Ukraina

Ukraina

Władze w Kijowie stawiają Rosji ultimatum: wybory do Dumy Państwowej na terytorium Ukrainy nie będą możliwe, jeśli Rosja nie zrezygnuje z głosowania na zaanektowanym Krymie. "Nie ma o czym dyskutować" – odpowiedział rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko apeluje do Zachodu, by nie uznawał wyników rosyjskich wyborów na półwyspie.

- Ukrainie coraz trudniej jest zachować wsparcie ze strony zachodnich partnerów w walce z rosyjską agresją - powiedział we wtorek Petro Poroszenko. W czasie przemówienia w parlamencie prezydent Ukrainy stwierdził również, że stopień zagrożenia ze strony Rosji pozostaje wysoki, a Kijów powinien być przygotowany na pełną inwazję w każdej chwili.

- Śledczy badają dowody w sprawie uzgadniania polityki redakcyjnej telewizji Inter z rosyjskimi spin doktorami i rebeliantami w Donbasie – oznajmił szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow. W niedzielę kijowska siedziba największej prywatnej stacji na Ukrainie została podpalona przez grupę aktywistów i żołnierzy walczących z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

- Od 1 września zostały wstrzymane walki w strefie konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy - oświadczył w czwartek ukraiński minister obrony Stepan Połtorak. O przerwanie ognia apelował wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij zaapelował w Warszawie do parlamentów Polski i Litwy o wspólną ocenę wydarzeń 17 września 1939 roku, których następstwa – jak ocenił – odczuwalne są w tych trzech krajach do dziś.

Biuro rzecznika praw człowieka Ukrainy zarzuciło w poniedziałek władzom obwodu odeskiego dyskryminację Romów, których przegnano z własnych domów po zabójstwie 8-letniej dziewczynki. Dokonał go najprawdopodobniej jeden z członków romskiej społeczności.

Detektywi Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) zatrzymali rektora Narodowego Uniwersytetu Lotnictwa w Kijowie profesora Wołodymyra Charczenkę podczas przyjmowania łapówki o równowartości 100 tysięcy euro.

Prowadzimy skuteczną walkę z systemem oligarchicznym. Nie ma nikogo, kto mógłby zrobić to lepiej - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla CNN, zapytany o komentarz ws. zarzutów o nieefektywność jego polityki.