Najnowsze

Najnowsze

Kolejne szczątki znalezione na Westerplatte. "To prawdopodobnie polski żołnierz"

Archeolodzy odnaleźli na Westerplatte trzecie już ludzkie szczątki. - Przy pochowanym, przypuszczamy, żołnierzu polskim z Westerplatte na prawym boku znajduje się wyposażenie żołnierskie, pas z ładownicami, pojemnik na polską maskę przeciwgazową - mówił podczas czwartkowej konferencji wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że badacze starają się ustalić tożsamość ofiar.

Minister Gliński "zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki"

"Wielki dzień dla polskiej literatury" - napisał prezydent Andrzej Duda, komentując decyzję o przyznaniu Oldze Tokarczuk literackiego Nobla. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że w związku z nagrodą dla Tokarczuk "tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki". Donald Tusk nagrodą zamierza się chwalić w Brukseli "jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał wszystko, od początku do końca".

"Zupełnie zaskoczona odebrałam telefon na autostradzie"

Jestem dumna, że moje książki - mimo że są lokalne - to jednak mogą być czytane, uniwersalne, mogą być ważne dla ludzi na świecie. To jest coś niesamowitego - powiedziała w rozmowie z "Faktami" TVN Olga Tokarczuk. W czwartek Szwedzka Akademia ogłosiła, że pisarka została laureatką literackiego Nobla za rok 2018.

"Tak radosne emocje są nam dzisiaj po prostu potrzebne. Wielkie gratulacje"

Olga Tokarczuk "wyczuwa Europę, tętno Europy współczesnej, przemiany" - powiedział pisarz Stefan Chwin, komentując przyznanie jej literackiego Nobla. - Twórczość Olgi Tokarczuk już jest czytana na całym świecie, a teraz będzie czytana jeszcze mocniej, jeszcze bardziej - oceniła Justyna Sobolewska z "Polityki". - Nagroda dla Olgi Tokarczuk wzięła się stąd, że ona jest pisarką wybitną, jest taką poszukiwaczką całości, która potrafi niesamowicie skupić się na czymś zupełnie maleńkim i tam zobaczyć cały kosmos - powiedziała krytyczka literacka Kazimiera Szczuka.

Minister zaatakowany przez nożownika. Przeszedł operację

W czwartek minister do spraw politycznych, prawa i bezpieczeństwa Indonezji generał Wiranto został zaatakowany przez nożownika. Władze podejrzewają, że napastnikiem był mężczyzna zradykalizowany przez ideologię dżihadystycznego tak zwanego Państwa Islamskiego. To pierwszy od lat zamach na wysokiego rangą polityka w tym kraju.

Terlecki o tym, kto jest przeciwnikiem PiS

Trzeba prezesa spytać, ja nie byłem w Sosnowcu - mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości, pytany o słowa Jarosława Kaczyńskiego. W środę prezes PiS powiedział, że "nowa polska elita władzy i - mam nadzieję - coraz większa część elity kulturalnej i innych elit już nie pracuje dla naszych wrogów". Dodał, że ci, którzy dla nich "pracują, będą piętnowani".

Ustrój sądów do zmiany? Jackowski: proszę pytać pana prezesa, jak to będzie wyglądało

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział kolejne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - Proszę pytać szczegółowo pana prezesa, jak to będzie wyglądało - powiedział TVN24 senator tej partii Jan Maria Jackowski, pytany o wyjaśnienie słów Jarosława Kaczyńskiego. - Kaczyński marzy o jednolitej władzy państwowej, gdzie wyroki będą pisane przez uległych sędziów - ocenił były minister sprawiedliwości Borys Budka, poseł klubu Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej.

"Toczy się wojna brytanów pod dywanem w samym PiS"

- Ta sprawa śmierdzi na odległość i może to być jedna z największych afer tych 30 lat Rzeczypospolitej, afera w samym sercu PiS-u - mówił na konferencji prasowej o sprawie szefa NIK Mariana Banasia rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Politycy opozycji komentowali sprawę prezesa NIK na konferencjach prasowych w czwartek.

Ojciec Borisa Johnsona: to komplement, że mogę być nazwany "odmawiającym współpracy brudasem"

Ojciec Borisa Johnsona, Stanley Johnson, poparł aktywistów z organizacji Extinction Rebellion (XR), którzy w ramach walki ze zmianami klimatu prowadzą protest na ulicach Londynu. Wcześniej brytyjski premier nazwał aktywistów "odmawiającymi współpracy brudasami". - To było powiedziane żartem - powiedział Stanley Johnson. Podkreślił, że jeśli może być tak nazwany, to uważa to "za olbrzymi komplement".

Peter Handke z literacką Nagrodą Nobla 2019

Austriacki pisarz Peter Handke to laureat Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie literatury - poinformowała w czwartek Akademia Szwedzka. Doceniony został za "wpływową pracę, która z lingwistyczną pomysłowością bada obrzeża i specyfikę ludzkich doświadczeń".

Olga Tokarczuk z literackim Noblem

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Pisarka jest drugą Polką z tym elitarnym wyróżnieniem. Wliczając Isaaca Bashevisa Singera, który pisał w jidysz, Tokarczuk jest szóstym polskim laureatem literackiego Nobla.

Nocny SMS od kandydata na posła: pamiętaj, pozycja nr 14. "Nigdy w życiu tego pana nie spotkałem"

- Twój głos jest bardzo ważny, nie zmarnuj go - SMS takiej treści dostał w nocy pan Sebastian. Podpisany: Prawo i Sprawiedliwość, pozycja nr 14. I dalej nazwisko kandydata. I jeszcze prośba o przesyłanie dalej. - Nigdy w życiu tego pana nie spotkałem - mówi odbiorca. - Były takie sms, ale tylko do znajomych wysyłałem - odpowiada nadawca. Ale to nie jedyne uchybienie tego kandydata w tej kampanii wyborczej.

Tryb przyspieszony. Komisja Europejska kieruje skargę do TSUE przeciwko rządowi

Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko polskiemu rządowi w sprawie systemu dyscyplinarnego stosowanemu wobec sędziów. KE chce, żeby TSUE rozpoznał skargę przeciwko Polsce w trybie przyspieszonym. Służby prasowe unijnego trybunału podały w czwartek, że wyrok w tej sprawie zapadnie 19 listopada.

Przeszli do ZUS, ominęły ich obniżki

Tak zwana ustawa dezubekizacyjna, obniżająca wysokość rent i emerytur wypłacanych przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nie dotknęła funkcjonariuszy, którzy nie poddali się weryfikacji na początku lat 90. ubiegłego wieku - pisze w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Uciekał przed policją, uszkodził dwa radiowozy. Zatrzymał się na latarni

41-letni kierowca zamiast poddać się policyjnej kontroli zaczął uciekać ulicami Jeleniej Góry (Dolnośląskie). W pościg za nim ruszyło kilka radiowozów. Mężczyznę zatrzymano po tym, gdy jego bmw uderzyło w przydrożną latarnię. Okazało się, że kierowca ma zakaz prowadzenia pojazdów. Usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

Brakuje nauczycieli w szkołach, "dramatyczna sytuacja" w przedszkolach

Stan na wczoraj, jeżeli chodzi o dane z kuratoriów oświaty, to jest prawie 3200 ofert, więc jak na 9 października i rok szkolny już w najlepsze trwający to jest bardzo dużo - oceniła we "Wstajesz i wiesz" dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka, odnosząc się do braków kadrowych wśród pedagogów w szkołach i przedszkolach. Jak wskazywała, "w dużych miastach widać, że to jest problem głównie szkół średnich". Podkreśliła, że w przedszkolach panuje "dramatyczna sytuacja".