Ukraina

Ukraina

Ukraińscy ratownicy znaleźli w niedzielę ciała kolejnych dwóch osób, które zginęły w katastrofie statku spacerowego na Morzu Czarnym w pobliżu miejscowości Zatoka w obwodzie odeskim. Bilans wzrósł tym samym do 14 ofiar śmiertelnych.

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła w sobotę w cotygodniowym internetowym przesłaniu do obywateli, że warunkiem niemieckich inwestycji na Ukrainie jest ograniczenie dominacji oligarchów i walka z korupcją. W piątek do Berlina przyjedzie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Merkel oceniła też, że dostawy rosyjskiego gazu do zachodniej Europy nie są zagrożone.

"Premier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej oświadczył, że jest gotowy unieważnić wyniki nieuznawanych w Kijowie wyborów z 2 listopada zeszłego roku. Stawia jednak warunek. - Najpierw władze Ukrainy powinny anulować wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych - ogłosił Aleksandr Zacharczenko.

Sąd w Majkopie (stolica Adygei, autonomicznej republiki w składzie Federacji Rosyjskiej) wymierzył kary od 10 miesięcy do półtora roku więzienia pięciu wojskowym, którzy opuścili poligon w obwodzie rostowskim przy granicy z Ukrainą w obawie, że zostaną wysłani do Donbasu. Rodziny żołnierzy zamierzają odwołać się od wyroku. O sprawie jeszcze w sierpniu informowała arabska telewizja Al-Dżazira.

- Rozejm w Donbasie jest przestrzegany, bo Rosja przejęła kontrolę nad oddziałami rebeliantów - powiedział w rozmowie z rosyjskim portalem Lenta "sekretarz rady bezpieczeństwa" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Chodakowski. Twierdzi on, że "Rosja przęjęła odpowiedzialność za zachowanie separatystów na wschodzie Ukrainy".

73-letni emerytowany dyrektor ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego Znamia został w środę skazany przez sąd w Moskwie na sześć lat więzienia za szpiegostwo. Według oskarżenia chciał on kupić w Rosji tajne podzespoły do rosyjskich wyrzutni rakiet przeciwlotniczych S-300.

Po opublikowaniu raportu holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa w sprawie katastrofy malezyjskiego boeinga w obwodzie donieckim ukraińskie media informują o "rozwianych wątpliwościach", sposobie na osądzenie Rosji, a także o tym, że władze na Kremlu nie przedstawiają własnej wersji wydarzeń, a "wypełniają przestrzeń informacyjną równoległymi informacjami".

Wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk zestrzelił latem 2014 roku samolot linii Malaysia Airlines, który leciał nad wschodnią Ukrainą - poinformował w opublikowanym we wtorek raporcie na temat katastrofy holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV). Holendrzy zamieścili w internecie materiał wideo, w którym rekonstruują przebieg lotu i zestrzelenie MH17 oraz przedstawiają wnioski ze swego dochodzenia. Więcej o raporcie w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

W Doniecku w wyniku ostrzału pocisk trafił w wieżowiec w dzielnicy kijowskiej, znajdującej się tuż obok zniszczonego lotniska. W ostrzelanym budynku mieściła sie baza jednego z separatystów - Giwiego, lidera ugrupowania "Somalie". Rebelianci oskarżyli o dokonanie ostrzałów siły zbrojne Ukrainy. W wybuchu i pożarze zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

"Stokrotnie, a może nawet 200-krotnie mniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko płaci za dzierżawę ziemi pod Kijowem" - twierdzi deputowany partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko Igor Łucenko. Deputowany opublikował też nagranie posiadłości z lotu ptaka. "Posiadłość prezydenta to trzypiętrowy pałac, pensjonat, prywatna cerkiew i jezioro" - komentują ukraińskie media.

"Sąd Najwyższy Donieckiej Republiki Ludowej przystąpił do rozpatrywania głośnych spraw dotyczących przestępstw popełnianych przez zbuntowanych rebeliantów" - informują źródła donieckich separatystów. Na ławie oskarżonych zasiedli także Kozacy skonfliktowani z władzami republiki. "Porachunki między terrorystycznymi ugrupowaniami w Doniecku trwają" - napisał na portalu społecznościowym Wiaczesław Abroskin, szef ukraińskiego MSW w obwodzie donieckim.

Rosja gotowa będzie rozmawiać o przekazaniu ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko stronie ukraińskiej dla odbycia kary na terytorium Ukrainy po ogłoszeniu wyroku - oświadczył w piątek minister sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandr Konowałow.

Na Ukrainie w ostatnich tygodniach ucichły walki. Obie strony wycofały ciężki sprzęt, separatyści odwołali wybory samorządowe. Teraz ukraińskie siły ratunkowe ministerstwa do spraw nadzwyczajnych uczą się od ekspertów NATO jak zwalczać zagrożenia z czasu pokoju. Wśród nich katastrofy górnicze, eksplozje niebezpiecznych materiałów czy zagrożenie chemiczne i biochemiczne. Nowością jest test systemu telemedycyny. Umożliwia on lekarzom satelitarny kontakt ze specjalistami z całego świata i konsultacje najcięższych przypadków.