Ukraina

Ukraina

"Szef rządu" zaanektowanego Krymu Siergiej Aksjonow, mimo zwycięstwa w rosyjskich wyborach parlamentarnych, nie zostanie deputowanym Dumy. Twierdzi, że pozostanie na dotychczasowym stanowisku i będzie realizował zadania, związane z rozwojem półwyspu.

Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską, dlatego nie uznała też rosyjskich wyborów parlamentarnych na terytorium Półwyspu Krymskiego, które odbyły się w niedzielę - podano w oświadczeniu opublikowanym przez Brukselę. Polskie MSZ w swoim komunikacie stwierdziło, że ich przeprowadzenie na Krymie było niezgodne z prawem.

Tatarzy, którzy zbojkotowali niedzielne wybory parlamentarne na zaanektowanym przez Rosję Krymie, liczą się z nasileniem represji ze strony rosyjskich władz – powiedział wiceszef nadającej na Ukrainie tatarskiej telewizji ATR Ajder Mużdabajew.

Ukraińska dyplomacja potępiła niedzielne wybory parlamentarne na zajętym przez Rosję Krymie. MSZ w Kijowie zaapelowało do wspólnoty międzynarodowej o ich nieuznawanie i zapowiedziało, że przekaże swoim partnerom zagranicznym listy osób zaangażowanych w ich organizację.

"Ukraina straciła jednego z najlepszych obrońców" – napisał na Twitterze prezydent Petro Poroszenko. Zastępca szefa jego administracji, 49-letni generał Andrij Taranow zginął w czasie niedzielnej przejażdżki skuterem wodnym, który nieoczekiwanie zderzył się z barką. Dziennikarze ukraińskiej telewizji Espreso, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, zostali zaatakowani przez nieznanych sprawców.

Polityczne działania w sprawie ogarniętego konfliktem z separatystami Donbasu nie będą możliwe bez zapewnienia bezpieczeństwa w tym regionie – oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Szef dyplomacji odniósł się do zaprezentowanego dzień wcześniej planu uregulowania konfliktu, który przywieźli do Kijowa ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault.

Najbliższej nocy w ogarniętym konfliktem Donbasie na wschodniej Ukrainie wejdzie w życie zawieszenie broni między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami – oświadczył w Kijowie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta USA Hillary Clinton w przyszłym tygodniu podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych spotka się m.in. z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką - ogłosił jej sztab wyborczy.

Ukraina wypełnia wzięte na siebie zobowiązania dotyczące przerwania ognia na całej linii rozgraniczenia stron konfliktu w Donbasie i mimo napiętej sytuacji jest gotowa zachowywać bezterminowo rozejm - oświadczył generał Borys Kremenecki, który szefuje ukraińskiej stronie we Wspólnym (ukraińsko-rosyjskim) Centrum Kontroli i Koordynacji ds. sytuacji w Donbasie.

Władze w Kijowie stawiają Rosji ultimatum: wybory do Dumy Państwowej na terytorium Ukrainy nie będą możliwe, jeśli Rosja nie zrezygnuje z głosowania na zaanektowanym Krymie. "Nie ma o czym dyskutować" – odpowiedział rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko apeluje do Zachodu, by nie uznawał wyników rosyjskich wyborów na półwyspie.