Ukraina

Ukraina

Ukraińskie media podsumowały bójki w centrum Kijowa z udziałem kibiców Legii. Do aresztów trafiło 13 osób. Cztery osoby, w tym funkcjonariusz milicji, zostały ranne. Jednym z poszkodowanych jest także poseł ugrupowania prezydenta Petra Poroszenki, który - jak poinformowała telewizja Espreso - próbował uspokoić polskich fanów.

NATO przestrzegło w środę separatystów na wschodzie Ukrainy, którzy są wspierani przez Rosję, że jakiekolwiek próby zajmowania przez nich kolejnych terenów będą nie do przyjęcia. W ostatnich tygodniach sytuacja na wschodzie Ukrainy się zaostrza.

W poniedziałek w Berlinie dojdzie do spotkania kanclerz Niemiec i prezydentów Francji i Ukrainy. Tematem rozmów będzie zaostrzająca się sytuacja w Donbasie. W negocjacjach nie będzie uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin. Berlin nie wykluczył jednak, że może on zostać zaproszony na takie spotkanie w przyszłości. Z kolei szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow zaapelował do przywódców Niemiec i Francji o wywarcie większej presji na Ukrainę ws. Donbasu.

Intensywność działań bojowników prorosyjskich na wschodzie Ukrainy w ostatnim czasie nieco zmalała, jednak wciąż atakują oni obiekty cywilne w tym regionie – poinformowało w środę dowództwo ukraińskiej operacji zbrojnej wymierzonej w separatystów.

Rzeczniczka MSZ Rosji, w rozmowie z bulwarówką "Komsomolskaja Prawda", uznała, że śledztwo ws. katastrofy malezyjskiego boeinga w Donbasie stało się narzędziem "antyrosyjskiej propagandy na zamówienie". - Stany Zjednoczone, już następnego dnia po katastrofie, oświadczyły, że wiedzą, kto to zrobił - stwierdziła Maria Zacharowa.

Jako bezpodstawne określiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oskarżenia o eskalowanie konfliktu kierowane przez Departament Stanu USA pod adresem prorosyjskich rebeliantów na wschodzie Ukrainy. W poniedziałek Moskwa informowała, że sama podejrzewa Kijów o przygotowywanie ofensywy.

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa zachęca Ukraińców, walczących po stronie rebeliantów w Donbasie, by wracali na tereny, kontrolowane przez władze w Kijowie. SBU podaje, że sądy ukraińskie zwolniły z odpowiedzialności karnej 60 osób, które "zrezygnowały z udziału w zbrojnych ugrupowaniach i wyraziły z tego powodu szczerą skruchę".