak zwanej Grupie Wagnera.

Zamach samobójczy, potem szturm na budynek władz. Są zabici

Co najmniej 15 osób zginęło we wtorek w Dżalalabadzie we wschodnim Afganistanie, gdy uzbrojeni napastnicy zaatakowali budynki miejscowych władz. Uwięzili w nich kilkanaście osób po tym, gdy zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze przy bramie wejściowej.

"Kłócili się". Minister Brudziński tłumaczy, dlaczego manifestanci zostali spisani

Biorę pełną odpowiedzialność za działania policji, również za czasów mojego poprzednika Mariusza Błaszczaka - mówił Joachim Brudziński w "Faktach po Faktach". Szef MSWiA pytany o legitymowanie zielonogórskich demonstrantów powiedział, że zgromadzenie było niezgłoszone, a demonstranci kłócili się między sobą. Gośćmi dalszych części programu byli Bianka Mikołajewska, Irena Kamińska, Krystian Markiewicz i Robert Karaś.

Taksówkarze grożą przedłużeniem strajku. Nawet do września

Strajkujący w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii taksówkarze zagrozili we wtorek, że przedłużą protest do września. Inną metodą nacisku na rząd ma być rozpoczęta po południu blokada ulic w Madrycie, przy siedzibie ministerstwa rozwoju, z którym negocjują uczestnicy strajku.

Prokuratura Krajowa: 10 byłych dyrektorów sądów oskarżonych

Akt oskarżenia w jednym z wątków śledztwa dotyczącego wyłudzenia prawie 30 milionów złotych z kasy Sądu Apelacyjnego w Krakowie trafił we wtorek do sądu - podała Prokuratura Krajowa. Oskarżono 10 osób - byłych dyrektorów sądów, którzy zdaniem prokuratury łącznie mieli przyjąć korzyści majątkowe o wartości około 867 tysięcy złotych.

Runął maszt w Stalowej Woli. "Chciałbym wierzyć, że to tylko siły natury"

W centrum Stalowej Woli zawalił się 18-metrowy maszt, na który w maju flagę narodową wciągnął premier Mateusz Morawiecki. Nad miastem przeszła nawałnica. Jednak w oświadczeniu opublikowanym przez prezydenta miasta pojawia się wątek podejrzenia działania osób trzecich, u których konstrukcja "budziła sprzeciw od samego początku". "Chciałbym jednak wierzyć, że to tylko siły natury, a nie siła głupoty i ludzi złej woli" - napisał na portalu społecznościowym Lucjusz Nadbereżny (PiS).

Karma wraca. Złośliwy kierowca poniósł konsekwencje

Kierowca ciężarówki z Ottawy w Kanadzie celowo wjeżdżał w kałuże, by ochlapać idących chodnikiem pieszych. Wyczyny złośliwego kierowcy zarejestrowała kamera samochodu jadącego przed nim. Film trafił do sieci, gdzie zobaczyło go kilkaset tysięcy osób. Kierowca miał pecha, gdyż wśród widzów znalazł się również jego przełożony. Szefowi nie spodobało się zachowanie podwładnego. Mężczyzna stracił pracę.

Między satyrą polityczną a przestępstwem

Koszulka z napisem „Konstytucja, Jędrek!” na pomniku Lecha Kaczyńskiego - to prowokacja, dowcip czy już przestępstwo? Zdaniem policji - to czyn karalny. Autor happeningu jest poszukiwany przez funkcjonariuszy. O granicy między satyrą polityczną a przestępstwem, dyskutowali goście programu Tak Jest - Jacek Gawłowski, ilustrator m.in. „Gazety Wyborczej” i Agaton Koziński z „Polska The Times”.

Igor T. Miecik nie żyje. Dziennikarz miał 47 lat

Dziennikarz, reporter i autor książek Igor T. Miecik zmarł w wieku 47 lat. Debiutował w "Gazecie Wyborczej", później pracował między innymi dla "Polityki", "Newsweeka" i TVN24. Był autorem książek o społeczeństwach krajów byłego ZSRR. Między innymi za reportaż, jaki przygotował w "Uwadze!" w TVN, otrzymał nagrodę Grand Press.

Minister Joachim Brudziński gościem "Faktów po Faktach". Oglądaj w TVN24 od 19.25

Niezadowolenie i protest funkcjonariuszy służb mundurowych, sprawa udziału tajnych grup policjantów w obserwacji młodzieżówek partii opozycyjnych, łączenie funkcji samorządowych z etatami w spółkach skarbu państwa - to niektóre tematy, które zostaną poruszone w wtorkowym wydaniu "Faktów po Faktach" w TVN24. Gościem będzie między innymi Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Flooded houses and streets as thunderstorms hit Poland

Nature strikes. Flooded basements, houses and cars. Downed and broken trees. All this and more damages are a result of heavy thunderstorms that hit Poland. The firefighters from Warmińsko-Mazurskie, Łódzkie and Śląskie voivodeships had the busiest day.

Protest mundurowych trwa. Resort odnosi się do postulatów związkowców

Trwają rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podczas spotkania omówiono postulaty związkowców złożone w resorcie 4 lipca. - Były to uwagi do zapisów merytorycznych treści tego porozumienia - wyjaśniał szef policyjnych związkowców Marcin Kolasa.

Rozpoczął się proces współpracownika Trumpa. "Nie było żadnej zmowy"

Przed rozpoczynającym się we wtorek procesem byłego szefa swojego sztabu wyborczego, Paula Manaforta, prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nie było żadnej zmowy między jego sztabem i Rosjanami. Manafort usłyszał 12 zarzutów w prowadzonym przez specjalnego prokuratora śledztwie dotyczącym domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA.

Zdobywca Oscara na czele polskiej komisji oscarowej

13 przedstawicieli świata kina weszło w skład powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej komisji, która wyłoni polskiego kandydata do przyszłorocznego Oscara. Na czele stanął kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, który sam jest laureatem nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za muzykę do "Marzyciela". W składzie komisji znaleźli się również między innymi Dorota Kobiela, Stefan Laudyn i Ernest Bryll.

Mieszkańcy małej wyspy przeciwko tysiącom turystów

Mieszkańcy hiszpańskiej wyspy Tabarca, na której żyje około 60 osób, zaapelowali do rządu w Madrycie oraz władz regionu o zahamowanie inwazji turystów. Ten najmniejszy zamieszkany ląd Hiszpanii w ubiegłym roku odwiedziło 230 tysięcy gości.

Bocian wrócił z Afryki z makabryczną "pamiątką"

W świętokrzyskich Wilczkowicach pojawił się bocian przebity strzałą. Zwierzę jednak nic sobie nie robi z obrażeń – bez większych problemów lata i żeruje. Fundacja Pro Natura, która chce odłowić ptaka, wskazuje, że został on najprawdopodobniej postrzelony jeszcze w Afryce.